10.1.20

Kateřina Perknerová: Skončí dětské skupiny kvůli nedostatku peněz? Financování musí zajistit stát

Původně to byla vlhká garáž. Po kompletní rekonstrukci z ní vznikl prostor, kam rodiče své ratolesti vodí rádi. „Ve Voděradech nebylo žádné zařízení pro předškoláky, mateřská škola ve spádové obci má plnou kapacitu, a tak jsme zřídili dětskou skupinu Sluníčko. Loni k ní přibyla druhá třída,“ podělila se Radka Horáková o svoje zkušenosti na semináři k novele zákona o dětských skupinách, který zorganizovala lidovecká senátorka Jaromíra Vítková.


Z článku v Deník.cz vybíráme:

Dětské skupiny, které se podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) mají přejmenovat na jesle, jsou od svého vzniku v roce 2014 z velké části financovány z evropského sociálního fondu. Měsíční dotace činí v průměru 9800 korun a příspěvek od rodičů 3200 korun (v Praze to může být i 5000, zatímco v Ústeckém kraji třeba 1400 korun).(...)

„Navrhujeme, aby státní dotace činila 5000 korun a příspěvek od rodičů byl zastropován na třetině minimální mzdy, což je letos 4800 korun,“ uvedla v Senátu Martina Štěpánková Štýbrová, ředitelka Odboru rodinné politiky a ochrany práv dítěte MPSV.

Jesle by měly být otevřeny dětem do tří let, ale MPSV připouští výjimku pro obce, kde je MŠ obtížně dostupná. Ve Voděradech, ale také v Mokrůvkách a řadě dalších obcí skupiny běžně navštěvují děti do šesti let, přičemž poslední povinný ročník předškolního vzdělávání absolvují na základě individuálního plánu. „Poptávka na zařazení do skupiny o 300 procent převyšuje nabídku, rodiče jí dávají přednost před školkou, naši předškoláci jsou perfektně připraveni,“ konstatovala starostka Mokrůvek Brigita Petrášová.Žádné komentáře:

Okomentovat