12.1.20

Jiří Mach: Zveřejňování odměn pro učitele budí rozpaky

Ředitelé škol vítají snahu ministerstva školství zvyšovat nadtarifní částku platů na úkor rychlejšího růstu základu. Pozastavují se však nad představou, že by každý učitel mohl dohledat, kolik peněz na odměny na hlavu ministerstvo do školy poslalo. Novinka se má dostavit společně s reformou financování regionálního školství, která naplno odstartuje letos.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

„Nechtěla bych, aby se jednou ke mně doneslo: ‚Mám nárok na 15 procent k platu a já je chci.‘ To může dělat ve škole opravdu zle. Škola je dostane a využije tak, jak potřebuje. Záležitost finanční je věc zaměstnance a ředitele, a ne skupiny lidí, která o tom ví,“ řekla Právu šéfka Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová.

Podle ní by však každá škola měla mít jasná kritéria, za co se odměny rozdělují. Někdy třeba ředitel vypisuje mimořádné úkoly, jindy zase ocení, když si učitel nadstandardně doplňuje vzdělání. Zdůraznila, že odměny jsou motivační, nikoli nárokové.

Šéf Unie školských asociací ČR Jiří Zajíček připustil, že určitá nevraživost nastat může. Mnohé školy podle něj už pracují s příplatky transparentně. „Každý ví, že ve škole máme průměrný osobní příplatek třeba 13,8 procenta, a umí si spočítat, kolik berou sami i ostatní. A samozřejmě vědí, proč berou třeba jen pět procent,“ řekl Právu. Zveřejňování průměrných odměn se neobává ředitel ZŠ Miroslav Hřebecký z centra pro informace ve vzdělávání EDUin, podle nějž by ředitel měl mít větší volnost
.

5 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Mně to nevadí, von to zase takový rozšoup nebude,aby mi někdo záviděl.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pozastavují se však nad představou, že by každý učitel mohl dohledat, kolik peněz na odměny na hlavu ministerstvo do školy poslalo.

A co je na tom špatně? To si snad může každý spočítat tak nějak přibližně už teď.
Nadtarifní složky a odměny by měly být zveřejněny jmenovitě, aby si každý mohl udělat představu o tom, jak je kdo kvalitní učitel. O to jde přece v té dnešní překotně se měnící době zejména a především.

Josef Soukal řekl(a)...

Podle webu Asociace ředitelů základních škol je p. Stýblová jen členkou Rady tohoto sdružení, nikoli jeho "šéfkou". Zajímavé ale je, jak se představitelka sdružení, jež ve stávce vidělo pokus upřít ředitelům právo rozhodovat o nadtarifech, brání tomu, aby na tohle rozhodování bylo vidět.

E.Kocourek řekl(a)...

Co umí takový šéf (zde speciálně ředitel školy), když ne zdůvodnit kolik komu dává peněz? ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

Mnozí ředitelé škol se mocně derou za vyšší nadtarifní složky na úkor té tarifní a to proto, aby mohli dle zásluh náležitě odměňovat ty nejlepší učitele.
Tak snad že obavy, aby nevyšlo najevo, že je to spíš odměna za prospěšnost?
Nebo se už ví, jakými že to paramatry vládne vynikající učitel?

Okomentovat