3.2.20

Jiří Průša: Jak se zapojit do Dne bezpečnějšího internetu?

Již téměř tradičně si každé druhé únorové úterý připomínáme Den bezpečnějšího internetu. Ten letošní připadá na 11. února a v rámci projektu Bezpečně na netu bychom jej rádi využili především k osvětě a prevenci.Zároveň bychom byli rádi, kdyby se každý zamyslel nad tím, jak může k tomuto dni přispět. Nebojte se, nežádáme vás o žádné finanční příspěvky, ale naopak. Nabízíme inspiraci, jak si vystačit i s málem a našimi bezplatnými materiály. Zde jsou naše tipy:

Pro rodiče

  • Máte menší děti a pouštíte jim večer televizi či videa z YouTube? Zkuste 11. února udělat změnu a pustit jim naši audioknihu ON-LINE ZOO. Když už knihu budete mít staženou, můžete ji využít i později při cestování autem.
  • Pro děti ve věku 9 – 12 let si stáhněte a vytiskněte naše bezpečnostní pexeso. Spolu s dětmi si jej pak vystříhejte a zahrajte. Pro oživení si zaveďte pravidlo, že ten, kdo daný výraz nejlépe vysvětlí, získá nejen bod za nalezení páru, ale i další za správné vysvětlení pojmu.
  • Vyzkoušejte digitální večerku. Po sedmé večerní zkuste celá rodina vypnout mobilní telefony, nesedat si k počítači ani k tabletu a místo toho si povídat. Zeptejte se třeba dětí na to, jak odhalují na sociálních sítích falešné účty nebo kolik mají účtů na Instagramu a proč.

Pro učitele

  • Zkuste uspořádat „hodinu na ruby“. Požádejte své žáky, aby pro vás, nebo ještě lépe další učitele a vedení školy, na 11. února připravili přednášku o bezpečnosti. Nechte na dětech, jaké konkrétní téma si zvolí. Pokud jim chcete trochu pomoci, napovězte jim – zda se setkali se šikanou ve hrách a jak se jí bránit, jak poznat reklamní posty na sociálních sítích a jak je vnímají nebo jaká rizika podle nich přináší TikTok.
  • Pusťte si s osmáky či deváťáky jeden nebo dva díly našeho seriálu #martyisdead o kyberšikaně (namátkou doporučujeme druhý a třetí díl). Poté se pobavte o tom, jak je snadné se v on-line světě vydávat za někoho jiného, zda se jim stalo, že po nich chtěl někdo intimní fotku či jim přišel vyděračský e-mail požadující zaplacení peněz nebo splnění nějakého úkolu.
  • Oživte hodinu výpočetní techniky novou aktivitou. Pokud jste ještě nebrali bezpečnost hesel, můžete zkusit hru zaměřenou na gesta pro odemykání telefonu. Nebo na (ideálně tvrdý) papír vytiskněte loutky lva a antilop z naší knihy ON-LINE ZOO a zahrajte si s dětmi divadlo o tom, jak je snadné se vydávat za někoho jiného (tzv. grooming).

Registrujte se, informujte a vyhrajte!

Pokud se chcete připojit k mezinárodnímu Dni bezpečnějšího internetu, zaregistrujte se na stránkách Safer Internet Day. V případě, že se rozhodnete uspořádat nějakou aktivitu, budeme rádi, když o ní budete informovat, ať již na Instagramu, Facebooku nebo Twitteru. Abychom se o vás dozvěděli, přidejte, prosím, hashtag #bezpecnenanetu nebo nás označte na Facebooku. Pokud na Twitteru přidáte i #SID2020 nebo #SaferInternetDay, aktivuje se speciální emotikon :o).

Jako národní koordinátor Dne bezpečnějšího internetu bychom vaši aktivitu rádi ocenili. Nezáleží přitom, zda se necháte inspirovat našimi tipy nebo přijdete s vlastním nápadem. Ze všech registrovaných škol, o jejichž aktivitě se díky sociálním sítím dozvíme, vybereme deset, které obdrží prezentér a dvě vybrané knihy z naší edice. Pět rodičů pak odměníme buď bezdrátovým reproduktorem nebo knihou ON-LINE ZOO v krásné pevné vazbě!

Převzato z Blog.NIC.cz pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0).

3 komentáře:

E.Kocourek řekl(a)...

je snadné se vydávat za někoho jiného (tzv. grooming)

Grooming NENÍ vydávání se za někoho jiného. Obávám se, že podobných pochybných tvrzení vyrobili preventisté více. ////

Za sebe podotýkám, že vystupovat na Internetu pod svým vlastním jménem považuji za jednu z nejnebezpečnějších věcí, kterou uživatel může spáchat. ////

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Ano, ano, anonymně, moje řeč.

Jak se zapojit? Odpojením?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Paní Šiklová kdysi při nějaké příležitosti řekla, že velký problém internetu spatřuje v jeho anonymitě. Nebo tak nějak podobně. Pak to dopadá tak, že si dvě dívenky domluví, že se na prvním setkání rozpoznají v davu pomocí kopretiny... Načež na místo schůzky dorazí dva strejci s kytkou.
Zvykejme si. Co nevidět nebude nikdo nikdy nikde anonymní. Pytlici už prve říkali, že se dožijí doby, kdy bude robátku do tělíčka vetknut identifikační čip hnedle po narození.
Štěňata na to mají tři měsíce?

Okomentovat