12.1.20

Karolína Vaverková: Soumrak nad víceletými gymnázii. Podle ministra Plagy jsou to elitní školy pro děti bohatých

Na české politické scéně se rodí spor o význam a hodnocení víceletých gymnázií. Zatímco ministerstvo školství už několik let avizuje, že s nimi není spokojeno, opozice jejich význam i existenci hájí. Nad budoucností osmi a šestiletých gymplů tak visí otazník. Víceletá gymnázia v Česku byla obnovena po roce 1989.

Z článku v Echo24.cz vybíráme:

Kritiku víceletých gymnázií ministerstvo školství opírá o kvalitu druhého stupně základních škol. Právě odchody dětí na osmi a šestiletá gymnázia podle resortu druhý stupeň negativně ovlivňuje. V dokumentu s názvem Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR 2019–2023 se také píše také o tom, že víceletých gymnázií je podle ministerstva příliš mnoho, ale ze strany rodičů je o ně stále zájem.

Přesvědčení, že právě odchody dětí na víceletá gymnázia kvalitu druhých stupňů základních škol snižují, má ve svém programovém prohlášení i vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM.

„Zasadíme se o maximální rozvoj potenciálu každého dítěte. Ten je dnes omezován především vysokou selektivností českého školství, kdy jsou žáci příliš brzy rozdělováni do různých vzdělávacích proudů, zpravidla na základě rodinného zázemí,“ píše se v programovém prohlášení vlády.

Za posledních deset let se přitom počet osmiletých gymnázií příliš neproměnil. Z čísel ministerstva školství a Českého statistického úřadu vyplývá, že zatímco ve školním roce 2018/2019 jich bylo 271, o deset let dříve byl jejich počet téměř stejný, 278.
8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

odchody dětí na osmi a šestiletá gymnázia

Jsou to ojedinělé případy, na kterých nelze postavit vůbec nic, natož nějaké trendy, ale jsou... Někteří učitelé se z odchodu některých dětí upřímně radují. Povětšinou z důvodu až nezměrné a jen obtížně uchopitelné rodičovské péče.

Josef Soukal řekl(a)...

Ministrovu větu považuji za další doklad jeho nekompetence, plete si víceletá gymnázia s PORGEM, sociální problém takhle vyostřen není a přijímací zkoušky - co kdyby se Plaga raději zabýval tím, jaké nesmysly o nich šíří ČŠI i návrh Strategie 2030? - naopak umožňují opravdu nadaným dětem uspět. Podstatnější je, že "třídění" dětí se odehrává na více liniích a po zrušení osmiletých gymnázií dostane jen jinou podobu. O tom, že představa "zlepšíme druhý stupeň, žáci nebudou odcházet na VG" je naivní, opakovaně píše např. p. Bělecký, naposledy myslím v připomínkách ke Strategii.
Z mého pohledu je současné rozšíření osmiletých gymnázií skutečně problém, ale současná ministerská garnitura není schopná ho řešit.

Jiří Legner řekl(a)...

Kalí vodu předsedo, kalí vodu.

Ivo Mádr řekl(a)...

Současné "elity" (je úplně jedno zda nyní vládnoucí nebo opoziční) nikdy nedovolí rušení víceletých gymnázií. Sám jsem zastánce víceletých gymnázií jen pro skutečně nadané žáky.

Nicka Pytlik řekl(a)...


Tak snad trošku rozlišovat mezi elitami a elitáři.

Pepa řekl(a)...

Když se podíváte do článku, je tam také uvedeno, že v minulém školním roce bylo v šestkách základek něco přes 101 000 žáků, v primách gymplů něco málo přes 9 000. Přijde vám, že desetina neodpovídá pojmu "nejnadanější"? Zdá se mi, že problém bude spíš v rozmístění víceletých gymnázií než v jejich počtu...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jééé, já jsem bohatá. Teda podle Plagy.
Jsem zásadně proti ručení víceletých gymplů. A kam by pak šly ty nadané děti?

Josef Soukal řekl(a)...

Krtek na ČŠ:

Důsledkem, neříkám záměrem, bude nárůst kvalitního soukromého školství a další propad veřejného školství započatý hloupě prosazovanou inkluzí. Konečně z těch "elitních škol pro bohaté" bude mít někdo zisk.

Okomentovat