6.1.20

Ivo Horváth: Děti nemusejí v patnácti volit celoživotní profesi

Zájem o studium na gymnáziu je v metropoli vyšší než v jiných regionech. I proto mají pražští uchazeči mnohem menší šanci na přijetí na gymnázium než ti, kteří si podávají přihlášky mimo Prahu. Navíc se středoškolskému věku blíží silné ročníky. Pražský radní Vít Šimral (Piráti) vidí řešení této situace v zavádění gymnaziálních tříd i na středních odborných či průmyslových školách. Podle něj něco podobného už funguje například v Ústeckém kraji. Praha by chtěla zavést první třídy na negymnaziálních školách už od školního roku 2021–22. Projekt budí kontroverze, radní pro školství v něj však věří. „Podle dotazníků, které vyplňují ve čtrnácti patnácti letech, žáci ještě nemají ponětí o tom, co by chtěli v budoucnu dělat, ale vědí, že musejí být vzdělaní,“ vysvětluje Šimral.


Z rozhovoru v MF DNES vybíráme:

Jak jste dospěli k té myšlence, aby gymnaziální třídy byly i na středních školách?

Nejde o naprostou novinku, gymnázium a střední pedagogická škola je například v Praze na Evropské a podobný typ kombinovaných škol už v Česku funguje i jinde – například mají společné gymnázium a střední školu v Duchcově. Tyto projekty už běží, nebo je chtějí zavádět i na jiných místech.

Jaký mají gymnaziální třídy na středních školách smysl?

Ryze praktický, protože přicházejí silnější populační ročníky a museli bychom řešit přístavby na gymnáziích. A to by se nejspíš ani nedalo stihnout do té doby, než se na střední školy a gymnázia začnou hlásit až o dvacet procent silnější ročníky. Řešení, které navrhujeme, je ekonomicky přijatelnější.

V malém průzkumu, který MF DNES uspořádala, ředitelé středních škol moc nápadu otevírat gymnaziální třídy nakloněni nejsou. Také panují obavy, že klesne úroveň gymnaziálního vzdělávání.

My na toto téma máme sezení 7. ledna, mezi částí pedagogů jsou například obavy, že klesne kvalita maturitních výstupů. Podle mě by však studium na gymnáziu nemělo být žádnou prestižní záležitostí.

Nikdo tedy podle vás monopol na gymnaziální výuku mít nemůže?

Přesně tak. Stále ještě máme dělicí linii mezi odbornými školami a gymnázii. A to je úplně zbytečné. Přesto je to už takovou tradiční věcí. Dnes je důležité, aby mladí lidé uměli správně psát a počítat.

Někteří personalisté kritizují váš záměr – snížíte počet absolventů odborných škol, kterých je už teď nedostatek.

Naprosto stejnou argumentaci byste našli, i když byste si například přečetli dvacet let starý článek. Hospodářská komora si i tehdy stěžovala, že zaměstnavatelé mají nedostatek odborně připravených pracovníků.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

dospěli k té myšlence, aby gymnaziální třídy byly i na středních školách

Zejména na gymnáziích by se vyloženě hodily.

Okomentovat