13.1.20

Josef Mačí: Zdravotní sestry nemusí umět počítat, míní ministerstvo

Čím méně matematiky, tím více zdravotních sester. S touto logikou se Ministerstvo zdravotnictví pustilo do zatraktivňování nedostatkové nemocniční profese. Studenti středních zdravotnických oborů mají už teď oproti svým kolegům z ostatních středních škol výhodu, že nemusí maturovat z matematiky. Stejně jako studenti uměleckých a sociálních oborů.

Z článku na SeznamZprávy.cz vybíráme:

A i když se teď povinní maturita z matematiky (resp. její odklad) znovu ve Sněmovně řeší, budoucí zdravotní sestry a bratři mají jistotu, že jich se to určitě týkat nebude. Jak zjistila redakce Seznam Zprávy, úřad ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) se snaží vymazat matematiku i z přijímacích zkoušek na střední zdravotnické školy. A tím tak obor pro zájemce ještě více otevřít.

„Vyjmutí matematiky z přijímací zkoušky u zdravotnických oborů na středních školách je jen dílčí částí postupných kroků, které ministerstvo činí,“ potvrdil mluvčí resortu David Šíma. „České zdravotnictví se zejména v oblasti nelékařského personálu potýká s nedostatkem pracovníků. Ministerstvo zdravotnictví se proto zaměřuje nejen na opatření, která stávající zdravotníky v systému udrží, ale snaží se také vyvíjet aktivity, jak do oboru přilákat mladé lidi.“

5 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Pokud to bude ošetřovatelka, která nebude dávat léky, píchat injekce, pak to lze pochopit. Jinak bych se měl začít při nástupu do nemocnice bát. Pokud sestra nezvládne základní matematiku, pak je nebezpečná.
Bez matematických kompetencí nejen že neumí počítat, ale není schopna naučit se a dodržet algoritmus. Už teď mají matematiky minimum. To chtějí ještě snížit? Nebo zrušit?
Nejde o ty nejlepší, ale jaké bude dno absolventa.

Simona CARCY řekl(a)...

Kdo by dneska počítal koncentrace nebo směsi? Miligramy, mikrogramy, mililitry, procenta, kdo se v tom má vyznat? Zdravotní sestra? Proč? Prostě to píchnem a na zbytek je tu pohřební služba!

Jiri Janecek řekl(a)...

Moc nechapu, jaky to ma mit smysl… Neni to dnes uz tak, ze reditel skoly muze prijmout koho chce?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vypadá to, že stěžejním a časem možná i jediným kvalifikačním předpokladem pro výkon profese je u zdravotnického personálu kladný vztah k pacientům. Aby je měly setřičky tak nějak rády...
Pytlici nikomu nepřejí, aby měl příležitost posoudit, jak až velký je rozdíl mezi zdravotníkem myslícím a nemyslícím. Nejde jen o prokázání schopnosti matematiku na středoškolské úrovni vstřebat, ale také o prokázání vůle takového stavu dosáhnout.
Může absolvent/ka střední zdravotnické školy pokračovat ve studiích na medicíně?
Tak pytlici jen zopakují, že maturitu z matematiky má mít každý zaměstnanec státu, kde je maturita požadována, a kde se pracuje s lidmi. A pokud jde o děti a seniory, nad to nemocné či hendikepované, pak je to bez jakékoli diskuse. Plus psychologické testy, samozřejmě.

Eva Adamová řekl(a)...

Jestliže se na obor zdravotnický asistent s maturitou dostávají žákyně, které na základce skoro propadávají, je to stejně úplně jedno, ty tu matiku stejně nikdo nenaučí.

Okomentovat