13.1.20

Ondřej Šteffl: Co si vybájila Kateřina Valachová a jak to bylo doopravdy. A kdo vymyslel povinnou maturitu z matematiky?

Když se 39. schůzi Poslanecké sněmovny v pátek 6. prosince 2019 projednával návrh na zrušení povinné maturity z matematiky ve zrychleném postupu, řekla bývalá ministryně Kateřina Valachová (též za ČSSD): "… součástí společné části maturity má být matematika, český jazyk a cizí jazyk. No a teď kdo to vymyslel? Nabízelo by se, že to vymyslela vláda hnutí ANO, ČSSD a KDU-ČSL. No ale tak to nebylo, vážené dámy a pánové. Vycházelo to a doposavad se vychází ze Strategie 2020, podotýkám, že Strategii 2020 vlastně hned na svém začátku sice schválila vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, ovšem připravilo ji drtivě v obsahu, a musím říct, že jsem se tomu věnovala odborně jako právnička a členka různých orgánů, nejenom Legislativní rady vlády, ale samozřejmě také jako odborník na organizaci veřejné správy, minimálně po dobu 10 let. A tuto zprávu, to znamená Strategii 2020, podotýkám ve své době velmi chválenou, unikátní dokument, nic lepšího tady nebylo, zpracovala vláda Občanské demokratické strany, respektive pod vedením Občanské demokratické strany.“

Je to jak zpráva z rádia Jerevan. Byl jsem spolu např. s Janou Strakovou, Jiřím Nantlem a Arnoštem Veselým v komisi, který za ministra Petr Fiala Strategii 2020 připravoval. Takže o tom něco vím. A také jsem se vyptával lidí, kteří v té době na ministerstvu pracovali. Tak jak to bylo.

Na Strategii 2020 jsme začali pracovat v září či říjnu 2012. Takže se nepřipravovala 10 let, ale jen 2 roky. Strategie do vlády byla odeslána 9/1/2014 a vypadala takto a to včetně vypořádaného připomínkového řízení. Každý se může přesvědčit, o povinné maturitě z matematiky tam není NIC. Vůbec nic. „Finální práce udělala úřednická vláda," tvrdí paní Valachová. No to za dvacet dní těžko stihla. 29/1/2014 totiž přichází Sobotkova vláda s ministrem školství Chládkem. Ten zprávu z vlády stáhl a její úpravu svěřil svému poradci Petrovi Pavlíkovi, dlouholetému předsedovi školské komise ČSSD. Ten jí dramaticky seškrtal, už bez naší komise. Ale teprve na poslední chvíli na osobní, prý velmi důrazný, pokyn ministra Chládka se ve Strategii 2020 v kapitole 3.1.3. objevilo opatření: „do společné části maturitní zkoušky povinně zařadit matematiku, a to nejdříve od roku 2020, v návaznosti na systémové změny ve výuce tohoto předmětu v základním a středním vzdělávání.“

Kateřina Valachová řekla ve sněmovně: "...shoda, podotýkám odborná a politická na tom, že výstupem ze střední odborné školy nebo gymnázia má být společná část maturity, která má obsahovat český jazyk, matematiku a cizí jazyk, je dlouhodobá. Není to žádný výmysl." Jak vidno, výmysl to je. O maturitě z matematiky není nic ani ve vládním prohlášení Sobotkovi vlády ba ani v tehdejším volebním programu ČSSD, ani nikoho dalšího. Povinnou maturitu z matematiky do Strategie 2020 přidal osobně ministr Marcel Chládek. Pravda Sobotkova vláda to schválila, ale dost možná o tom ministři ani nevěděli. Neříkám, že Kateřina Valachová v parlamentu lhala, možná to nevěděla, tehdy ještě na MŠMT nebyla. Teď to ví.

Dost podivně také vyznívá její tvrzení, že: "Já jsem do něj (školského zákona) prosadila dosti podstatné ODLOŽENÍ povinné maturity z matematiky na roky 20/21." Ale vždyť i ve Strategii se mluví o zavedení až v roce 2020. Každému bylo přece jasné, že pokud maturantům přidáme povinnost, musí mít dost času se na ní připravit. Tahle připisování "zásluh", to už vypadá jako vědomá lež. Ale tak už to politici dělávají, že.

Žádné komentáře:

Okomentovat