1.2.20

Kateřina Surmanová: Méně peněz z Unie, víc z vlastního

Evropa v novém dotačním období přitvrdí pravidla. U každého projektu se zvýší podíl nákladů, které si musí žadatel platit sám. Jihočeský, Jihomoravský, Plzeňský, Středočeský kraj a Kraj Vysočina budou projekty platit ze 45 procent samy, Brusel zadotuje zbytek. Praha coby nejbohatší část republiky si přichystá šedesát procent (místo nynějších padesáti) a patnáctiprocentní škrt dopadne i na regiony nejméně rozvinuté, jež se rozkládají po severním obvodu republiky, a na střední Moravu. Teď se jim z evropské kasy hradí 85 procent ceny podpořených projektů, bude to sedmdesát. A stejně tak u projektů státu, třeba u dálnic – místo patnáctiprocentní účasti dvojnásobek.


Z článku v deníku Lidové noviny vybíráme:

Efekty to přinese dva. Nejdřív tu dobrou zprávu: když na každou akci bude muset město, kraj, stát či neziskovka sehnat víc vlastních financí, o to pečlivěji si vybere, do čeho se pustí. „Vyšší zapojení obecních, krajských, státních prostředků do kofinancování bude žadatele více tlačit k rozhodnutí, zda je projekt skutečně tak kvalitní, že stojí za to i s tak vysokým zapojením vlastních prostředků,“ sdělil LN Jan Přibáň, vedoucí odboru fondů Plzeňského kraje.

Horší zprávou je, že bude problém celou alokaci vyčerpat. Zvláště v kombinaci s tím, že Evropská komise zatím pořád trvá na svém, že 75 procent balíku pro každou zemi se má použít na zelené a chytré projekty. Na dálnice, školy, místní komunikace či hřiště zbude výrazně méně. Jenže projektů je v zásobnících podstatně víc než těch na snižování uhlíkových emisí. Oslovené kraje se shodují, že takový podíl je moc vysoký na to, jak je na tom Česká republika se základní infrastrukturou.

10 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

No a díky našemu premiérovi máme při vyjednávání ohledně dotací značně stíženou pozici, to si řekněme na rovinu.

Ivo Mádr řekl(a)...

Stížená pozice s dotacemi bude za rok souviset s příspěvkem VB. Anglie je čistým plátcem a jako jedna z ekonomicky nejvyspělejších zemí přispívá opravdu hodně do společné pokladny EU. Tyto finance budou chybět. O tom žádná.

Vít Tomis řekl(a)...

Tyto finance budou chybět.
Jinak řečeno peníze daňových poplatníků Spojeného království se už nebudou zbytečně rozhazovat v tak velké míře jako dosud.

Ivo Mádr řekl(a)...

Otázkou je, jak na to budou reagovat daňoví poplatníci z Beneluxu, Francie, Německa a Skandinávie v budoucnosti. Jen aby jim taky nedošla trpělivost. Možná došla, protože se již zablokovaly přístupové rozhovory ohledně Albánie, Srbska,..V nejbližší době do EU nevstoupí. Čistí plátci začínají být ostražití, protože od vstupu ČR do EU se za všech možných vlád, všeho druhu, děly "podivné věci". Slušně řečeno. A o zbytku EU ani nemluvě (Řecko, ...).

Nicka Pytlik řekl(a)...

Méně peněz z Unie, víc z vlastního

To je ovšem nezanedbatelná mrzutost.
Pytlici věří, že na financování odborníků na vzdělání, bez kterých si pytlici školní kvas představit nedokáží, bude na věčné časy, a nikdy jinak. To ať se ty prašule radší odeberou potřebným dětem.

E.Kocourek řekl(a)...

Zdá se, že zde není nikdo, kdo by se shodně se mnou domníval, že dotace jsou příšerné svinstvo a že bez nich by v Česku bylo lépe. ////

Vít Tomis řekl(a)...

Zdá se, že můj příspěvek z 18:15 jste nepochopil.

E.Kocourek řekl(a)...

Čistí plátci začínají být ostražití

Pochybuji, čistým plátcům bude jejich ostražitost něco platná. Odsud to vypadá, že vyhazování dotačních peněz z oken (na p**oviny jako cyklostezky) je podporováno z nejvyšších míst. To jako z Brusele. ////

díky našemu premiérovi máme při vyjednávání ohledně dotací značně stíženou pozici

Jen škoda, že se Brusel neodváží ty dotace do Česka stopnout. (Možná by stačilo zarazit dotace pro ten fuj fuj Agrofert.) Docela rád bych uvítal pana premiéra na straně EURoskeptiků. ////

E.Kocourek řekl(a)...

Pane V., sorry jako. Nepochopil. Moje chyba. ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

dotace jsou příšerné svinstvo a že bez nich by v Česku bylo lépe

Česku určitě, čerpačům nikoli.
Smyslem dotací je dostat je co nejsnadněji do oběhu.
Pokud nějaká drobnější část je ku prospěchu i dětem, pak pámbu zaplať.

Okomentovat