20.2.20

Laďka Ortová: "Audit" EDUIn 2019 aneb Spokojení rodiče? My to z vás dostaneme!

EDUin hodnotí setrvalou spokojenost veřejnosti se stavem školství jako slabinu. Zcela v souladu se svým mottem „Vzdělání je i naše věc“ vzdychá: „Bez politické objednávky nelze očekávat snahu o politická řešení, vyšší investice a vyšší progresivitu.“


Kapitolka v "Auditu" je to úplně kraťounká, sotva dvě tři věty. Takové zanedbatelné Nic, a přesto hovoří o vlivu Eduinu víc, než desítky dalších stran "Auditu". Myslela bych si, že je skvělé, když se značná část společnosti na něčem shodne. Je v tu chvíli na čem stavět, jsou položeny základy, s kterými se ¾ společnosti ztotožňují, bavme se tedy o nástavbě, úpravě, změnách. Loajální studenti (dětí se průzkum netýkal), učitelé a rodiče drží celý systém pohromadě a právě díky nim zatím vzdělávání u nás funguje třeba takto:

Ač jsou zprávy v médiích leckdy značně tendenční, vykreslující zdejší školství jako neperspektivní hrůzu, stále ještě jsme v mezinárodním srovnávání nad průměrem všech testovaných zemí i v rámci OECD. Naši maturanti úspěšně absolvují univerzity včetně zahraničních. Naši technici se podílejí na vývoji a výzkumu. Naši lékaři i sestry jsou žádaní jak u nás, tak ve světě. Donedávna jsme měli unikátní propracovaný systém speciálního školství včetně kvalitně vzdělaných pedagogů. Naše mateřské školy opouštějí předškoláci perfektně připravení na vstup do 1. třídy. U nás vyučení fachmani jsou žádanou komoditou, stejně jako personál na střední úrovni řízení. Naši studenti bodují v mezinárodních soutěžích a stávají se členy mezinárodních výzkumných týmů.

Při tom všem je náš vzdělávací systém prostupný (ač se nám "Audit" snaží podsunout opak) a žádný jeho stupeň neodsoudí jedince doživotně k nevzdělanosti. Každý, kdo se rozhodne získat prakticky kdykoli v průběhu života formální vzdělání, se může zapojit do systému v příslušném stupni a pokračovat tak vysoko, jak mu jeho možnosti a schopnosti dovolí. Jen chtít!

Proč by neměla být většina společnosti s tímhle spokojená a co na tom vadí Eduinu? Když je většina společnosti spokojená, co opravňuje Eduin tlačit na pilu s všemožnými způsoby zkoušet prosadit „nové komplexní vymezení a proměnu cílů, obsahu vzdělávání a způsobů učení“?

Samozřejmě, že můžeme být ještě lepší a je dobře, že se alespoň někdo pokouší o definici potíží a dalších možností. Jenom pozor, aby se vizionáři neocitli tak mimo, že ostatní je už ani nevidí, natož aby se je pokoušeli následovat. To by pak společnosti byly všecky vize platné jak pamlsková vyhláška.

Další komentáře Laďky Ortové:8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

S veřejností převážně spokojenou s navzdory všemu pořád ještě fungujícím školstvím nelze očekávat především investice směrem k odborníkům na vzdělání, konzultantům a auditorům.
A to je ten ze všeho úplně nejvíc nejnepřijatelnější stav. Takže je naprosto nezbytné soustavně a systematicky na učitele házet špínu a štvát proti nim jejich žáky a těch žáků rodiče. Při sebemenší příležitosti. A když taková není, tak si nějaký ten scénář vymyslet.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jak jsem psala ve svém článku - je potřeba vytvářet problémy, aby se dalo něco řešit. za peníze samozřejmě. Mnohé organizace typu Eduin si z toho udělaly zlaté tele. A ještě si myslí, že jim to nikdo neprokoukl. To je pak těžké.

Tunysová řekl(a)...

Od roku 1990 jsem pracovala a pracuji jak ve státním, obecním sektoru, tak v neziskovém sektoru. Jsem si velmi vědoma toho, že se nám 30 let nepodařilo prosadit daňové asignace a tím prosadit alespoň nějakou částečnou nezávislost neziskovek na toku dotací. Odkudkoliv. Dotace EU v zemi, kde vládl a asi vládne klientelismus, ovlivněný setrvačnotí bolševika rozbily snahu o vytvoření systému škol, sociálních služeb, zdravotních služeb atd.. Eduin je neziskovka, CVT je neziskovka a další stovky neziskovek, které se snaží přežít v nesystému financování organizací. Stát si pořád drží otěže, protože nedovoluje vznik soukromých organizací, které by opravdu mohly existovat nezávisle na dotacích, jen z činnosti a asignací.Eduin dělá, to co dělá, něco dobře něco hůře. Zatím mě moc nezajímal. Ale vzhledem k tomu, že pan Kartous popsal v knize NO FUTURE něco, co já prožívám na vlastní kůži 30 let, tak já osobně vidím člověka, který, dle mého názoru vidí věci, které ostatní zatím vidět nechtějí.Odmyslete si emoce a čtěte fakta. ( Nebo si puste film Pelíšky, je to tam) A proč útočit na Eduin? Jde o závist, že Eduin má finance? Možná bychom si měli všichni uvědomit, že pokud budeme chtít po politicích daňové asignace, ubude útoků jedněch na druhé, protože budou moci existovat vedle sebe. Mohu se mýlit, ale jinak mi útoky na Eduin nedávají smysl. Nikdo nenabízí jiný pohled, proč tedy kritika? A nemohu souhlasit s tím, že školství funguje dobře. VŠ ztrácejí chytré lidi, protože si jich nevážíme, podmínky doktorantů jsou tristní, podmínky zkoušek na VŠ - smutné, maturity?, zcela zdevastované speciální školství paní docentky Švarcové ( ještě, že se nedožila dnešního stavu) atd... základní školy v rytmu "Na věčné časy...Já souhlasím s tím, že zvonít na poplach inovacím ve školství je nutné.. Jana Tunysová

Nicka Pytlik řekl(a)...

A proč útočit na Eduin?

Wie du mir, so ich dir.

Nicka Pytlik řekl(a)...


A konkrétně paní CatCatherine Švarcová byla cílem útoků kdejakého paznechta.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nikdo nepopírá, že ve školství problémy jsou. Já kolem sebe vidím malinké neziskovky, které jedou a pomáhají nebo baví. Ty velké dělají problémy, bubřejí a školství nepomáhají skoro vůbec. A to třeba Eduin. Možná, že zpočátku byl v něčem dobrý úmysl. který se vytratil .Tak to vidím já. Jsem s tím otravná, ale Eduin prostě měl velkou zásluhu na propagaci paskvilné inkluze. Speciálně Kartous psal úplné blbiny a přel se s lidmi z praxe o konkrétních věcech, o kterých oni věděli, jen on měl "měl dojem" a víru. Eduin to prostě neumí dobře uchopit. Šťourá a ukazuje a nespolupracuje. Možná s politiiky a těmi, co přiklepávají dotace. Zkazil se. A je to znát. Dříve živé a celkem plodné diskuse, články vyvážené. Vše se zvrhlo jedním směrem a šlus. Dnes diskuse skoro nulová, články jen tendeční, které vyslovují "anoano" Eduinu a souzní s "jeho" myšlenkami. Opak nikoli.
Nemám odvahu si přečíst celou knihu od Kartouse. Stačily mě "vypíchnuté " myšlenky a rozhovor s panem Čulíkem, kde se to celkem dost rozebíralo. Když někdo píše, že dnešní děti jsou jiný živočišný druh, když se poukazuje obecně na "staré" lidi, když někdo nevidí možnost opaku ( budoucnost nemusí být nutně futuristická a robotická,ale taky může být apokalyptická a prvotně pospolná - to ví jen Bůh), pak to pro mě není člověk na svém místě.
Neziskovky by se primárně a vlastně především starat o lidi, které mají ve své gesci. A to nedělají, protože politikaří. je to prokázané , ta chobotnice existuje a kdo to popírá, tak je slepý.

Janek Wagner řekl(a)...

Paní Tunysová, prosím, co konkrétně myslíte tím "Ale vzhledem k tomu, že pan Kartous popsal v knize NO FUTURE něco, co já prožívám na vlastní kůži 30 let, tak já osobně vidím člověka, který, dle mého názoru vidí věci, které ostatní zatím vidět nechtějí." A vysvětlete mi ještě, prosím, proč o tom 30 let mlčíte?

Josef Soukal řekl(a)...

"Nikdo nenabízí jiný pohled, proč tedy kritika?"

To, že média jednostranně preferují určité názory, neznamená, že neexistují názory jiné. EDUin o nich zpravidla mlčí a každopádně dělá hodně pro, to, aby je upozadil. V tzv. auditu projevuje mj. dojemnou starost o to, aby se v otázce maturit a přijímacích zkoušek (možná i obecně) neprosazovaly zájmy profesních sdružení. Sám je ovšem nejvýraznějším příkladem právě neblahého prosazování sebe sama.

Okomentovat