3.2.20

Linda Veselá: Logoped sám o sobě nestačí. Pomáhat musí hlavně rodiče, říká odbornice

Dětí trpících poruchami řeči meziročně přibývá. Péče logopeda přitom často nestačí, do léčby řečových vad by se podle odborníků měli zapojovat i rodiče. „Často jsme například v čekárnách nebo i při samotné terapii svědky toho, že rodiče sice přijdou s dítětem, ale sednou si a řeší SMSky,“ popisuje logopedka Jitka Kaulfuss.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Podle statistik ÚZIS dětí trpících vadami řeči meziročně přibývá. Jak se proměnilo to, co vídáte ve své ordinaci?
Za posledních přibližně pět let se to proměnilo velice výrazně. Artikulačních poruch přibývá a možná jedním z důvodů je, že trochu mizí aktivní komunikace a aktivní integrace rodič-dítě. Nedílnou součástí životů některých dětí jsou totiž dneska i tablety, a to už v předškolním věku.

Jaké jsou další důvody, proč se artikulace zhoršuje?
Život je velice rychlý. Děti mohou být také přetížené. Dneska má dítě předškolního věku zorganizovaný celý týden. Naštěstí ne všechny, je i spousta rodičů, která nechává dětem volný čas, aby zažily i nudu. To dnes spousta dětí nezná. Dítě přitom na vývoj potřebuje taky klid. Naopak přehršel kroužků, ještě po školce, nemusí mnohým dětem svědčit. Proměnilo se i to, jak rodiče s dítětem komunikují.

2 komentáře:

Jirka řekl(a)...

Kdo by to byl řekl? Proč to vůbec musí říkat odbornice?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Logoped sám o sobě nestačí. Pomáhat musí hlavně rodiče

Pytlici by bývali řekli, že logoped pomáhá rodičům...

Okomentovat