12.1.20

Zdeněk Sotolář: Debilizace ve školství povede k debilizaci vzdělávání

Po přečtení recenze Existuje něco jako „moderní“ didaktika se mi vybavila slova Františka Koukolíka o motivech vědeckých podvodníků: kariéra, pýcha, peníze, ideologie. A také se mi vybavil pojem debilizace. Na chvilku si jej vypůjčím.


Podle Koukolíka je jedním z nástrojů debilizace antivěda. A není snad projevem debilizace ve školství, když někdo sepíše spisek pochybné úrovně (zřejmě nejen odborné, ale i etické) a navíc jako slovutný autor a lektor objíždí zemi, aby své „poznatky“ dál a dál rozséval? A není snad dalším nástrojem debilizace ve školství, když takových expertů nejen přibývá, ale jsou pravidelně zváni do médií a ke kulatým (nebo spíše vykutáleným) stolům, zatímco skutečné odborníky nebo praktiky uvidíte jen zřídka? Učitelů ve školách je málo, budou nás brzy chybět tisíce, ale učit a poučovat učící učitele si dnes s nekonečnou drzostí troufá kdekdo. Houfují se do spolků a přisávají se na tučné dotace.

Podle Koukolíka je dalším z nástrojů debilizace propaganda. „Diletanti vládnou,“ stěžuje si Kartous z tzv. informačního centra EDUin. Přitom sám je ukázkovým příkladem diletanta, který ideologicky tahal za nitky při zavádění inkluze, aniž by měl s inkluzí praktické zkušenosti. Typickým nástrojem debilizace ve školství je právě vliv takových diletantů. Stejně nebezpečným nástrojem je vliv neziskovek. Vzpomeňme na ČOSIV, na propagandistickou úderku vyvolených kolem paní Laurenčíkové: ta se proměnila z odbornice na inkluzi na odbornici na duševní zdraví. Pro debilizaci ve školství je typická i nekonečná omnipotentnost expertů. O výuce češtiny, maturitě a o slohovkách mluví nejvíc matematici.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz.

8 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Výstižnější komentář o tom, co se kolem školství v poslední době děje, jsem ještě nečetla.
Díky, pane Sotoláři.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak to se vám pane Sotoláři dnes opravdu povedlo. Tleskám.

mirek vaněk řekl(a)...

Pane Soukale.

Jako matematikář se musím ohradit. K maturitě z češtiny se nevyjadřuji. Nesrovnávejte prostého matematika učitele s pseudomatematikem expertem. Nevím, které matematiky máte na mysli. Vyjadřovat se může každý. Má na to právo. Něco jiného je cílená kampaň a demagogie.

Jinak s Vámi souhlasím. Ale obecně nic nevykřičíte. Soudného člověka netřeba přesvědčovat, pochopí a fanatika nepřesvědčíte. Raději konkrétní argumenty.

Pojem debilizce vzdělávání je nešťastný. Debil je diagnóza a dotyčný za to nemůže. Kdežto kapitáni našeho školství a politici minulých vlád to mají na triku. Nejsou omezeni inteligencí, ale zájmy svými či jiných.

Josef Soukal řekl(a)...

Pane Vaňku,

zmýlil jste se ve jméně, ale to není problém. K blogu a ke komentář: Slovo "matematik" v něm beru jako příklad, na "debilizaci" je v textu odkaz. Je to silně expresivní, ovšem vzhledem k tomu, co se děje zejména na mediální scéně, pochopitelné pojmenování.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Debil je diagnóza a dotyčný za to nemůže.

Pokud se pytlici nepletou, slovo 'debil' se v medicíně už drahně let nepoužívá.
Pytlici jej v té dnešní překotně se měnící době vnímají jako zvukomalebný výraz pro popis stavu mysli a běžného chování člověka bez ohledu na míru jeho inteligence.
Druhá část tvrzení je ovšem pravdivá. Což ovšem debily ani v nejmenším neomlouvá.
Pytlici se přiklánějí spíš k pojmům jako například trdlo, převážně trumpetoidního typu, a pitomec, převážně typu spratkoidního.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Houfují se do spolků

Do part se houfují i rodiče s nepřiměřeně zbytněnou potřebou zajistit svým dětem ten ale úplně nejvíc nejšťastnější život. Jakákoli, byť i domělá překážka či nepohodlí musí být odstraněny. Pečlivě shromažďují všechny informace, které by mohly učitele nějak kompromitovat. Vyzvídají u dětí návodnými dotazy a jakýkoli náznak čehokoli prohlašují za zřejmý důkaz učitelova naprostého selhání profesního i osobního.
Ono moderní nalezení společného působení rodiče a učitele na cestě k uspokojení oprávněných vzdělávacích potřeb dítěte pojímají tak, že učitel zabezpečí jejich dítěti všechny možné výhody, nejlépe pak na úkor ostatních dětí.

Ivo Mádr řekl(a)...

Tak jste to pane Sotoláři pěkně popsal. Příčiny a důsledky pseudoreforem ve školství jsou všeobecně známy, ale všechny cesty z toho srabu jsou zavaleny. Co s tím? Najít správnou cestu je celoživotní náplň pro několik vizionářů s veškerými možnými pravomocemi. A možná ani oni ještě nevidí světlo na konci tunelu.

Zuzka Růžičková řekl(a)...

Hmmmm....palec nahoru:-))

Okomentovat