3.1.20

MŠMT: Rekordní počet nominací na Zlatého Ámose

Do 27. ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele ČR Zlatý Ámos přihlásili žáci 92 pedagogů. Nejvíce přihlášek přišlo z pražských škol, celkem 15. Středočeští žáci nominovali 12 učitelek a učitelů, o jednu přihlášku méně, tedy 11, přišlo z kraje Královéhradeckého. Na opačném konci nominačního žebříčku skončil kraj Karlovarský, odkud nepřišla ani jedna přihláška.


„Je to rekordní počet, tolik přihlášek ještě v žádném z předchozích ročníků nepřišlo,“ říká ředitel ankety Slávek Hrzal a dodává: „Všem nominovaným učitelkám a učitelům gratuluji, všichni jsou vítězové. Dosáhli toho nejvyššího ocenění, tedy uznání od svých žáků. Na regionálních kolech všem osobně pogratulujeme a předáme malou upomínku. Bude to originální figurka Igráčka Zlatého Ámose a vstupenka na oratorium k 350. výročí úmrtí J. A. Komenského Labyrint.“

Stejně jako v minulých letech převažují v nominacích učitelky – celkem 66. Z toho 12 učí na středních školách, 53 na základních školách a jedna v divadle. Na Zlatého Ámose totiž navrhly děti paní Kateřinu Hovorkovou, loutku divadla Spejbla a Hurvínka, která hraje učitelku. Její přihlášku podepsalo více než 100 diváků. Organizátoři ankety vzali nominaci na vědomí a při finále dostane mimořádné ocenění. Z 26 přihlášených učitelů jich 19 učí na základních školách.

V lednu a únoru budou probíhat regionální kola ankety. V nich musí žáci zajímavým, pokud možno originálním způsobem, představit porotě své kandidáty na titul nejoblíbenější učitel a obhájit tak nominaci. V krajích, kde jsou více než tři nominovaní, je každoročně udělován titul krajský Ámos. Letos jich bude 11.

Semifinále, kterého se zúčastní vítězové regionálních kol, proběhne v zrcadlových sálech MŠMT 11. března 2020.

Veřejné finále v kongresovém centru hotelu Olšanka v Praze se uskuteční v pátek 27. března. Kromě Zlatého Ámose bude již tradičně dětskou porotou zvolen Dětský Ámos a na základě hlasování na webu dětského kanálu ČT Ámos sympaťák. Partneři ankety vyberou nejoblíbenějšího učitele fyziky a matematiky. Mimořádnou cenu převezme paní Kateřina z Divadla Spejbla a Hurvínka.

Slavnostní korunovace nového Zlatého Ámose je spojena s oslavou Dne učitelů na Kantorském bále v sobotu 28. března v hotelu Ambassador, Zlatá husa v Praze. Ještě před tím jsou pro finalisty rezervována místa na představení Labyrint v Obecním domě v Praze, kde nový Zlatý Ámos otiskne svou stopu do speciální dlaždice. Zahájí tak novou tradici ankety Zlatý Ámos.

Více informací o průběhu ankety a o Kantorském bále je na www.zlatyamos.cz a na sociální síti Facebook.

2 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Téhle soutěži jsme se vždy my "zvláštňáci" děsně smáli. Protože naše děti nás nikdy nikam hlásit nebudou.
Je to prostě taková nic neříkající soutěž.Něco jako miss.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Mediální humbuk provázející tuto 'anketu' má odvádět pozornost od problémů zkompetentňování dětí a mládeže v té dnešní překotně se měnící době a zviditelnit především odborníky na vzdělání, kteří se kolem školství motají a na všelijakých humbucích přiživují.

anketa - průzkum veřejného nebo výběrového mínění, názorů na něco

Okomentovat