1.2.20

Petr Hartman: Středoškoláky obchází strašidlo povinné maturity z matematiky

Chtěl bych si to spočítat, ale nejde mi to. Může lamentovat nad těžko řešitelnou úlohou středoškolský student. Přitom jde o rovnici jen o jedné neznámé.
Z komentáře na iROZHLAS.cz vybíráme:

Proto na mnohé z nich padaly mdloby při představě, že by se s matematikou museli potýkat u maturitní zkoušky. Zatím to vypadá na to, že se bojí předčasně. Změna příslušného zákona ve sněmovně prošla v prvním čtení. Pravděpodobně tak bude do letních prázdnin povinná maturita z matematiky zrušena. Přitom její zavedení bylo zdůvodněno také tím, že to přispěje ke zlepšení její výuky.

Z této logiky by vyplývalo, že na tuto snahu tuzemští politici rezignují. Snad tomu tak nebude. Jde totiž o obor, který je pro rozvoj logického myšlení klíčový. Na dostatečné úrovni by ho měla zvládnout většina středoškoláků. Nízká popularita matematiky se u nich nedá vysvětlit tím, že by mladá populace nebyla schopna vstřebat požadované matematické znalosti. Problém je v kvalitě a atraktivnosti výuky.

Ta se pochopitelně odvíjí od dostatečného počtu kvalitních pedagogů. Aby jich bylo hodně, muselo by pro ně být tuzemské školství přitažlivé. K tomu patří slušný plat a také předvídatelné fungování vzdělávacího systému. K růstu příjmů učitelů postupně dochází.
6 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

Problém je v kvalitě a atraktivnosti výuky.
Znám školu, kde místo hodiny matematiky měli žáci nařízenou besedu se někým z "Člověka v tísni". V tomto smyslu je pak vyuka matematiky opravdu nekvalitní...
Odborníci nejspíš netuší, že matematika vyžaduje soustavný přístup, vlastní aktivitu a zodpovědnost. Obkecat prostě nejde...

Eva Adamová řekl(a)...

Nějaké strašidlo tady obcházelo před několika lety, to je furt to samé nebo nějaké jiné?

Pepa řekl(a)...

Mohl by už do toho nějaký odborník, auditor nebo tak konečně praštit a nám učitýlkům pěkně polopatě vysvětlit, jak teda vypadá kvalitní výuka matematiky? A prosím žádné okecávání, ale na konkrétní látce větu po větě, cvičeníčko po cvičeníčku, k tomu dodat prezentaci, soubory pro interaktivní tabuli, zajímavé příklady a navrch video z takto pojaté hodiny z vlastních zdrojů? To je furt nekvalitní výuka, nekvalitní výuka, ale ať to tedy někdo ukáže, když je tak chytrej na kritiku. A hlavně ať taky při tom nezapomene, že to musí dát každý pracovní den, včetně dozorů, vedení pedagogické i jiné požadované dokumentace, rozhovorů s rodiči, oprav písemek a to celé po dobu nejméně jednoho školního roku. Když budete páni odborníci hodní, slevím na jedno pololetí, těm sympatičtějším dovolím i vybrat, jestli první nebo druhé.

Josef řekl(a)...

Každý mamlas tady ventiluje kraviny nahlas a pak to tak vypadá. Jsou to všechno ti pseudoodborníci živení ze státních pěněz.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytliky obchází strašidlo lemplů v praktickém životě.
Mohl by někdo z těch třeskutých argumentátorů už konečně zřetelně ukázat na konkrétní školy, kde se ta matematika učí špatně, aby bylo lze se pozeptat ředitelů těch škol, proč to už tolika let dopouštějí oprávněným vzdělávacím potřebám žáků navzdory?
Přinejmenším ministr školství by takové informace měl mít. Přece nevypouští ňúvsové fejky jen tak, mýrnyx týrnyx... To by pytliky mrzelo tuze.

Jiri Janecek řekl(a)...

Ten komentar jako celek neni az takova kravina…

Kdyby byl takhle soudny a informovany kazdy laik, nepotrebovali bychom vubec zadne experty…


"Je to politicky vděčné téma a podle toho to vypadá. V pololetí jednoho školního roku není jisté, z čeho se bude skládat maturitní zkouška v roce příštím. To rozum nebere a sebelepší výuka matematiky na tom nic nezmění."

Okomentovat