20.2.20

DVTV: Rodiče si myslí, že můžou do všeho kecat. Kvůli dětem jdou přes mrtvoly, říká Petrák

Generace dětí není jiná než dřív, jiná je generace rodičů. Jsou tak ambiciózní, že nebylo daleko k fyzickému násilí, bylo to vyostřené, popisuje konflikty bývalý basketbalový trenér mládeže Vít Petrák. Od jednoho z rodičů mi po tréninku přišel rozbor na pět stránek. Mají jen vidinu svého syna a ničeho jiného. Tím ale dítěti ubližují, protože mu umetají cestičku a ono nepřijímá odpovědnost, míní. Pořad moderoval Martin Veselovský.
Video na Aktuálně.cz.

4 komentáře:

Jiří Klabal řekl(a)...

Otevřený, pravdivý rozhovor. Díky za něj. 👍👍👍 Pan Petrák má v mnohém pravdu. A nejde pouze o sport, ekvivalentně můžeme pozici trenéra zaměnit za učitele a sport za školu. Není-li dítě ochotné vystoupit ze své komfortní zóny a udělat pro danou věc něco navíc, nemůže být nikdy úspěšné. Do toho vstupuje rodič, kterému vadí cokoli, čím trenér či učitel působí na motivaci jeho dítěte: tlak, dril, křik, známky, poznámky, úkoly. A tak dnešní děti pohodlně proplouvají světem zavakuovány uvnitř své komfortní zóny, výsledky ve sportu ani ve vzdělávání se nedostavují, úroveň klesá a my donekonečna dumáme, čím že to asi je. Ne, trenéři ani učitelé opravdu nejsou sluhy rodičů!

Nicka Pytlik řekl(a)...

proplouvají světem zavakuovány uvnitř své komfortní zóny

V okamžiku zónové ruptury se dítko usedavě hroutí v beznadějné neschopnosti se s domnělým poškozením vyrovnat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

mu umetají cestičku a ono nepřijímá odpovědnost

Kdo by to byl řekl...
Pytlici si to budou muset poslechnout, protože je zajímá, jestli trenér při tréninku po chlapcích požaduje, aby běhali sem tam, různě hopsali, nebo dokonce dělali dřepy a sklapovačky. Být rodičem, trval bych důrazně na tom, aby je naučil právě a jen to, co budou ve svojí sportovní karieře doopravdy potřebovat.
To jest střílet góly!

Jirka řekl(a)...

Doufám, že si to Pytlici už poslechli. Pan Petrák to umí pěkně vysvětlit. Jeho rozbory utkání i tréninků museli být skvělé. Doufám, že ho nenahradila nějaká loutka. Odnesli by to nejen ňuňánci příliš ambiciózních rodičů, ale hlavně všechni talentovaní normální kluci normálních rodičů.
Dávám mu za pravdu, že podle stejného scénáře jede české školství dnešních dnů. Snad jen s tím rozdílem, že všichni jeho svěřenci byli vybráni na základě svého nadání. Do lavic usedají žáci podle ročníku narození a spádové oblasti. I v tom už jsou dnes výjimky.

Okomentovat