2.1.20

Petra Smítalová: Učitel IT musí sledovat trendy oboru, jinak ztratí respekt žáků

„Nedostatek učitelů informatiky je na všech stupních škol. Pro první stupeň základní školy (ZŠ) prakticky neexistuje aprobovaný učitel informatiky, neboť takový obor na pedagogických fakultách není. Studium je pouze pro druhý stupeň ZŠ nebo střední školy (SŠ),“ říká v rozhovoru o výuce IT na školách metodička ICT Jana Krichebauerová.


Z rozhovoru na webu Česká pozice vybíráme:

LIDOVÉ NOVINY: Co považujete za největší slabinu výuky informatiky na školách?

KRICHEBAUEROVÁ: To je těžká otázka. Výuku v konkrétní škole ovlivňuje mnoho faktorů, například typ školy, její velikost, vybavení, ale také plán výuky (ŠVP) a personální zajištění. Nedostatek učitelů informatiky je na všech stupních škol. Pro první stupeň základní školy (ZŠ) prakticky neexistuje aprobovaný učitel informatiky, protože takový obor na pedagogických fakultách nenajdeme. Studium je určeno pouze pro druhý stupeň ZŠ nebo střední školy (SŠ). Zajistit do školy aprobovaného učitele informatiky je dnes velice těžké.

LIDOVÉ NOVINY: Jak školy tento problém řeší?

KRICHEBAUEROVÁ: Různě. Například ředitelé často doplňují úvazky učitelům o hodiny informatiky, aby splnili povinnou výuku, především pokud nemají kvalifikovaného učitele. Další možností je zajištění externího pracovníka, odborníka z praxe, který má znalosti IT, ale tomu často chybí buď pedagogické vzdělání, nebo vysoká škola. Toto je bohužel jen krátkodobé řešení, ale pomůže.

37 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Sledovat trendy v oboru musí každý učitel, který nemá třídu ignorantů.
Že na 1 stupni ZŠ není aprobace učitel IT? Ale tam není ani jiná aprobace(M,ČJ).Sem tam jsou angličtináři. Dřív učitel 1 stupně musel zvládnout všechno. Je to učitel 1. stupně a to by snad mohl metodik vědět.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vývoj v oblasti IT je dynamický. Učitelé musí sledovat trendy a novinky a vhodně je začleňovat do výuky, protože pedagog se zastaralými metodami v našem oboru rychle ztratí respekt žáků.

Pytlici nejsou vystudovaní digitálně informační technologové. Jsou to techničtí kybernetici z analogového dávnověku. Potřebovali by si udělat alespoň základní přehled o těch nových trendech. Kdyby jim někdo alespoň naznačil pár těch podstatných. Především pak ty nové metody pytliky zajímají, aby si v tom svém důchodovém věku udrželi alespoň základní míru respektu.
Pytlici ale mají obavy, jestli se všechny požadavky té dnešní překotně měnící se doby podaří vměstnat do dvou hodin týdně, z nichž dobrá čtvrtina je věnována aktivitám v jiných oblastech zkompetentňování a zkonkurenceschopňování pro příští tisíciletí.

Eva Adamová řekl(a)...

Pravdou je, že situace s výukou ICT na základních školách je tragikomická. V 90. letech se jí ujali nadšenci především z řad matematiků, kteří ale postupně odcházejí do důchodu. Mladého učitele informatiky neseženete a učitele s jinou aprobací, který by si chtěl vzít na bedra nejen výuku informatiky ale i funkci ICT koordinátora, což je v podstatě sluha všech sluhů kmitající po škole kolem narůstajícího počtu různých zařízení od tabletů až po interaktivní tabule, abyste hledali lupou. Nehledě na to, že se po nich na mnoha školách chce, aby dělali i správce sítě. Nějaký krajský metodik to nevytrhne ani náhodou.

Po problémech s třídními učiteli je to další narůstající průšvih našeho školství.

Na škole v sousedním městě z projektu vybavili školu ICT infrastrukturou a obrovským množstvím ICT zařízení za cca 8 milionů. Dodavatelská firma přijela, natahala kábly, namontovala, nastavila prvky, předala a adiós. Dva učitelé, kteří tam mají rozdělených pět hodin z úvazku dolů na ICT koordinaci a dělali i správu sítě, jsou z toho teď zoufalí. Požádali o pomoc ajťáky na obci a ORP, ale ti je poslali někam, protože mají své práce dost. Bavila jsem se o tom s ajťákem, který občas jezdí pomáhat na naši školu, a ten se vyjádřil, že když dělali úpravy ani ne zdaleka v takovém rozsahu v jejich obci na městském úřadě, kde se o síť stará, že mu trvalo několik měsíců, než se zorientoval a zjistil, co a jak. A to je tam zaměstnám na plný úvazek. Takže jsem zvědavá, jak situaci chlapci vyřeší. Ale přece se to nemůže na školách dělat pořád tak na koleně, jak se to dělalo v devadesátkách. Doba už je přece jenom někde jinde, ale řešení ze strany ministerstva v nedohlednu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vypadá to, že nové trendy v oblasti ícété by měla sledovat především státní správa a samospráva ve školství, tedy zřizovetelé škol. Zaspala ale neskutečným způsobem. Jestli něco uvízlo v minulém tisíciletí, pak je to stát a jeho poskoci. Peníze tečou hojně všelijakým lehkoživkům a tlučhubům, a ne tam, kam by téci měly. Trdloidi mmají zelenou všude.
Kdo obhospodařuje infrastrukturu například školní inspekci? Ta jistě nějakou ajtý nedostatečností netrpí. Chlív, kam oko dohlédne.

Pepouš řekl(a)...

Problémy se na sebe postupně nabalují a řešení zatím v nedohlednu. Informatiku nemá kdo učit, tak ji nakonec učí každý, komu zůstane pár volných hodin v úvazku. Učí z pozice uživatelů případně poučených uživatelů. Chtít po nich sledovat trendy v oboru je dost nereálné. Pár nadšenců a aktivních se mezi nimi najde a nějaké trendy v oboru sledují, ale to jsou výjimky a rozhodně nic systémového.

Často to jsou matikáři, fyzikáři, takže další skupina postupně nedostatkových učitelů. Už teď se po matikářích spousta "odborníků" vozí, ale ještě po nich chceme další odbornost, navíc v předmětu mimo jejich aprobaci. Tito učitelé mají svou základní aprobaci, těmto předmětům by se měli v rámci dalšího vzdělávání asi věnovat především. A do toho by to samozřejmě měli být didaktici, psychologové, kouči, mentoři, průvodci, speciální pedagogové a ještě navíc pokladníci, zpravodajové, vyšetřovatelé, soudci, sociální pracovníci, ošetřovatelé, matrikáři, úředníci v rámci povinnosti třídních učitelů.

Takže dokud se budou navalovat další a další povinnosti na stávající učitele za stávající peníze, tak o světlých zítřcích můžeme jenom snít.

Nicka Pytlik řekl(a)...

dokud se budou navalovat další a další povinnosti na stávající učitele za stávající peníze

Někteří praktičtí lékaři požadují, aby jim vyplnění elektronické neschopenky bylo proplaceno. Za slovo 'schopen' na příslušném lejstru požadují dvě až čtyři stovky...
Pytlici nezávidí a ani si nestěžují. Jen, že kdyby rodiče měli za každé školní lejstro poplatit přiměřeně odpovídající poplatek, možná by těch lejster ubylo. A tím i dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Bylo by dítkum lépe na tom světě.

Jiří Klabal řekl(a)...

To máte, Pytlíku, pravdu. Jsou-li dnes na základních školách třídy s 30% žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, tak buď jako lidstvo degenerujeme, nebo je něco špatně v systému. Anebo že bychom nepochopili, na jakých principech má být postaven projekt inkluze?

A co se týká učitelů informatiky, tak těch je mi líto. Vnímám je jako správce sítě školních PC. Netuším, jak vedle toho můžou mít čas ještě někoho něco naučit...

JH řekl(a)...

Učitel, který má ve škole HW za 8 mil. a neví co s ním, je nejspíš nemehlo. V jakém jiném oboru než IT, a v jaké jiné oblasti než školství, můžete "beztrestně zkoušet a za pochodu se učit nové postupy? Ve výrobě asi ne! Kdyby učitelé k IT, které je ve školství pole neorané, přistupovali jako k výzvě, už dávno mohli něco umět. Představa, že si udělám IT na PeF a bude ze mne kvalifikovaný ajťák je naivní. Ale uznávám, dostatečné finanční ohodnocení je minimum, bez kterého se nepohneme. Ale není to všelék. Asi jste chtěla upozornit na nemožnost účasti učitelů v kvalitních IT kurzech. Protože to co nabízí MŠMT tragédie je.

Jirka řekl(a)...

Pro JH
Dva učitelé, kteří tam mají rozdělených pět hodin z úvazku dolů na ICT koordinaci a dělali i správu sítě, jsou z toho teď zoufalí.

Je třeba číst s porozuměním. Jsou to učitelé na téměř plný úvazek. Tak nějak si zaučí své předměty. Pak si zaopravují, aby bylo dost známek. V lepším případě se i připraví a dovzdělají pro 21. století. Těch pět vyučovacích hodin týdně je opravdu na velké škole málo. Také jsem kdysi dělal nočky a připadal si nepostradatelný. I díky "podpoře" a "řízení" školství jsem zmoudřel. Kolegy chápu, protože rozjet to je vždy časově nejnáročnější.
Nejvíc mi vadí přesvědčení lidí, kteří toho o IT zřejmě moc nevědí, že když něco dělám jednou za dva roky, budu to dělat stejně samozřejmě a rychle jako správce sítě, který podobné věci řeší obden.

Eva Adamová řekl(a)...

Myslím, že JH vůbec nepochopil, o čem je řeč.

Já jsem vůbec nehovořila o využití ICT ve výuce, ale o správě sítě a o udržování ICT v chodu. Máte vůbec JH tušení, jak náročná je správa sítě na velké škole a co to znamená udržovat v chodu po HW a SW stránce 150 počítačů, 20 interaktivních tabulí, 20 dataprojektorů a o dalších přídavných zařízeních ani nehovořím? Beztrestné zkoušení, které popisujete si možná může dovolit běžný učitel, ale rozhodně si ho nemůže dovolit správce sítě. Navíc to "beztrestné" zkoušení, které provozují ostatní učitelé, školním ajťákům náležitě komplikuje práci. Dělník ve výrobě také vyžaduje, aby měl mašinu řádně seštelovanou a nešteluje si ji sám. A když se mu na ní něco pokazí, nakluše člověk, který to má na starosti a hned se to řeší. Na škole to nemá kdo hned řešit, IcT koordinátor má jen pár hodin z úvazku dolů, takže těžko může nechat výuku výukou a hned někam naklusat. Na našem úřadu ORP mají na cca 100 počítačů dva ajťáky na plný úvazek. Porovnejte si, prosím, rozdíl. Dva plné úvazky oproti pěti hodinám z úvazku učitele dolů.

"Představa, že si udělám IT na PeF a bude ze mne kvalifikovaný ajťák je naivní."

Ti kluci, kteří se o ty počítače doposud starali, IT vystudované nemají, jeden má M-F a druhý F-základy techniky, a rozhodně si o sobě nemyslí, že jsou kvalifikovaní ajťáci. Oni si to bohužel myslí ti nahoře, že správa takového rozsáhlé sítě se dá dělat na koleně. Myslí si to na ministerstvu, tak si to myslí i ředitelka a na obci. Mohu Vás ujistit, že v současné době je to v takové fázi, že oba zvažují, že s ICT koordinací seknou, a já se jim ani nedivím.

Zen řekl(a)...

Pani Adamova, modlete se, aby se nerozhodli, ze se spravu site nauci na profi urovni a neodesli delat jinam za nasobny plat (o nervech s *** ani nemluve)

Nicka Pytlik řekl(a)...

beztrestně zkoušet a za pochodu se učit nové postupy

Jo jo. Školní síť jako tvůrčí laboratoř zážitkové pedagogiky.
Pytlici se jako učitelé motali kolem školních sítí v dobách novellovského NetWare5.
Pak se rozhodli nerozmatlávat si učitelování záležitostmi servisního charakteru.
Každému, co jeho jest. Supermaní a mágové patří do žánru fantasy.

Eva Adamová řekl(a)...

Ten starší už je před důchodem, ale u toho mladšího, kdyby se to nakonec vše naučil, bych se vůbec nedivila, kdyby nakonec vzal kramle.

Faktem je, že některé školy to mají jakž takž pořešené. Na větších školách se určitě nějaký peníz na správce sítě na půl úvazku najít dá. Na naši pidiškolu s jednou třídou v ročníku také jezdí kamarád za pár šupů vždy pořešit základní věci. Látáme to prostě jak se dá, ale řešení do budoucna to rozhodně není. To se právě ukázalo na mnou zmiňované škole. Látal to tam bývalý ředitel, který tomu jakž takž rozuměl a měl na to i vcelku čas, ve spolupráci s těmi dvěma, a teď po jeho odchodu a se zavedením nové sítě jsou v koncích. Systém v tom tedy rozhodně žádný není, o penězích, které na to ministerstvo slibuje, se hovoří spíše jako o holubu na střeše než o realitě. A nesmysl, který vymysleli ve středoškolských šablonách, kde si škola mohla vybrat šablonu, která obnášela přítomnost ICT technika přímo v hodině, tomu všemu nasadil korunu.

Jana Karvaiová řekl(a)...

No vidíte kolegové, my právě vstoupily do "projektu", kdy somrujeme na firmách,které se rozhodly darovat svou vyřazenou techniku.A budeme doufat.
Ve škole je nás pár, kteří IT jakž takž ovládají. Zbytek je na úrovni žáků. jenže já to beru tak, že s IT je to jako s každou srandou. prostě někoho to baví a někoho ne. IT je dost náročná záležitost, předpokládá to i doma mít nějaké to dobré zařízení a učit se na něm a mít to jako koníčka. Můžu snad někomu vyčítat, že neumí tančit? nebo háčkovat? Tak proč vyčítat kolegům, že neumí pořádně s IT. umí to,co jim prostě k životu stačí.
Zkusil se nějaká ten blbeček, který pořád kveruluju zamyslet nad tím, kdy jako se mají učitelé všechno doučit? Když vezu svůj obor: když se přihlásím na všechna školení jen v kraji ohledně specky, IT a celkové metodologie, bude to školu nebo mě stát cca 18 tisíc za rok a cca 20 dní mimo školu. Kdo to za mě odučí a zaplatí.Krát 36 za zbytek kolegů podobně.

JH řekl(a)...

Dobrý den paní Adamová.
On ten můj příspěvek neberte jako nějakou šílenou kritiku. Školství i IT správu moc dobře znám. A pokud by byl zájem, můžete se k nám přijet pro inspiraci podívat, jak se to dá dělat.
Mrkněte na odkazy a klidně pak můžeme diskutovat. :-)
https://informatika.zszatopkovych.eu/
https://konektivita.zszatopkovych.eu/

JH řekl(a)...

Dobrý den pane Pytlík.
Chce to trochu představivosti.
Ale nic ve zlém, kdykoliv jste vítán a srdečně zvu na návštěvu. :-)
Jak vypadá fantasy můžete vidět zde:
https://informatika.zszatopkovych.eu/

Petr řekl(a)...

No, je to prostě "nářez" pane Heczko :-)
Když jsem si to lehce pročetl, mrzí mě, že nemám aspoň o dvacet let míň :-(. Učit na takové škole musí být nádhera. To myslím zcela vážně. Řekl bych, že síla je v té týmové práci mladých nadšenců (podle fotky soudě). Dokonce i hodnocení ČŠI z r. 2014 si toho všímá a v závěrech IZ je v této oblasti škola hodnocená jako nadstandardní.
Jen by mě zajímalo, jestli všechna ta práce je dělána tzv. nezištně, nebo má škola bohaté sponzory. Je to konec konců jedno, důležité jsou ty výsledky, ale přece jen.
Když pročítám příspěvky na ČŠ nebo PI, většinou se vše točí kolem podfinancovaného školství.
Jak je vidět, Vaše škola v Třinci zřejmě podfinancovaná není.
Nebo je to možná jinak a o to je mi to sympatyčtější.
V Austrálii v buši žije jeden starý vývojář operačního systému Puppy linuxu, který naposledy dal k dispozici EasyOS - buster těsně před Štědrým dnem, úplně gratis. Jak jsem pochopil, žije jen ze sponzoringu. Takových lidí je potřeba si vážit.
Pane učiteli JH, přeju Vám i celému kolektivu, ať Vám to nadšení a ta práce vydrží co nejdelé a hlavně, ať vychováte co nejvíce takových nadšených informatiků, jako jste Vy a Váš kolektiv.
To Vám přeje důchodce
PetrK

JH řekl(a)...

Dobrý den pane Petře, děkuji za reakci.
Ano práce je dělána "nezištně". Míněno, že žádné štědré granty nedostáváme. V podstatě se jedná o deset let práce a za tu dobu se podařilo vybudovat komunitu žáků, dnes už dospělých jedinců, kteří se na IT u nás nějak podílejí. Co se týká financí jsme stejně podhodnoceni jako ostatní školy. Ale řídíme se heslem: "nefňukej a pomož si sám". Proto jsme založili vlastní startup. Třeba na něm v budoucnu vyděláme. Vyvíjíme vlastní herní engine. Ale zakládali jsme jej hlavně z toho důvodu, abychom mohli sami sebe i naše žáky a absolventy rozvíjet. Zakládali jsme jej mimojiné i proto, že jsme zjistili, že vzdělávání v této společnosti opravdu "nikoho" nezajímá. S nějakou základkou se nikdo vážně bavit nebude. Smutné že? Sebelepší výsledky ve školách (netýká se jen nás) nejsou v naši společnosti důvodem pro patřičnou finanční, ale i jinou podporu. A proto už na své okolí s prominutím z vysoka ser... a snažíme se fungovat autonomně. Nicméně jako startup, tedy firma, jsme si mohli šáhnout na podporu z MSIC a Czechinvestu. Na rozdíl od mnoha jiných jsme takto získané znalosti schopni uplatnit už na základní škole. Poslední dobou se situace trochu mění, ale je to náročný proces. Pořád něco někomu vysvětlovat. Ve školství mi vadí mnoho věcí, ale složit ruce do klína a říct, že něco nejde nepokládám za rozumné. Navíc naše současná pozice v IT nám dává nějakou vyjednávací pozici s institucemi a firmami. Myslím, že náš případ je krásný lakmusový papírek, který ukazuje jak to je s reálnou podporou vzdělávání. Ale my kvůli toho brečet určitě nebudeme.
Proto jsme například koncem roku pořádali ukázku pro veřejnost, aby viděla co naše děcka umí:
https://informatika.zszatopkovych.eu/technologickypark
PS: Linux a opensource je naše vzdělávací priorita. Ostatně je to komunita kolem Linuxu, která nejživěji reaguje na naše aktivity.

Eva Adamová řekl(a)...

"Ale řídíme se heslem: "nefňukej a pomož si sám". Proto jsme založili vlastní startup."

Zajímavé, ale takto to přece nemůže do budoucna fungovat. Oni si i úředníci na úřadech či lékaři na poliklinikách zakládají startupy, aby si zajistili správu sítě?

Nicka Pytlik řekl(a)...

zakládají startupy, aby si zajistili správu sítě

Hezký příklad naprosté nedostatečnosti státní správy a samosprávy ve školství.
Ministr školství zcela cíleně odvádí pozornost veřejnosti od skutečných problémů a pitomiodní trdloidi na to tupě naskakují. Stamiliony vyházené na hloupostě, jen aby lehkoživní odborníci na vzdělání, konzultanti, auditoří, analytici a kdoví kteří ještě kulatostolníci měli čím mastit si kapsy.

mirek vaněk řekl(a)...

Milý JH. Držím palce. Ale mám obavu, že si vás teď úředník všimne a začne Vás zvát do projektů na čerpání ESF a možná Vás budou dávat všem za vzor.

JH řekl(a)...

Ne. Startup si v podstatě založili krom mne jako učitele, studenti, dnes již dospělá individua. Jestli to tak může nebo nemůže fungovat plošně nevím. Asi spíš ne. Primárně by mělo jít o přímou a systematickou podporu státu. Finanční, vzdělávací, metodickou, apod. Ale ta první položka je nejdůležitější. Po té metodické moc netoužím. Aby mi náhodou nějaký chytrák nenařizoval jak to mám dělat. Ale jinak haha. Nevěřím, že bych se kdy nějaké podpory dočkal. Pomohli jsme si se studenty sami. Vždyť přece znáte to moto veřejnosti: "Ať školy nejdříve ukážou nějaké výsledky". Až poté mohou milostivě a poníženě prosit o nějaké peníze. Myslím, že se svými studenty jim už dlouhé roky ukazujeme, že jde jen o vrchol pokrytectví. Nicméně i v současném systému jde dělat zajímavé věci. A existují školy, které v IT, nebo i jinde, předvádí zajímavé výsledky. My se snažíme hlavně zlomit tohle pitomé kolečko. A chceme abychom se jako škola dočkali podpory ze strany, institucí, politiků, firem a veřejnosti. Proto většinu svých činností dokumentujeme a propagujeme. Ale do té doby, děláme vše, abychom se bez jejich podpory obešli. Nejdůležitější je totiž pro mne podpora rodičů dětí, které učím. I s málem se dá dělat hodně. A každý se může přidat. Naše know-how nabízíme i okolním školám, nyní hlavně těm středním. V podstatě a zatím vše zadarmo. To vše v prostředí, které je primárně naučeno školství vysávat. Mluvím o běžném postoji firem, různých neziskovek, apod. Rovněž rozumím i tomu, že někdo prostě nemá podmínky, nebo i schopnosti/znalosti aby mohl fungovat obdobně. Jsem si moc dobře vědom, skutečnosti, že český stát zanedbává ve školství to nejdůležitější: tzn. investice do lidí. Přesto nemůžete někam jít, něco chtít, a slibovat že pak to možná bude fungovat, když dostanete čas a finance. No je to na dlouhou debatu.

JH řekl(a)...

To: mirek vaněk, Jo, to už zkoušejí. Pálkujeme je s tím, že něco takového nelze nařídit a vynutit. Ryba smrdí od hlavy. Nejdřív musí mít škola vedení, které dá učitelům nějakou volnost a podmínky. Takže spolupracujeme s těmi, kteří se sami ozvou. Vůbec mne dojímá, jak všichni zachraňují technické vzdělávání a dělají vše možné, jen ty peníze do škol nepošlou. Nyní odborníci z průmyslu vymysleli, že dodají školám manuály na odborné předměty a tím se vše vyřeší :-D Prostě si fakt musíme pomoci sami. Nejdříve je třeba přesvědčit vedení. Pak se můžete odpíchnout dál. Např. v mém případě to byla dohoda před více než deseti lety, že se postarám o IT zázemí ve škole. Ne nějaká výuka. To je vlastně vedlejší produkt. Taky to podle toho na začátku vypadalo. Děs a hrůza, když se podívám zpět. No a co. Život není ideální. Ale proč hned rezignovat? Je třeba těm úřednickým a politickým ....víte co.... ukázat jak se to má dělat. Co jiného nám zbývá?

Nicka Pytlik řekl(a)...

kdykoliv jste vítán a srdečně zvu na návštěvu

Pytlici za pozvání děkují, ale čtyři sta kilometrů je přece jen z ruky.
Zkraje by jim stačilo nahlédnout do ešvépé. Ten je ale k nahlédnutí v ředitelně tamtéž.
Tak nic.
A nebo... o jarních prázdninách pojedou pytlici do Žiliny, tak by si mohli odskočit.

Jirka řekl(a)...

To: JH
Tak Vám držím palce a těším se, že pro nás obyčejné učitele a školy zlomíte to kolečko a pár slibů se nakonec naplní. Když jsme se před lety postavili v oblasti IT na vlastní nohy a stát se konečně trošku rozhoupal, nedočkali jsme se ani prostředků, ani pochvaly. Mnozí to "kritickým" myšlením vyhodnotili tak, že je lepší čekat a nic nedělat, protože jen tak budou "odměněni". Proč se mi tak nutkavě vrací otázka, kde jsou ty miliardy na konektivitu českých škol? Optiku na patu každé školní budovy! To by se budovalo!

Nicka Pytlik řekl(a)...

ukázat jak se to má dělat.

Pro konkrétní děti v konkrétních školách dobrý. O tom není sporu.
Pro běžné školy něco jako medvědí služba.
'Jen se podívejte na Třinec, holenkové', dí státní správce a samosprávce ve školství. 'Když se chce, tak to jde. A zadarmo!'
'Učitel, který má ve škole HW za 8 mil. a neví co s ním, je nejspíš nemehlo.'

Nicka Pytlik řekl(a)...

kde jsou ty miliardy na konektivitu českých škol?

To se ptali pytlici už prve.
Nezaznamenali ovšem, že by taková otázka padla třeba jako interpelace ve sněmovně. Od Pirátů třeba. Ti se zabývají především zrušením povinné maturitní zkoušky z matematiky. Nakonec, proč ne... Není s tím nejspíš tolik práce a dá se očekávat více politických bodíků.

JH řekl(a)...

To: Nicka Pytlik Vy ten můj příspěvek nějak nemůžete zkousnout. :-) Přitom není nijak adresný. Nebo ano? Např. jsme nedávno s kolegou probírali siťový lab na jisté škole, s výkonnými servery za celkem 5mil. a na kterém byla provozována jedna síťová složka. To nejsou moc rozumně utracené peníze.

A ty moje odkazy jste neshlédl, že?
Jinak máte pravdu jde o selhání státní správy. Ovšem jinde a v jiném směru.
Nebo máte nějaký jiný nápad jak se ve školství pohnout, když dosavadní apely nějak nefungují?

Nebo se stavte o těch jarních prázdninách.
Případně až zas budeme realizovat nějakou sobotní ukázku tak Vám pošlu pozvánku.
A už se nezlobte pokud se Vás můj příspěvek dotkl. :-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

A ty moje odkazy jste neshlédl, že?

Shlédl, pane JH. Shlédl.
Proto se také zajímám o ten školní vzdělávací program. Jakože celková koncepce, skladba předmětů ve vzdělávací oblasti ICT, hodinové dotatace, obsah předmětů, požadované výstupy a tak nějak podobně...

JH řekl(a)...

Nicka Pytlik Hodím Vám sem za chvíli odkaz :-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Děkuji.
V rámci korektnosti vůči vaší škole můžete klidně i na můj školní mail:
blaha.ludek@gymna-pi.cz

JH řekl(a)...

Máte to v emailu.
A protože nejde o žádné tajné informace, tak vkládám i sem.
Zde vše co se týká ICT. Ale jde o takové minimum. Sice široké, ale minimum. Určitě jsou zajímavější naše veřejně dostupné výstupy.
https://drive.google.com/drive/folders/1wwIdmn_7TsgB5t_jWFOTWeIodkUmBYR3?usp=sharing

Ve stručnosti:
5r - INF - 1h - základ IT (email, apod.), seznámení s oborem, formou ukázek, jako motivace,
6r - INF - 1h - seznámení s OS, s konceptem, s principy, soub. systém, šifrování. atd.,
6r - PRG - 2h - programování , scratch, naťukneme i Python, 3D grafika,
7r - PRG - 2h - 3D - C4D, nyní přesměrováváme na Blender, seznámení s virtualizaci, linux, terminál,
8r - PRG - 2h - programování, Python, Java, základy, seznámení s vývojovými prostředími, verzování, zde se nám žáci osamostatňují,
9r - PRG - 2h - "pokročilejší" 3D, programování, žáci jsou poměrně samostatní, zkoušíme celý proces vývoje, vazba na virtualizaci, už je to hodně o samostatné práci, atd.

Celkový úvazek se pohybuje v rozmezí od 14 do 17h, jak který rok.
+ několik workshopů ročně. Zhruba 60 hodin.
+ kroužky, dalších cca 200 hodin.

Běžnou správu sítě, servery, PC, účty, atd., si řeším sám (dohoda se školou).
Naše další výstupy, např. z 3D jsou volně dostupné na GitHubu, nebo v 3D Warehouse (Trimble). Časem budeme uvolňovat i výstupy z kódování a workshopů.

Náš starý web k IT (workshopy a akce za posledních 10 let):
http://digitalne.zszatopkovych.eu/
To co ovšem vidíte na webu, zdaleka není už jen moje práce. Hodně obstarají studenti a absolventi, hlavně workshopy a kroužky. Plus začínáme zvát externě firmy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak ještě jednou díky.
Pytlici mysleli, že když není švp na webu školy, ale u ředitele, že to má nějaký důvod.

Eva Adamová řekl(a)...

"Primárně by mělo jít o přímou a systematickou podporu státu. Finanční, vzdělávací, metodickou, apod. Ale ta první položka je nejdůležitější. Po té metodické moc netoužím. Aby mi náhodou nějaký chytrák nenařizoval jak to mám dělat."

Tak hurá, konečně rozumné slovo.

Já bych také stála především o tu finanční podporu, bo neustálé hňácání ČŠI o tom, že školy mají málo počítačů, a to ještě starých, mi už vcelku leze na nervy. Zvláště v situaci, kdy 90 % veškeré techniky na škole máme z projektů, které jsem si sama sepsala a odřídila, a zbylých 10 % máme z šablon. A hňácání o tom, že učitelé ve výuce napříč všemi předměty ICT málo využívají, mne už také nebaví, bo jsem si nevšimla, že by se stát nějak angažoval ohledně vzniku pořádných výukových programů a online výukových systémů.

E.Kocourek řekl(a)...

Pane JH, ta dokumentace ohledně školní konektivity je super propracovaná, klobouk dolů. Ne že bych tomu rozuměl, já jsem čistý programátor, sítě používám, ale nekonfiguruju. Odhaduji, že dost věcí řešíte externími službami, a předpokládám, že placenými. Obdivuji, že vám to neleze do peněz. ////

Zaujalo mě, že máte školní doménu .cz , ale materiály vystavujete na .eu . ////

Monitoring a logování
Znamená mít přehled o aktivitách v sítí. Kdo a kdy se přihlásil. Co na síti dělal. Mít přehled, zda jsou aktivní prvky sítě v pořádku. Tyto informace se shromažďují na servrech.


Znám jednoho správce sítě, který tvrdí, že všechny tyhle STRAŠNĚ zajímavé údaje se nesmí na těch serverech (ani kdekoli jinde) archivovat děle než pár hodin. Jak to máte u Zátopkových? ////

JH řekl(a)...

To: E.Kocourek Dobrý den, dokumentaci jsem dělal hlavně pro své žáky, není úplně komplet, ale snad se k tomu ještě dostanu. Konektivitu nám dělala externí firma. Samotnou administrací sítě a serverů si řeším sám. Jsme "jen" škola. Tzn. pohoda, klid. Když srovnám s firemním prostředí, tak práce je stejně, ale urgence je podstatně nižší. Když ve firmě nejela 30min. pošta, nebo vypadl SW ve výrobě, tak byli všichni na prášky. Ale ve škole? Vypadl Internet? No a co! Tak se ty známky zapíšou později. Když mám problém se samotnou dodávkou, volám klukům z firmy zmíněné na stránkách konektivity. Stejně tak s nimi konzultuji případné složitější problémy. Což je tak cca 3x do roka. Jsem s nimi spokojen, protože neposílají kvůli každé blbosti fakturu, jak mají zvykem některé firmy. Takže do peněz nám to neleze. Domén máme více, cz směřuje do školy a mám s ní nějaké plány, eu jsou weby, net momentálně nepoužíváme. Nevím odkud má Váš kolega informace, ale archivace logů byla podmínkou projektu. Skladovat se musí minimálně 2 měsíce. Nevím jestli jsou tyhle údaje strašně zajímavé, ale zneužitelné být můžou. Nicméně pokud vím, tak např. každý ISP má povinnost je rovněž skladovat a po nějaké době je má anonymizovat. Týká se myslím těch, kteří mají povinnost se registrovat u ČTU. Což není náš případ. My jsme v podstatě něco jako neveřejný poskytovatel, logovat můžeme, a anonymizace se na nás nevztahuje. Nicméně je po dvou měsících mažeme. Ošetřeno rotací logů. Mimochodem jsme si díky konektivitě ošetřili servery. Díky tomu mají žáci přístup k starému serveru a mohou si na něm zkusit virtualizaci (VMWare, KVM, apod.).

E.Kocourek řekl(a)...

Jsme "jen" škola. Tzn. pohoda, klid. Když srovnám s firemním prostředí, tak práce je stejně, ale urgence je podstatně nižší.

Asi mi už hrabe - ten ležérní přístup nezvládám. Trochu pomáhá "rozčilovat se jen do výše platu", ale ne úplně. (Ale na peníze si nestěžuju, jako penzista už učím hlavně "pro radost"). ////

Ale ve škole? Vypadl Internet? No a co! Tak se ty známky zapíšou později.

Pro Internet bych neplakal, ale kdyby vypadla síť, studenti neodevzdají denní práci a já ji neoznámkuju. A kdyby k tomu odešel ještě projektor, můžu odpískat i výklad. Ale mám kolegy, kteří (tvrdí že) vystačí s tabulí a křídou. ////

Okomentovat