3.1.20

Kristína Paulenková: Děti se ve škole umí smysluplně vyjádřit, pokud mají prostor, říká vědkyně

Vědci z Masarykovy univerzity se tématu mluvení ve škole věnují už deset let. V posledním výzkumu se jim třeba podařilo prokázat, že děti, které v hodinách více mluví, se toho také více naučí. Pokud samozřejmě mluví k věci, popisuje v rozhovoru vedoucí výzkumného týmu Klára Šeďová.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Co jste sledovali?
Dívali jsme se na to, jak žáci hovoří a argumentují v předmětu český jazyk a literatura. A zjistili jsme, že skutečně záleží na tom, jak moc žák často nebo dlouze promlouvá a také na tom, jestli ta jeho promluva obsahuje nějakou argumentaci a jestli své stanovisko nějakým způsobem vysvětluje nebo podporuje. Doložili jsme, že jak rozsah tak přítomnost argumentů mají pozitivní souvislosti s jejich školními výsledky.

Zjišťovali jste i to, zda umějí učitelé klást správné dotazy?
Nedá se říct, že by neuměli klást dobré dotazy. Umějí se ptát, aby zjistili, jestli se žáci naučili to, co měli. Tohle má ve výuce svou funkci a nechci zpochybňovat, že by to učitelé neměli dělat. Ale úplně neovládají formát otázek, ve kterém žáci mají něco vynalézat a sami přijít s něčím novým. Otázka v takovém případě neslouží jako testová úloha, ale spíš jako pobídka k tomu, aby na něco přišli.


1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podle vyhlášky 410/2005 Sb. musí být v běžných učebnách nejméně 1,65 čtverečního metru plochy na žáka. V učebnách odborných, počítačových a jazykových musí být nejméně 2 metry čtvereční.
Bude to pro smysluplné vyjadřování dětí ve škole stačit?

Okomentovat