19.1.20

Oliver Adámek: Místo uniforem progresivní škola? Čižinský odvolal ředitelku ZŠ, rodiče se bouří, učitelé hrozí odchodem

Praha 7 prožívá kauzu odvolání ředitelky úspěšné školy. Rada starosty Čižinského vypsala konkurz na nového ředitele ZŠ Fr. Plamínkové, přestože školu nedávno pozitivně hodnotila školní inspekce a odvolání ředitelky nedoporučila školská rada. Učitelé i rodiče ostře protestují, školu známou pro nošení uniforem a vysokou úroveň jazyků má podle městské části nový ředitel vést progresivně. V Holešovicích tak možná sledujeme zmenšenou verzi souboje o podobu českého vzdělávání.

Z článku v REFLEX.cz vybíráme:

Co může stát za neochotou radnice nechat oblíbenou ředitelku ve funkci? To můžeme částečně číst z toho, co podle požadavků ke konkurzu rada čeká od jejího nástupce. Hned na prvním místě městská část uvádí progresivní vedení školy s jasnou vizí směřující k modernímu vzdělávání s využitím inovativních přístupů. Alternativní metody využívají některé jiné školy na Praze 7, třeba ZŠ Korunovační s prvky Montessori. U této školy i přes výhrady školní inspekce městská část konkurz nevypsala.

Rodiče žáků v dopise tvrdí, že dalších 5 škol z Prahy 7 razí stejné myšlení a odmítají, aby se i škola Fr. Plamínkové unifikovala a šla podobným směrem. Minimálně podle jejich interpretace tak vidíme střet dvou světů ve vzdělávání: tradičně laděné školy s uniformami a frontální výukou, kterou má nahradit progresivní styl a alternativa.

Někteří rodiče se staví proti trendu a chtějí si moct vybrat cestu, jakou se jejich děti budou učit. Kauza z Holešovic tak může leccos napovědět o tom, jak se bude měnit české školství v příštích letech a na jaký odpor můžou tyhle proměny narážet. V tomhle případě ale asi tlak rodičů pokrok nezarazí, ředitelka Macečková už bez důvěry MČ pokračovat nechce. Její nástupce bude mít těžkou pozici, ať už to bude kdokoli.


4 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

V tomhle případě ale asi tlak rodičů pokrok nezarazí

Lidstvo používá nové misto vyzkoušeného a nazývá to pokrokem...

Jiri Janecek řekl(a)...

"Někteří rodiče se staví proti trendu a chtějí si moct vybrat cestu, jakou se jejich děti budou učit."

Kdyby tam nebyl ten zbytek, tak mám pocit, že jsem se probudil v nějaké jiné, lepší realitě...

Nicka Pytlik řekl(a)...


Že školní uniformy???
Takové marietereziánské móresy si do našeho progresivního školství zavlékat nenecháme!

Miloš Halúzka řekl(a)...

Opět "pocity" namísto faktů:
"pozitivně hodnotila školní inspekce a odvolání ředitelky nedoporučila školská rada. Učitelé i rodiče ostře protestují, školu známou pro nošení uniforem a vysokou úroveň jazyků"

...sice je to velmi dobré, ale celé to překopeme a bude to ještě lepší? Proč nejsou tak dobré i ostatní školy?
...a přitom v článku o kousek dál: "Zároveň zdůrazňují, že jiné školy Prahy 7 hodnotila inspekce negativněji – a u nich k vypsání konkurzu nedošlo."

Okomentovat