10.1.20

Pavel Cechl: Bude delší školní docházka? Řada dětí z ghett míří raději na pracák než do lavic

Regiony s vysokým počtem sociálně vyloučených lokalit, takzvaných ghett, se potýkají s neblahým trendem. Řada dětí zvláště z chudých rodin po dovršení devítileté školní docházky mizí z lavic a namísto dalšího vzdělávání se raději nakráčí na Úřad práce. Často pak nedokončí ani základní školu. Zaznělo to včera na sociálním výboru Poslanecké sněmovny.


Z článku v Deník.cz vybíráme:

Maláčová včera poslancům také představila návrh nové podoby některých sociálních dávek. Konkrétně se to týkalo zákona o přídavku na bydlení.

Tento přídavek má nahradit dosavadní dávky na bydlení, tedy příspěvek a doplatek. Mimo jiné má být jeho vyplácení podmíněno tím, že jeho příjemci budou posílat své děti do školy. „Stanovili počty hodin omluvených rodiči na sto hodin za pololetí. To se ale netýká zdravotních důvodů,“ řekla ministryně. Proti jsou některé neziskové organizace, podle nichž případná ztráta dávky a tím i bydlení docházku nezlepší.

10 komentářů:

Lenka Pokorná řekl(a)...

U některých dětí to nic nevyřeší, ono je totiž úplně jedno, jestli do školy nechodí devět let nebo dvanáct.

Nicka Pytlik řekl(a)...


Každý, pytlici zdůrazňují, že každý má výsostné právo být ne vzdělaný.
Stejně jako ne mocný, ne majetný nebo ne šťastný...

Jiří Klabal řekl(a)...

Všímám si, že brouk Pytlik má obecně velmi rozumné názory.

Dovolím si jen drobné doplnění, že ten (ne)schopný a dobrovolně (ne)vzdělaný by měl zároveň zůstat státem (ne)zaopatřený.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Naprosto nechápu, jak po debaklu s povinným rokem předškolní docházky )která také měla pomoci právě sociálně vyloučeným rodinám, může někdo navrhovat další nesmysl. Pokud to bude prosazeno, opět to dopadne stejně. jediným efektem bude, že na ty pracáky budou děti nastupovat o rok, dva déle. Nic víc.
To není o škole, to je o rodině a práci sociální v terénu. To vám poví každý, kdo v těchto lokalitách a takovými žáky pracoval. Změnit rodinné "zvyklosti" je tak těžké a škola může absolutní minimum. Vidíme to už na základce, kde máme pár chronických absentérů, které kryje rodina omluvenkami. Nepomáhá nic, ani případové konference.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Řada dětí z ghett míří raději na pracák než do lavic

Asi je to finančně výhodnější.

E.Kocourek řekl(a)...

ztráta dávky a tím i bydlení docházku nezlepší

Ať klidně docházku nezlepší! Ale výrazně zlepší situaci v domech, které za peníze od státu usilovně "vybydlují". ////

Jana Karvaiová řekl(a)...

Mě by zajímalo, jak někdo dopředu VÍ, že odebrání dávek nic nezlepší. Myslím, že v těch vyspělých státech to takto dělají (určitě v GB).

Když by nic jiného nepomohlo, prostě bych dávky zkrouhla. Myslím si, že by se situace zlepšila. určitě u většiny. někteří zatvrzelci by asi raději bombardovali ombudsmany všech zemí. Ale byla by to jejich volba. poslat dítě do školy člověka nestojí skoro nic.
Znám to, někteří rodiče, když škola začne tlačit, hned to nazvou rasismem . Prostě je rasismus, když dítě musí odchodit ze zákona povinnou docházku. Dokonce jsem se setkala i s tím, že žáky kryli pracovníci azylového domu a to je již na pováženou. nebo ti pracovníci už mají dost toho všeho obviňování, které se jim určitě v notné dávce dostalo. tAk se bojí a ví, že jednodušší je zametat problémy a dělat alibi záškolákům. jeden takový "sociální" pracovník mě dokonce nazval bachařkou. Drze jsem trvala na pravidelné docházce.

Jiří Klabal řekl(a)...

Už z principu... Pobíráš sociální dávku, zajistíš povinnou školní docházku svého dítěte.

S tím žádné city ani rasismus nemají co dělat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pobíráš sociální dávku, zajistíš povinnou školní docházku svého dítěte.

Nejenomže to rasistické je, ale je to navíc i segregační.
A necitlivé...

fp řekl(a)...

Nebylo by lépe přejít na pojem povinné vzdělávání a ne pouze docházku? Jde snad o plnění nějakých povinností v rámci pobytu ve škole a ne se tam pouze dostavit a ...
Škola nemůže mávnutím proutku vyřešit absenci státní politiky v této zanedbané sociální oblasti. Pokud někdo nastavil bezzásluhovost, sklízí to, co každý rozumný člověk očekával. Kam se na ministerské hlášky hrabou bojleři-brojleři i Hanka Z.

Okomentovat