11.2.20

Televize Seznam: V Česku je přes sto tisíc chudých dětí. Rodiče nemají na obědy ani oblečení, říká mluvčí Diakonie

Ačkoliv se hovoří o tom, že se máme nejlépe za poslední roky a společnost bohatne, žije v Česku nejméně sto tisíc dětí ohrožených chudobou, říká Pavel Hanych, mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické. „Ta čísla pravděpodobně budou ještě vyšší,“ dodává. Jaké jsou příčiny dětské chudoby a co by měli dělat politici pro její řešení? Jak vnímat skutečnost, že premiér Babiš chudobou ohrožené lidi opomenul ve svém novoročním projevu?
Video na TelevizeSeznam.cz.


7 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je to takové hodně citlivé téma, a pytlici by byli neradi za větší cyniky, než skutečně jsou. Leč přesto... Tady snad nejde o chudobu dětí, ale jejich rodičů. A také o chudobu skutečnou a chudobu domělou. Pytlici znají nemálo lidí, kteří tedy rozhodně netrpí nouzí, ale poměrně často o ní mluví. A pak se také nezřídka stává, že rodiče by rádi, aby se chodilo plavat, bruslit, lyžovat, ale příspěvek na vstupné ze sebe nachají páčit a páčit a páčit.
Že rodiče nemají na obědy dětí je bezesporu nepříjemné. Především pro ty děti. Pytlici ale žili v domnění, že fundují projekty, které řeší obědy zdarma pro děti chudobných rodičů. A pak je tu také otázka, může být chudé dítě obézní?

Nicka Pytlik řekl(a)...

premiér Babiš chudobou ohrožené lidi opomenul

Opomenul? Určitě ne úmyslně.
Spíš že o nich neví. Běžně je nepotkává, totiž.

Ivo Mádr řekl(a)...

Pro trochu zamyšlení nad tím "zpropadeným" globálním kapitalismem. Pytlíci nechť se nad tím zamyslí:"Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb“. A že zrovna "Seznam" horuje za sociální stát? Jsem opravdu velmi překvapen. Nějak ti miliardáři ukazují, že i oni mají srdce.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Každý podle svých schopností

Tak nějak platí podél epoch.

i oni mají srdce

A nebo svědomí?

Ivo Mádr řekl(a)...

"A nebo svědomí?"

O tom hluboce pochybuji.

"podle jeho potřeb?"

Některé skupiny obyvatel by zlikvidovaly i tu "budoucnost světa"-komunismus. Bohužel, stále se nám tyto myšlenky vrací jako bumerang. Některé náměty tzv."nové levice" překonávají i ty nedostižné myšlenky V.I.Lenina.

Jana Karvaiová řekl(a)...

....Co je ale patrné, že se z dobročinnosti stalo i průmyslové odvětví. Zatímco dříve byla tato oblast pokrývána amatéry a těmi, kteří si to zvolili jako poslání, dneska je to zaměstnání jako každé jiné. Jak pomáhat se vyučuje na univerzitách, obor má své techniky a postupy. V průmyslu ale nepůsobí zákon věčnosti ani zákon vděčnosti, ale zákon poptávky a nabídky, služba a klient, žádné řetězení, role jsou dány a měly by se hrát, ne vyměňovat.


S tím souvisí i to, že se trochu vytrácí to původní předprůmyslové dobro – obětavost a soucit jako přirozená součást života projevovaná nezprostředkovaně přímo v nejbližším okolí – k těm cifrám posílaným na účty národních i nadnárodních spolků přidat i nějaký malý konkrétní úkon, abychom nevyšli ze cviku. Přes všechnu profesionalitu a specializaci, kterou má většina dobročinných organizací a které se zúročí při větším průšvihu a pohromě, v běžném nevýjimečném čase je stále čas pro úkony titěrné, ale niterné a vzácné – stejně jako nedostatek lásky neodstraní nevěstince (jejich služby mají handicap), tak i specializované spolky a organizace odborně i hmotně na úrovni neodstraní nedostatek lidskosti, soucitu a dobroty, jejich služby mají mnohdy podobný handicap.......

https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/uvaha-zakon-vecnosti.A200210_203602_p_spolecnost_wag

E.Kocourek řekl(a)...

Že rodiče nemají na obědy dětí je bezesporu nepříjemné.

Ale důležitější je, že ti rodiče mají na cigarety, na chlast a na herny. Mají prostě ty svoje priority jinak setříděné. ////

Stát by měl mnohem pečlivěji zkoumat, co se děje s nejrůznějšími "podporami", které štědře vyplácí. Avšak obávám se, že právě kašpárkové jako Pavel Hanych budu takové zkoumání mařit. ////

Okomentovat