4.1.20

Lada Režňáková: Predátoři na internetu vedou kobercový nálet. Vždy se nějaké dítě chytí

Za svůj život podle svých slov už viděl hodně. Netroufá si však tvrdit, že na internetu již viděl vše. „Někdy mám pocit beznaděje. Ale pak za mnou přijde dívka a ptá se, co dělat, když ji zneužívá táta,“ popisuje v rozhovoru specialista na rizikové chování na internetu Martin Kožíšek. Útoky na dospívající děti jsou podle něj častější, než si myslíme.


Z rozhovoru v iDNES.cz vybíráme:

Moje představa o predátorovi na sociálních sítích je asi trochu zkreslená. Kdo je takový typický predátor na sociálních sítích, kybergroomer?
Nejčastější útočník na internetu má 17 až 23 let. Čím mladší, tím brutálnější umí být. A hlavní je, že se ten věk neustále snižuje.

Jak snižuje?
Je to dáno tím, jak děti vyrůstají na internetu a jsou na něm dost zdatní. Vědí, co je Facebook, Instagram, takže dokážou relativně dobře a úspěšně útočit. Jsou to lidé, co na internetu vyrůstali a ví, jak ho nejen využívat ale i zneužívat.

Samozřejmě jsou na síti i takoví pánové, které si představujeme, jak stojí v tom baloňáku někde před školou s bonbonama. Problémem pro takové predátory je, že je dítě dokáže snáze rozpoznat, protože se na internetu chová jinak. Používá jinou slovní zásobu, archaismy, nedokáže třeba vyjmenovat známé youtubery nebo neví, co zrovna frčí za seriály. Když se s ním začne bavit, dítě není úplně zaujaté a nevnímá ho jako svého kamaráda. Zatímco když se vydává 20 letý člověk za 15letého, nejsou k tomu potřeba zvláštní schopnosti.

Proč se podle vás ten věk snižuje?
Paradoxně si myslíme, že v dnešní době spolu děti chodí a spí relativně brzy. Naopak se ale v tomto případě věk neustále zvyšuje. Jinými slovy – fyzický kontakt nahrazujeme internetem. Vyrůstá nám tady bezdotyková generace, která dokáže velice rychle navázat vztah na internetu. A přes něj pak řeší veškeré problémy, takže tu máme rozchody po SMS, hádáme se na webu. Děti nemají takovou zkušenost s tím „reálným životem“. A tak si dokážou i více přes internet ublížit, i když v reálu by toho nebyly vůbec schopné.

1 komentář:

E.Kocourek řekl(a)...

A tak si dokážou i více přes internet ublížit

Kdo řeší něco takového, je sám případ pro Chocholouška. ////

Předstírá se tu, že mobil (tablet, NB) nemá vypínač a že je jakousi životní potřebou spratků na ty nesmysly čumět. ////

Odsud to vypadá, že magor, který se dostane do stavu, že na ten Internet MUSÍ čumět, už sám sobě ublížil natolik, že cokoli páchá kdokoli jiný (a s libovolným úmyslem) už to nemůže více zhoršit. ////

Okomentovat