25.2.20

Radka Kvačková: Přejedeni matematikou

Matematika se musí učit jinak, než se učí, zní Českou republikou už roky, nejhlasitěji vždycky v době, kdy hrozí zavedení povinného testu z tohoto předmětu u maturity.


Z článku v deníku Lidové noviny vybíráme:

Není vyloučeno, že je to jen zástupné volání. Že někteří prostě nechtějí tolik matematiky, kolik jim jí předepisujeme, protože je zajímají jiné věci. Nebo proto, že se v té záplavě čísel a vzorců někde ztratili, nikdo se pro ně nevrátil a místo toho je začal sankcionovat špatnými známkami. Přesto se zkusme ptát: Jak by se měla učit matematika? A lze vůbec učit zásadně jinak například výrazy typu 2a(16a–9b)2 + 0,8c? A je nutné takovou dovednost vyžadovat od všech na stejně vysoké úrovni?

Pojmenovat důvody, proč má tolik lidí z matematiky strach, není jednoduché. Těžko taky jmenovat látku, kterou ještě může zvládnout každý – a která už naopak může být pro mnohé moc. Vždyť přece rovnice, jež mnozí považují za problém, řeší děti de facto už v první třídě. A umět pojmenovat neznámou je bezpochyby užitečné. Když víme, že třída má dvacet žáků a z toho pět je nemocných a další dva na sportovním soustředění, asi pro nás nebude nesnadné zapsat rovnici, která ukáže, kolik žáků je v lavicích. Prostě 5 + 2 + x=20.

Jenže takový příklad vám ve škole dají jednou. Další už bývá o dost těžší: „Eva přečetla knihu rychlostí 15 stran za jeden den. Kdyby četla dvakrát rychleji, měla by knihu přečtenou o 4 dny dříve. Kolik stran měla kniha?“ Kdo rovnici v daném čase nesestaví – nebo třeba i sestaví, ale splete se při výpočtu –, dostane pětku.

Možná je to přesně ten okamžik, kdy se začne matematiky bát. A psychologové už dávno tvrdí, že pro učení je strach zabijákem. Jak jiné by bylo, kdyby žák hned po tom prvním, jednoduchém příkladu slyšel něco jako: Bravo, už umíš sestavit rovnici a vyřešit ji. Schválně zkus, jestli bys dovedl vymyslet podobnou úlohu... A teď malinko složitější, ale abys ji zvládl.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

A teď malinko složitější, ale abys ji zvládl.

Pytliků oblíbená...
Žák se naučí básničku za průměrně půl hodiny.
Za jak dlouho se tutéž básničku naučí dva žáci?

Zuzka Růžičková řekl(a)...

Záleží na podmínkách. Pokud budou sedět vedle sebe, je dost pravděpodobné, že budou kecat, takže tak za dvě hodinky...? Pokud budou sedět každý zvlášť a budou kámoši,tak možná za čtvrt hodinky, protože budou spěchat na pokec...
Podobná, co zase dávám já: jedna utěrka mi schne na radiátoru dvě hodiny. Kolik hodin budou schnout dvě? :-))
....vždycky se někdo nachytá

Okomentovat