31.1.20

Petr Kamberský: Elita si brání své. Gymply jsou problém, leč nikoli ten hlavní

Reálné gymnázium, to bývávalo, panečku, něco! Takové akademické gymnázium v Praze, odtamtud vycházeli nějací učenci! Nebo Kolej Jiřího z Poděbrad, kde studoval Václav Havel, Miloš Forman či bratři Mašínové! Netřeba se vůbec divit, že po pádu bolševika chtěli ti nejpodnikavější mezi kantory obnovit slávu českého školství právě skrze obnovené „reálky“. Ostatně tak vzniklo i První obnovené reálné gymnázium (PORG) v pražské Libni, které zcela naplňovalo požadavky na moderní, přátelské a přitom zatraceně náročné vzdělávání. Jenže to se psalo 1. září 1990…


Z https://www.pressreader.com/czech-republic/lidove-noviny/20200129/281767041199165 vybíráme:

Že odchod nejnadanějších žáků ze základních škol má neblahé dopady, se píše už od první půle devadesátých let. Kdo se dívá na společnost jako na pískoviště, s nímž si může hrát, ten snadno zvolá „Zrušit!“. Ale společnost není pískoviště. Ačkoli bychom dnes asi výběrová gymnázia nezaváděli, tak jsou tady a některá z nich (zejména státní gymnázia ve všech velkých městech) opravdu nabízejí špičkové vzdělávání a výtečné absolventy. Rušit něco, co funguje, je nesmysl – bez ohledu na řev, jaký by se zvedl. A že se už zvedl, když s podobným nápadem přišla ministryně Petra Buzková, jejíž dcerka mimochodem chodila na výběrovou a extrémně drahou školu již od první třídy.

Elita se nevzdá nástroje, skrze nějž si konzervuje svoje postavení. Chceme-li pomoci méně privilegovaným, stojí za to co nejvíce pomáhat základkám. Pro začátek by stačilo při zachování peněz zrušit deváté třídy – to byste koukali, jak by se kvalita výuky na druhém stupni proměnila.

5 komentářů:

Nowak řekl(a)...

Zrušit 9. třídy a bude líp? Co takhle zrušit hned i 8. třídy? Fakt je, že hned bude dost kvalifikovaných učitelů.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici si nejsou jisti, ale mají takový pocit, že v mediálním prostoru padla nedávno informace, že je žádoucí, aby se naopak délka povinné školní docházky prodlužovala. Prý proto, že některé skupiny žáků systematicky odmítají tu povinnou školní docházku dokončovat.
Jestli ano, pak to dopadne jako s tím povinným předškolním rokem. Ti, co to nepotřebují, musí, a ti, kvůli kterým se to zavedlo, stejně nechodí. A není síla...
Takže klasika.

Jana Karvaiová řekl(a)...

jsem šťastná, že jsem elita.

mirek vaněk řekl(a)...

Pamětníci pamatují 8 tříd ZŠ a povinnou 10letou školní docházku. A fungovalo to stejně možná lépe než dnes.

Každý rozumný stát podporuje nadané. Ale ten osvícený podporuje i nenadané.
Ten náš o tom druhém jen kecá a nechá všechny okolo se na tom přiživovat.

Místo vzdělávání podporuje z bůhví jakých příčin rozbíjení školství.

E.Kocourek řekl(a)...

Elita si brání své

Ano. Rodiče, kteří chtějí pro své potomky to nejlepší možné vzdělání, ti jsou ta skutečná elita. ////

mirek vaněk - souhlas! ////

Okomentovat