5.2.20

Josef Mačí: Návrat do minulosti. Školy jsou moc samostatné, dostanou nový dozor

Větší autonomii ve vzdělávání než české školy mají už jen ty nizozemské. Tuzemskému školství tak podle Ministerstva školství chybí instituce, která by zodpovídala za kvalitu vzdělávání v určitém místě, třeba okrese.

Z článku v SeznamZprávy.cz vybíráme:

Nejen při jakékoliv větší reformě totiž české školství doplácí na obrovskou decentralizaci. Ze všech vyspělých zemích mají školy větší autonomii ve vzdělávání pouze v Nizozemsku. V Česku spadá na ředitele 68 procent pravomocí. Průměr OECD je přitom pouze 33 procent a nejvíce 35 procent má pod sebou ve vyspělých zemích stát nebo centrální správa. U nás jsou to pouze dvě procenta.

„V českém vzdělávacím systému postrádám nejvíce dostatečnou podporu školám. Volnost mají v našem systému poměrně velkou a existují takové, které fungují velmi dobře. Alfou a omegou budoucího úspěchu českého vzdělávání i Strategie 2030 ale bude dostat podporu k těm, kteří ji budou chtít využít,“ řekl při představování auditu českého vzdělávání v Senátu ministr školství Robert Plaga (ANO).4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

chybí instituce, která by zodpovídala za kvalitu vzdělávání v určitém místě, třeba okrese.

Kdyby místo 'zodpovídala' bylo 'hlídala', dovodili by pytlici, že eduin zakládá okresní pobočky. Ovšem, kde by tak rychle sehnali potřebný počet bývalých předsedů středoškolské unie...

Vít Tomis řekl(a)...

ale bude dostat podporu k těm, kteří ji budou chtít využít,“
Hlavně, aby tato podpora nebyla vnucena těm, kteří ji nebudou chtít využít.

Lenka Pokorná řekl(a)...

Proboha, o jaké samostatnosti škol je řeč? Každý ředitel je natolik sešněrován předpisy shora a různými metodickými doporučeními, že je z něj pouze vykonavatel, který se s oroseným čelem modlí, aby měl pokopě všechny potřebné papíry, které kontroluje ČŠI.

Bohužel jediné, v čem byla školám poskytnuta samostatnost, je systém RVP-ŠVP, který ale vedl k pěknému rozbordelení všeho. Školy si tedy dostaly volnost právě tam, kde ji dostat neměly.

E.Kocourek řekl(a)...

Ze všech vyspělých zemích mají školy větší autonomii ve vzdělávání ...

Počítají se U.S.A. mezi tyhlety vyspělé země?
Jestli tam v poslední době HODNĚ neutáhli šrouby, tak - pokud vím - škola musí poslouchat ministerstvo jenom když od ministerstva bere peníze. ////

Okomentovat