4.2.20

Martin Fendrych: Povinná maturita z matematiky Česku uškodí. Jako omyl se jeví celá státní maturita

Povinná maturita z matematiky nemá smysl. Povede buď k zásadnímu úbytku maturantů (a zaměstnanců, kteří musejí mít maturitu), nebo ke snížení úrovně vyučované matiky. Otázkou je, zda se výuka natolik zlepší, že půjde třeba za deset patnáct let zavést.

Z komentáře na Aktuálně.cz vybíráme:

Vytvořily se, jak je u nás zvykem, dva tábory. Jeden reprezentuje třeba bývalý viceprezident Svazu průmyslu a dopravy, poslanec za ANO Pavel Juříček: "Jako vývojář a jako podnikatel bych si vůbec neuměl představit, že bych mohl pracovat bez matematiky…" Loni v prosinci sdělil, že pro něj není problém, když pětina či třetina středoškoláků kvůli matice neodmaturuje. Tvrďák. Technokrat.
Související

Druhý pohled nabízí realita. Maturita z matiky má pomoci rozkvětu technických oborů, její zavedení by však znamenalo pravý opak. EDUin, informační centrum o vzdělávání, píše: "Po plošném zavedení maturity z matematiky odhaduje ministerstvo školství nárůst neúspěšnosti v této části státní maturity z loňských 15,5 procent na 25 až 30 procent." Na gymnázia to bude mít mnohem menší vliv než na odborné školy včetně technických oborů. "Na jaře 2019 neuspělo v maturitním testu z matematiky více než 30 procent absolventů řady oborů středních odborných škol a učilišť technického směru, kteří si matematiku vybrali a k maturitě šli poprvé."

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Povinná maturita z matematiky nemá smysl.
Povede... ke snížení úrovně vyučované matiky.


Tak to se tedy pytlici vyloženě vyděsili. Už teď je podle odborníků na vzdělání úrověň výuky matematiky mizerná. A ještě by se měla zhoršit? Strašná představa.
Kdo je ten Fendrych? Fendrych... počkat! Není to ten, co nosil čemodán Rumlovi?
To už se matematikou zabývají i spravodajské služby? No, bylo načase...

Nicka Pytlik řekl(a)...

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Eva Adamová řekl(a)...

"Povinná maturita z matematiky nemá smysl."

No tak, pokud budou na maturitní obory přijímáni žáci, kteří matiku sotva zvládali na základce za čtyři, pak povinná maturita z matematiky opravdu nemá smysl, neboť ta jen ukáže, že jsou přijímáni i žáci, kteří nemají nárok maturitu tohoto typu zvládnout. Ale to už přece všichni dávno víme, že?

"Otázkou je, zda se výuka natolik zlepší, že půjde třeba za deset patnáct let zavést."

Pokud budou i nadále na maturitní obory přijímáni výše zmínění žáci, nepomůže ani ancijáš. Jak by tedy mohla pomoci zlepšená výuka?

Nicka Pytlik řekl(a)...


A mohli fendryši jmenovat alespoň dvě školy, kde se matematika učí mizerně?

Jirka řekl(a)...

Jedna paní povídala, že už jenom zmínka o tom, že bude maturita z matematiky povinná, zvedla výkony a zájem žactva o ni tak, že i kvalita výuky mohla být zdvižena až o dvě šprušle. Jestlipak tam neplatí přímá úměrnost?
Problém bude spíše v tom, že se to některému žactvu a potažmo jejich rodičům nelíbí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

zmínka o tom, že bude maturita z matematiky povinná, zvedla výkony a zájem žactva

Důvěrné zdroje blízké žactvu ovšem uvádějí, že onen zájem poslední dobou vykazuje nezanedbatelný pokles.

Okomentovat