1.2.20

Veronika Krejčí: Novela inkluze? Přiškrtila nás, říká ředitel školy. Ve třídách je méně pedagogů

Asistenti pedagoga se od ledna sžívají s novými změnami. Novela vyhlášky o inkluzi kromě jiného snížila v běžných třídách škol celkové počty pedagogů i asistentů. Asistent pedagoga nově není k dispozici jednomu dítěti, ale má pomáhat všem žákům zařazeným v kolonce „speciální vzdělávací potřeby“ (SVP). Zatímco některé školy tyto změny nijak neovlivní, jiným přinášejí starosti.


Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

„Pro nás, kdo jsme z inkluze celkem dost těžili, využívali ji a přišlo nám to perfektní, jde o velké přiškrcení a omezení, které bude mít dopad i na žáky,“ uvedl ředitel Vymětal s tím, že dojde k omezení individuální péče. „Dostali jsme ťafku, těžili jsme z toho, že zákon umožňoval čtyři pedagogy. Požádali jsme ministerstvo o výjimku, ale tu jsme nedostali,“ popsal s tím, že nyní bude těžší zaručit kvalitu výuky.

Méně času na žáky bude mít i Jiří Ondrušák, tzv. tandemový pedagog. „Nebudeme mít tolik prostoru vysvětlit dostatečně látku všem dětem, které to potřebují. Více než polovina má předepsané podpůrné opatření z poradny a každý má jiné úlevy, jeden v diktátu a v psaném projevu, druhý ve čtení, jiný zase v úlohách,“ řekl.(...)

Aby žáci se speciálními potřebami byli více součástí kolektivu, stát místo tří asistentů pedagoga nově zaplatí jednoho tzv. sdíleného, určeného pro více žáků jako podpůrné opatření. A druhého asistenta pak jen tehdy, budou-li ve třídě buď více než tři děti s nárokem na asistenta (podpůrná opatření 3. až 5. stupně), nebo alespoň tři, přičemž jeden z žáků má diagnostikované závažné psychické onemocnění.

4 komentáře:

ema řekl(a)...

Jenom malá technická: Jak rozdělit (nebo rozřezat?) asistenta tam, kde se dělí výuka na skupiny?
Praxe je následující. Při dělení na skupiny asistent automaticky přechází do skupiny, kde je žák s "poruchou chování". Nebo je ještě možnost přiřadit všechny inkludované do té skupiny, kde je asistent. A najednou z nich máme zase žáky exkludované.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A najednou z nich máme zase žáky exkludované.

A v některých lokalitách dokonce i segregované!

Jana Karvaiová řekl(a)...


U nás sdílíme od začátku. Takže no problem.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jo a ještě. několik hodin týdně máme ve specce s LMP spojené dvě třídy = 20 kousků. A bez asistenta. AA jede to. No, asi tak. neříkám, že to není náročné. Ale tož.

Okomentovat