21.2.20

Šárka Rusnáková: Děti s mentálním postižením chodí v Pardubicích do školy rády

Vzdělání pro děti s lehčím, středním i těžkým mentálním postižením nabízí v Pardubicích škola v ulici Do Nového. Žáci se tam učí také podle osnov běžné základní školy, jen v pro ně potřebném tempu. A návštěva školy je těší často víc než obyčejné školáky.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Pardubice vybíráme:

Struktura, stejně jako název školy, mohou být na první pohled pro neznalého možná trochu matoucí. Jmenuje se Speciální mateřská škola, základní škola a praktická škola Pardubice. A nabízí vlastně poměrně dost široký záběr vzdělání pro děti a studenty s některým z druhů mentálního postižení, kombinovaným postižením a především autismem.(...)

V tamní dvouleté praktické škola pak vzdělávají na úrovni střední školy studenty s těžšími druhy postižení. Učí je zvládnout jednak běžné věci praktického života a dokázat se prosadit na trhu práce. Do této školy se dostanou většinou děti ze základní školy speciální.

2 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Do specky chodily děti vždycky rády. Vzpomínám na jaro 2016. Tenkrát jsme do konce května byli povinní s rodiči a dětmi na speckách projednat možný přestup zpět na základku. To byl ten začátek inkluze - neinkluze.
když jsem dětem ve třídě oznámila tu úžasnou možnost tak : půlka dětí se rozbrečela (nebylo to štěstím), další tři chlapci mi oznámili, že se přivážou ke skříni a nikdo je nedostane a zbytek vyděšeně koukal. Musela jsem jim několikrát zopakovat, že je to dobrovolně a ne povinně. Ulevilo se jim. Pak jsem dostala papírek, kde chlapec (vulgárně a zároveň láskyplně) píše, jak někomu na ministerstvu s bráchou rozbijou hubu a kdyby si někdo dovoloval na mě, tak taky).

Lenka Pokorná řekl(a)...

Kolektiv max 12 dětí, učitelky speckařky, které s těmito dětmi umí pracovat, a hlavně výuka, která odpovídá schopnostem dětí, které z dětí s LMP by tam nechodilo rádo.

Okomentovat