31.1.20

Zuzana Hronová: Nic neumí, tak učí. A mají spoustu volna, říkají lidé o učitelích. Přesto je uznávají

Každoroční výzkum ukazuje, jak prestižně vnímají Češi učitelské povolání. Pravidelně se umisťuje na špičce hned za lékařem a vědcem. Jenže pro mnoho rodičů žáků a studentů je učitel někdo, kdo pár hodin denně něco vypráví u tabule, má spoustu volna, a učí proto, že nic jiného neumí. Tyto falešné stereotypy, nízký plat a představa "uštvaných učitelek" mohou za jejich nízký sociální status.


Z článku na Aktuálně.cz vybíráme:

Na prestiž povolání učitele u české veřejnosti se v červnu 2019 zaměřilo šetření Centra pro výzkum veřejného mínění. Všichni respondenti dostali seznam šestadvaceti profesí a měli je obodovat podle toho, nakolik si jí váží.

Na prvním místě v žebříčku se umístil lékař, s více než desetibodovým odstupem. Na děleném druhém místě se umístili se stejným počtem bodů vědec spolu se zdravotní sestrou. Hned třetí příčku zaujímá učitel na vysoké škole a čtvrtou učitel na základní škole. Středoškolský pedagog ve výčtu nebyl. Uvedené pořadí se od roku 2004, kdy byl výzkum proveden poprvé, příliš nezměnilo. Učitelé se pravidelně umísťují v první pětce a porážejí soudce, policisty, vojáky či programátory.


4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nic neumí, tak učí. A mají spoustu volna

Vzhledem k tomu, že se poměrně často hovoří o nedostatku učitelů, mohlo by se z takového tvrzení směle dovodit, že drtivá většina populace jsou odborně zdatní workoholici.

Ivo Mádr řekl(a)...

No,jo. Každý chodil do školy. Každý je odborník na slovo vzatý.

mirek vaněk řekl(a)...

Kdepak je učitel na střední škole?


"má spoustu volna, a učí proto, že nic jiného neumí" Kterépak výzkumy to potvrzují? A lékaři také léčí pro to, že nic jiného neumí?

mirek vaněk řekl(a)...

Truhlář je mnohem váženější než poslanec? Proč jsou truhlářské obory prázdné?

Okomentovat