3.2.20

Petr Koubek: Tak já se "picnu"... Lidovky, noviny Karla Čapka, už také sáhly k alarmismu a lži?

Petr Koubek komentuje na sociální síti Facebook článek z Lidovek: Posuďte sami - od roku 2004 nejsou uzákoněny státní učební osnovy, ale školy si sestavují své. Mají k tomu státem velice obecně vymezený rámec orientovaný na popis expertně odhadovaných výsledků učení dětí a žáků. (Můžeme si o tom myslet cokoliv, ale to je fakt). Co k tématu státem projektovaného kurikula píší lidovky?? "Přehlcení, zmatek, biflování. Tak se dá popsat stav českých školních osnov, v nichž mnohde ještě kralují letopočty, nicneříkající fráze, potlačování vlastního názoru."
To, co Lidovky uvádějí, mohou být problematicky přetížené učebnice (souhlas), orientace řady učitelů na tzv. "fakta" (ano), neznalost učitelů či neochota adaptovat do svého třídního managementu konstruktivistické prvky... (Jevy obvyklé všude na světě; učitel je přeci stále ve velké proporci té profese ten, "kdo ví a informuje")... Určitě ale ne obsah státního kurikula.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

nicneříkající fráze, potlačování vlastního názoru

Pikantní je, když se vyslovují nic neříkající fráze o nicneříkajících frázích.
Ovšem s tím potlačováním je to pravda. A pytlici tím potlačováním vlastního názoru nezanedbatelně trpí. Ale přece nemohou denodenně říkat flákajícím se žákům, že jsou flákači.

Jiri Janecek řekl(a)...

Je fakt, že je dost těžké pochopit, co a jestli vůbec něco chce autor říct...

Ale má-li to být kritika kritiky přehlcenosti obsahu, bylo asi lepší obrátit kritiku na Plagu, který k tématu taky poslední dobou perlí...

Jana Karvaiová řekl(a)...

S Lidovkami mám blbou zkušenost už dávno. Bohužel. Takže za mě nic nového.

Okomentovat