29.1.20

Zdeněk Sotolář: Na Kutnohorsko udeří eduvirus. Zdrojem nákazy jsou neziskovky.

Kutnohorsko si totiž vybral nadační fond Eduzměna, aby tu provětral 200 milionů korun, ke kterým se slétl hned celý roj neziskovek. Naplánovaná je už dokonce celá první pětiletka. To má tradici.

Eduzměna si na Kutnohorsku odpilotuje svoji vizi a misi (to je teď takové nové ptydepe, které se buší do hlavy i ředitelům). Jak už poznamenal jeden diskutující na Pedagogickém infu: výběr regionu obloukem minul ta místa, která podporu potřebují nejvíce. Most. Nebo brněnské Bronx? Tam si tento neziskový roj zaletět netroufá?

A co má být s programem dál? „Nadační fond Eduzměna jej pak nabídne veřejnému sektoru a jeho ambicí je, aby do roku 2030 došlo k využití modelu podpory vzdělávání na 20 procentech území České republiky.“ Jak? Jaké páky chce tato eduparta využít, aby program veřejný prostor přijal? Že by právě proto v partičce zasedl pan šéfinspektor?

I kdyby se ledacos povedlo - a ono se papírově určitě povede - co z toho? Ve skleníku za 200 milionů můžete na Kutnohorsku úspěšně rychlit ananas. Ale kdo zaplatí takové skleníky po celé republice? Veřejný prostor jede za veřejné peníze. A jak uboze je financováno české školství, to je všeobecně dobře známo. Dokonce i té Eduzměně.

Nakonec celá ta vize a mise a vůbec celý ten program podpory vyšumí - jako vyšumí těch 200 milionů. Jako vyšuměly miliony z evropských fondů nebo miliony podle šablon. Přežijí jen neziskovky a přičinlivý roj lektorů, mentorů, implementátorů. A vzniknou další programy a oni všichni jen přelétnou, aby si zase zobli nachystaného sousta.

Možná řeknete, že předčasně nasazuji roušku na hubu, ale celá řada zmatků našeho školství je lemována „dobrými“ úmysly. V každém případě je více než pochybné, že by tato akce odstartovala skutečně systémové změny. K těm by bylo potřeba shody odborníků a politiků, shody, která by vytyčila směřování na víc než jedno volební období.

Jako v bájném Finsku. Ale k takové shodě se neblížíme ani o krok, ba ani o píď.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz.

12 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

ambicí je, aby do roku 2030 došlo k využití modelu podpory vzdělávání na 20 procentech území

Jestli to půjde podle plánu, do roku 2025 by mohla být úspěšně pokryta všechna zdejší horstva.

Josef Soukal řekl(a)...

Trefný blog i komentář k němu.

mirek vaněk řekl(a)...

Jen některé neziskovky. Jsou neziskovky, které za málo peněz pomáhají a pak ty, které za hodně peněz spolu s některými politiky rozbíjejí.

Radek Sárközi řekl(a)...

Když podpora 30 škol bude stát 200 milionů, kolik bude stát rozšíření této podpory na 4000 všech základních škol?

krtek řekl(a)...

"Když podpora 30 škol bude stát 200 milionů, kolik bude stát rozšíření této podpory na 4000 všech základních škol? "

Dobrá úloha do povinné maturity z matematiky ;-)

Ale ten článek je fakt dobrý postřeh.

Jana Karvaiová řekl(a)...

úloha je jednoduchá.Nebude to stát nic. Protože lidé z Eduzměny jsou přeci ti,co chtějí naše školství spasit a rádi to udělají zadarmo tak, že své úžasné nápady poskytnou zdarma ministerstvu školství, které je pak plošně uplatní. Děkuji předem, o vy zachránci našeho školství.

Vít Tomis řekl(a)...

Paní Karvaiová, i černý humor má své meze...

Ivo Mádr řekl(a)...

A nejhorší je, že se brzy objeví další a další penězovody k oněm neziskovkám. Navíc budou vznikat nové jako houby po dešti. Dobře si ještě vzpomínám na všemožné projekty, kdy se penízky ztrácely vertikálně. Obvykle na žáky a kantory nezbylo nic. Školitelé přijížděli vždy v těch "lepších německých autech". Zlatý důl.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Hele, nový džob pro eduíny!
Beci právě na čété24 volají po akreditačních komisích pro střední školy.
Kdo učí kavalitně, a kdo ne... ale hlavně nebrat žáky jako rukojmí.
Nu, ještě větší odborník na vzdělání, než pytlici doufali.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Toť!
Beci dělají kartousům předskokany...

Ivo Mádr řekl(a)...

Jo,jo. Pan senátor ví, kam se má přiklonit.

mirek vaněk řekl(a)...

30 škol 200 milionů to je 6,666 666Kč a školu. To je slušné. Kdyby tu částka dostala škola tak zaplatí cca 10 - 13 lidí na jeden rok. To už by mohlo pomoct. Nějaký sycholog a pár kantorů navíc, to už by bylo o čem mluvit. byl by čas i něco extra chystat. Ten intividuální přístup.
Ale kolik peněz se dostane do školy? milion? A kolik do výuky?

Okomentovat