4.1.20

Kateřina Zemanová, Tomáš Pacovský: Destinace venkov: Škole hrozilo zavření, přežila díky neznámému „triku”

Škola – klíč k přežití vesnice, myslí si velká část starostů. Jenže malé obce si ji často nemůžou dovolit. Řešení přitom může být snadné.

Z článku na SeznamZprávy.cz vybíráme:

„Na nějaké konferenci jsem se dozvěděla, že zřizovatelem školy může být kromě samotné obce nově také obcí několik, které vytvoří svazek obcí. V té době u nás existovaly pouze dvě svazkové školy, ale měly za sebou už několik let fungování. A čísla hovořila jasně. Finančně je to velmi výhodné a kvalita výuky stoupá. Školy spolu začínají spolupracovat, nepohlíží na sebe jako na konkurenci a sdílejí své know-how,“ popisuje nápad na záchranu školy, ke kterému se dostala opravdu na poslední chvíli.

Vznikla tak svazková škola s příznačným názvem Bez hranic, na které se podílely čtyři obce – Mšec, Řevničov, Srbeč a Tuřany.

„V roce 2013, kdy ještě škola fungovala jako klasická příspěvková organizace, jsme přispívali 1,8 milionu korun. V loňském roce obec Mšec zaplatila jen 850 tisíc korun, a to je největší obec ve svazku. Úspora je tedy zřejmá,” popisuje starosta obce Mšec Jiří Leskot.

4 komentáře:

Ondřej Merta řekl(a)...

Je to něco jako družstevní škola. Družstva existovala již za první republiky. Objevujeme již objevené....

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podstatné je, aby děti nebyly združstevňovány tak nějak jásavě.

Vít Tomis řekl(a)...

Neznámý trik?
Svazek obcí může být zřizovatelem školy už od prvního znění školského zákona z roku 2004 (§ 8)

mirek vaněk řekl(a)...

Jenže pak tam musí být doprava. A ta je na venkově katastrofální. IDS z počátku hýřil spoji, pak se toho chopili amatéřb z kanceláří a dnes už většina obyvatel jezdí auty, protože jim nic jiného nezbývá. Za cvilku objevíme školní autobusy. A možná časem dospějěme i k tomu Rakousku Uhersku. Cestička do školy přes louky po poli...

Okomentovat