4.2.20

Kateřina Valachová: Pomohou učitelé bez kvalifikace žákům?

Poslanci v prvním čtení podpořili novelu zákona, která otevře dveře českých škol dalším učitelům bez odpovídající kvalifikace. Byla jsem proti, ale většina kolegů zjevně považuje takový krok za přínosný.

Osobně se skutečně hodně obávám, že to není dobrý nápad. Poslední výroční zpráva České školské inspekce mi, myslím, dává za pravdu. Nabízím ke srovnání dva grafy.Ten první ukazuje, kolik procent studentů středních škol neprošlo maturitní zkouškou. Důležitá poznámka – jde o procento z těch, kteří se ke zkoušce přihlásili. Všimněte si pořadí krajů na horizontální ose.Druhý graf ukazuje podíl nekvalifikovaných učitelů v krajích. Tedy takových vyučujících, kteří jsou například odborníky v oboru, ale nemají odpovídající pedagogické vzdělání, nebo mají pedagogické vzdělání, ale učí jiné předměty, než na jaké mají aprobaci. A znovu. Podívejte se na pořadí krajů na horizontální ose.

Vidíte tam podobnosti či souvislosti? Já také.

Netvrdím, že jde o nějakou přímou kauzalitu v tom smyslu, že podíl nekvalifikovaných učitelů je příčinou nízké úspěšnosti studentů. Ono spíše půjde o korelaci naznačující daleko hlubší sociální příčiny – celkový ekonomický stav regionu, chudobu a vyšší výskyt exekucí v populaci, neurovnané rodinné zázemí, nižší obvyklé vzdělání rodičů... A tak dále. Ale máme v takové již nyní špatné situaci právo otevřít učitelství nepoměrně více než nyní buď pedagogickým laikům, nebo sice pedagogům, ale bez odbornosti? Skutečně zrovna toto pomůže českým dětem k lepšímu vzdělání a k lepší budoucnosti?

Opravdu nemám ten pocit. Naopak. Možná takto zaplníme místa u kateder a „vyřešíme“ hrozící generační krizi (o které víme dlouho). Ale je zde zjevný předpoklad podpořený daty a fakty, že na úkor kvality, tedy na úkor českých dětí.

Prostě zaplníme sborovny a jenom zamaskujeme skutečnost, že jsme stále nedokázali vytvořit učitelům takové podmínky, aby absolventi pedagogických fakult šli opravdu učit, aby nám učitelé po deseti letech praxe neodcházeli jinam, protože se za peníze ve školství pořádně neuživí ...

Já se na tomto kašírování reality v Poslanecké sněmovně zcela jistě podílet nebudu.

Převzato z blogu autorky na iDNES.cz.

3 komentáře:

L.snirch řekl(a)...

Jestli taky nebude příčina v tom, že jsou učitelé špatně placení a proto se tam nehrnou ti, co by tam mohli být. A že na tom exministryně a celá socdem, která v Česku vládla 12 let, nese tak svůj velký díl viny, ji nějak nedochází.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kdo nemusí, se do školství nehrne.
Lidi nejsou zase až tak pitomí, aby se nechali opruzovat kdejakým trdlem. Především pak ministrem školství. Viz teze, že výuka matematiky se v nejbližší době rozhodně nezlepší. Tedy až na výjimky regionu, kde je setrvale vynikající.
Peníze v tom zase až tak velkou roli nehrají.

E.Kocourek řekl(a)...

Což takhle ministři školství bez mozku, ti něčemu pomohou? ////

Okomentovat