12.1.20

Vladimír Barák: Kateřina Valachová: Ministru Plagovi už nevěřím

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se tvrdě pustila do svého nástupce Roberta Plagy (ANO). Vyčítá mu mimo jiné chaotické rušení státní maturity z matematiky či nezájem o učitele. „Tak negativně jako Robert Plaga bych si nikdy o učitelích mluvit nedovolila,“ říká místopředsedkyně školského výboru sněmovny.


Z rozhovoru v časopisu TÝDEN vybíráme:

V září 2018 jste mi řekla, že ministr Plaga má vaši plnou důvěru. Předseda odborů Dobšík tvrdí, že dnes by si za podporu ministra dal facku. Dala byste si za „plnou důvěru“ dnes facku i vy?

(smutné pousmání) Tehdy jsem mluvila nejen o plné důvěře, ale také o plné podpoře ve všem, co by mohlo zlepšit české školství. Zahrávat si ale s učiteli? To školství nezlepší. Zahrávat si se studenty? S maturitou, která je pro ně velmi důležitá? To je k nim strašně nefér. Školství to nezlepší! Už jsem toho ve sněmovně zažila tolik, že panu ministrovi nevěřím. Moc bych si přála, aby to bylo jinak. Protože dřív jsem za něho opravdu bojovala. Snad i více než poslanci jeho vlastní politické strany. Sama jsem z toho smutná.

Pozoruhodný rozhovor na konci roku 2019 přinesly Lidové noviny. Za ministra tu o představách resortu v roce 2020 hovořil ředitel kanceláře ministra školství Jaromír Beran. Mluvil o tom, že klíčovým úkolem ministerstva bude redukovat množství látky, které se děti mají učit. Souhlasíte s takovým plánem?

(úsměv) Když jsem se stala ministryní, hrozně jsem se při debatách s učiteli podivovala, proč jsou tak skeptičtí ke všem strategickým dokumentům a plánům ministra. Vlastně jim bylo jedno, co jim tam vyprávím, protože oni už po mnoha letech zkušeností věděli, že se nestane vůbec nic... Že stejně nakonec budou u tabule na všechno sami. Dnes, po letech, už té jejich skepsi rozumím. Těch pozitivních změn bylo v posledních desetiletích opravdu pramálo.

A k té redukci učiva: myslím, že je tak trochu jedno, co říká pan ředitel kanceláře. To vlastně nikoho moc nezajímá. Důležitý je výsledek, kterého bychom měli dosáhnout. A ten jsme schopni odhadnout za pomoci zdravého selského rozumu: potřebujeme učitele, jenž rád chodí do práce, a děti, kterým se ze školy vlastně ani nechce, jak moc je to tam baví...

8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kateřina Valachová: Ministru Plagovi už nevěřím

Pytlici plagům také nevěří. Nevěří ale ani valachovým.
Všechny výhody nezvedeným spratkům na úkor pořád ještě slušných dětí.
Svérázné pojetí spravedlnosti jako vynikající předpoklad pro výkon funkce ombudsmana.

L.snirch řekl(a)...

Nespletla si dobu? Jako by nás chtěla rozněžnit před Vánoci po tom všem, co ve školství napáchala.
Takový Anděl páně 3, polepšený popleta.
Trojanovi v pohádce (i jindy) vždy uvěřím ...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Hele, pytlici četli, že třeba na bruntálsku jsou nějaké problémy s motivací žactva ke studiu. Evidentně v tom mají prsty ministerští andělé...

L.snirch řekl(a)...

Pytlíci jako vždy blbě pochopili, ale to je jedno.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlíci jako vždy blbě pochopili

Od toho jsou taky pytlici!
Na rozdíl od snirchů směřujících k eduinským výšinám...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Valachová je prostě politik. odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil. nebo to byl ten monarcha?

mirek vaněk řekl(a)...

"A ten jsme schopni odhadnout za pomoci zdravého selského rozumu: potřebujeme učitele, jenž rád chodí do práce, a děti, kterým se ze školy vlastně ani nechce, jak moc je to tam baví..."

To mluví za vše. Dnes myslím je problém mít aspoň nějakého učitele. Aby nechodil do práce s odporem, co mu který chytrák zase vymylí a který lump si na něj bude stěžovat, neboť ti dobří žáci si většinou nestěžují a když, tak s celou třídou a kantor který naučil a vychoval generace žáků ví o reálné výuce víc než celý EDuIn i ministerstvo s týmem mladých Ph.D. dohromady.
A děti, kterým se ze školy ani nechce, ty také existují - ve škole mají teplo, jídlo, kamarády a doma to u některých je podstatně horší.
Opravdové problémy jsou někde jinde, než si paní exministryně naivně myslí. To se mělo řešit před 20 lety.

Nicka Pytlik řekl(a)...


Je snad až roztomilé, když zarytý ideolog pojednává o zdravém selském rozumu.

Okomentovat