25.2.20

Radka Kvačková: Maturita tu není jen kvůli vysoké

Na dost důležitou věc upozornil v nedávné diskusi pořádané Stálou konferencí asociací ve vzdělávání a společností EDUin ředitel chomutovské střední odborné školy Jan Mareš. Když byla řeč o tom, jestli má být jednotná maturitní zkouška vstupenkou na vysokou školu, připomněl, že maturitní vysvědčení je také nutnou podmínkou pro vstup do celé řady profesí. „Hasičem se bez maturity nestanete,“ zmínil jednu z nich, ale daly by se najít další podobné. To souvisí s otázkou, jestli má maturita garantovat studijní předpoklady a kvality uchazeče, nebo jen potvrdit, že absolvent zvládl středoškolské minimum. Když uvážíme, že k maturitě jde dnes nejméně sedm mladých lidí z deseti, je asi logičtější to druhé.


Z článku v deníku Lidové noviny vybíráme:

Určitě by ale nebylo dobré dělit maturitu na náročnější verzi (dejme tomu pro gymnazisty) a méně náročnou verzi (pro ostatní), protože něco takového by v očích veřejnosti střední odborné školy degradovalo. A to je poslední, co bychom měli chtít.

S tím souvisí zavádění povinné maturity z matematiky. Jak vypadá situace na této frontě? Zatím nic nového. To znamená, že se zákon, který povinný matematický test v jednotné části zkoušky nařizuje spustit už od příštího roku, ještě nepodařilo novelizovat. Zprávy ze školského výboru sněmovny naznačují, že někteří poslanci uvažují spíš o dalším odkladu než o zrušení povinné matematiky.


1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Hasičem se bez maturity nestanete

A k čemu jsou hasičům eseje?
Ostatně, v kterých městech je střední hasičská škola?

Okomentovat