5.2.20

Kateřina Perknerová: Pomoc pro školy? EDUin navrhuje zřídit jednotku expertní podpory

Víme, jak na tom české školství je, kde jsou jeho slabá místa a co by pomohlo je odstranit. Přesto se nedaří s celým kolosem pohnout žádoucím směrem. Dokládá to i audit vzdělávacího systému, který na včerejším semináři v Senátu představila obecně prospěšná společnost EDUin.


Z článku v Deník.cz vybíráme:

„Stát nedokáže přenést vzdělávací strategii do středních článků, ovlivňovat výuku a kvalitu pedagogického procesu. Mezi státem a školami je vakuum,“ uvedl programový ředitel EDUin Miroslav Hřebecký.

Když se například hovoří o potřebě provzdušnit učivo, málokdo si uvědomuje, že školy k tomu mohou přistoupit už dnes, nikdo jim v tom nebrání. Tedy kromě stereotypů v hlavách rodičů, některých učitelů a ředitelů. „Nepotřebujeme peníze a strategie, ale změnu jejich myšlení,“ pronesl Radko Sáblík, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy.

12 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Dejte úředníkovi práci a vymyslí lejstro.

Dejte neziskovce peníze a stane se z ní generátor blbostí...

E.Kocourek řekl(a)...

Mezi státem a školami je vakuum

Když se stát (a zejména pomatený ministr) bude dále řídit radami EDU-škůdců, mohou tam i létat střely. ////

Eva Adamová řekl(a)...

"Všichni řečníci včetně ministra školství Roberta Plagy a šéfa senátního výboru pro vzdělávání Jiřího Drahoše se shodli, že klíčovou roli sehraje Strategie 2030+, kterou připravila skupina odborníků pod vedením Arnošta Veselého."

Ne, klíčovou roli nesehraje žádná strategie, ale klíčovou roli sehraje, zda alespoň na základní věci v ní uvedené budou peníze. Pokud se totiž nepodaří udržet trochu solidní aprobovanost výuky, které hrozí velký pokles, protože do důchodu budou odcházet silné ročníky učitelů, nebude mít onu strategii, i kdyby byla sepsána zázračně, kdo na place realizovat. A solidní apobovanost se dá udržet jedině tak, že ve školách udržíme zvýšením platů současné učitele střední generace, a to ještě budeme muset tvrdě zamakat na promyšlení taktiky, jak dostat na učitelské obory studenty, kteří budou ochotni vystudovat ne rodinnou nebo občanskou výchovu s tělocvikem, ale matematiku, fyziku, chemii, angličtinu a němčinu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Naprosto ze všeho úplně nejvíc podstané jsou ty sterotypy v hlavách rodičů.
Pokud se je nepodaří vykořenit bezezbytku, je veškará snaha té exportní podpory marná.
I importní. Jenomže, kdo si dnes ještě pamatuje, co znamená to 'skutečně vykořenit'...

E.Kocourek řekl(a)...

Souhlas s paní Adamovou. ////

Jenže školství se řítí k neodvratné destrukci, dokud o něm budou rozhodovat blbečkové, kteří se vzájemně poplácávají po ramenou, vymejšlí ptákoviny 2030+ a to, co píše paní Adamová, nechápou. ////

Unknown řekl(a)...

Konečně jednou musím souhlasit se spoluautorem Strategie 2030+ Radko Sáblíkem v tom, že nepotřebujeme žádné strategie, já jen dodám speciálně ty, na kterých se on podílí...
Jinak ČŠI rychle chápe - co nejvíc se přimknout k Eduinu. Bude se tak o ČŠI psát jen v superlativech a jejich skutečné problémy nebude nikdo nikde rozmazávat. Tedy až na pár aktivních, ale ti nemají konexe v médiích. ČŠI jako bojovník proti frontální výuce bude zvána na další a další konference a její sláva se bude hvězd dotýkat. Jen by mě zajímalo, jaký nový nešvar si vymyslí na letošní školní rok.

krtek řekl(a)...

”„Pouze dvě procenta rozhodnutí týkajících se 2. stupně ZŠ činí ministerstvo školství, zatímco 68 procent dělají samy školy včetně přijímání, propouštění zaměstnanců a tvorby vlastního kurikula (školní vzdělávací programy). To z českého vzdělávacího systému činí jeden z nejdecentralizovanějších mezi zeměmi OECD,“ píše se v analýze.”
Já se z toho ... Tak cutoffscore je zle, rozhodování ředitelů je příklad decentralizace. Hezký to ti z EDUInu rozjeli: privatizace rozhodování o školství jim jde dobře. Jak jsem si jen mohl něco dobrého o Drahosovi myslet.

Ivo Mádr řekl(a)...

..."se nedaří s celým kolosem pohnout žádoucím směrem."

Podle představ oné obecně prospěšné společnosti? To ve školství opravdu rozhoduje ona obecně prospěšná společnost a část senátorů? Kdo tento humbuk finančně podporuje? Co je to vlastně ten "žádoucí směr"všichni víme. Je to cesta do pekel. Neziskovky nikdo nikdy nevolil a nejsou nikomu odpovědny za svou činnost. To se to potom "maká" a ještě za plné podpory masmédií.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A což takhle pohnout systémem k větší ochraně dětí před nevychovanými a tedy nezvladatelnými spratky? O všechny ty odborníky na vzdělání, konzultanty a auditoří tady nejde. Ti si jen zaopatřují slušnou obživu v dlouhodobém horizontu a případné pozlepšení stavu je v přímém rozporu s jejich zájmy.
Ale senátoři snad nějaké možnosti mají, co? A nebo taky jen čechrání peří před kamerami? Tady už chybi, aby se důstojní senátoří navlékli do o dvě čísla menších košilí...

Jiri Janecek řekl(a)...

„Nepotřebujeme peníze a strategie, ale změnu jejich myšlení,“ pronesl Radko Sáblík, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy.

To zní dost děsivě samo o sobě... Jakože kritické myšlení, propaganda, totalita a tak... "Lid nepodporuje vaše ušlechtilé cíle? Vyměňte lid!!!"

Od ředitele průmyslovky (realizovatelnost navrhovaných řešení) a učitele (základy psychologie) dvojnásob děsivě.

Vybočení z větné stavby je pěkný bonus...
Trochu jako když si mé neteře hrají na dospěláky. Snaží se vypadat chytřejší, než jsou... Neteře z toho snad - jako většina dětí jejich věku - vyrostou...

Lenka Pokorná řekl(a)...

Žádnou jednotku expertní podpory nepotřebujeme.

Co skutečně potřebujeme?

Pořádnou materiální podporu, tzn. dostatek peněz na pomůcky, výukové programy a učebnice, které ovšem budou pořádně metodicky a didakticky zpracované, včetně pomůcek a učebnic pro žáky se SVP, které chybí úplně.

Pořádnou personální podporu pedagogického procesu, tzn. minimálně speciálního pedagoga a školního psychologa na každé úplné škole.

Pořádná školení, a to nejenom obecně pedagogických, ale i didaktických k jednotlivým předmětům, po kterých se v poslední době slehla zem.

Jenže všechno toto by bylo dost finančně náročné, takže raději zřídíme jednotku expertní podpory a budeme se tvářit, že je všechno OK. není a ani brzy nebude.

Nicka Pytlik řekl(a)...

skutečně potřebujeme... speciálního pedagoga a školního psychologa...

Psychologa jako mediátora konfliktů a školního strážníka jako eliminátora agresorů.

Okomentovat