21.1.20

Jiří Mach dezinformuje v Právu o platech učitelů

Přestože Jiří Mach píše o školské problematice dlouhá léta, jeho článek převzatý na Novinky.cz z deníku Právo je plný nesmyslů a vyslovených dezinformací. Učitele asi nejvíce pobouří následující tvrzení: "Hrubá mzda roste kantorům už několik let v řadě. Předloni to bylo o 15 procent, přičemž celá částka šla na tarify. Loni to bylo opět 15 procent, ale do základu šly jen dvě třetiny a zbylá třetina na odměny."

Pravda je taková, že v posledních pěti letech růst platů učitelů jen kopíroval růst mezd v ČR a růst tarifů v roce 2018 byl "tradičně" spojen se snížením nadtarifních složek. Zvýšení tarifů o 15 % není pochopitelně 15% zvýšení hrubých mezd.

Již první věta článku "Učitelé mateřských, základních a středních škol nyní podepisují nové platové výměry, které jim od Nového roku zajišťují růst tarifní složky platu o osm procent." popisuje flagrantní porušení pracovního práva: pokud se plat zvyšuje od 1. ledna 2020, musí být platební výměry podepsány před tímto datem.

V závěru článku je je pak série zavádějících informací či nepřesností: "Jednak se přestane brát ohled na počet žáků, na něž se normativy vztahovaly, jednak se budou brát víc na zřetel odučené hodiny kantorů." Počet žáků ve třídě je ale stále jedním z parametrů nového systému financování!

"V důsledku toho už nebudou školy nuceny tlačit do tříd co nejvíce dětí, ale leckde si třeba otevřou novou třídu, kam děti z přeplněných tříd rozředí. A s novým učitelem bez obav o jeho vyplácení. Naopak vznikne tak prostor častěji dělit hodiny, aby se tak posílil individuální přístup k žákům." Otevření nové třídy vyžaduje další učebnu a dalšího učitele. Bohužel řada škol praská doslova ve švech a nemá volné učebny a ani možnost rekonstrukce či přístavby, nedostatek učitelů je již nyní ve většině regionů katastrofální.

Závěrečná věta Dělené hodiny jsou třeba běžné u výuky cizích jazyků, nyní to bude možné i u ostatních předmětů, třeba u matematiky, kterou učitelé často nestíhají důkladně probrat. je více méně směšná: aktuálně je největší nedostatek právě aprobovaných učitelů matematiky...

2 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Jiříček je můj spolužák z gymplu, jak žil, tak píše...povídali jsme si o školství na srazu spolužáků a byl tam jediný, kdo mě vytočil. Prakticky úplně mimo mísu, ale teoreticky na vrcholu.

Unknown řekl(a)...

A nezadal jsem k příspěvku jméno - spolužák Michal Slinták

Okomentovat