31.1.20

Iveta Křížová, Tomáš Tománek: Stát chce zlepšit úroveň druhých stupňů ZŠ. Gymnázia přitahují nadané děti

Druhý stupeň českých základních škol trpí. Na vině je pošramocená pověst, odliv žáků na víceletá gymnázia i neodbornost učitelů. Česká školní inspekce na to upozorňovala již před léty, situace se ale zatím nezlepšila. Viníkem útlumu druhého stupně základních škol není pouze existence víceletých gymnázií, jak někteří uvádějí. Svoji odpovědnost nesou i ředitelé „základek“, kteří zaměstnávají – mnohdy kvůli nedostatku kvalitnějších lidí – nekvalifikované a neodborné učitele. Vyučující spolu navíc dostatečně nespolupracují.


Z článku v deníku Lidové noviny vybíráme:

„Víceletá gymnázia jsou zdrojem nerovností ve vzdělávacím systému a neplní původní smysl, s nímž byla zakládána, tedy vzdělávání pro pět procent těch nejnadanějších. To by stát neměl dopustit. Obrovsky to rozevírá společenské nůžky. Většina pokrokových států je naopak zavírá, my se tímto blížíme spíš někam k Africe. Máme malé rozdíly mezi jednotlivými vrstvami společnosti, ale ve školství je to paradoxně naopak,“ uvedl Hřebecký.

Opačný názor zastává senátor a dlouholetý ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (za STAN). „Myslím si, že rušení víceletých gymnázií je v současné době nereálné, protože je to naprosto neprůchodné občansky i politicky,“ řekl LN. „Není správnou cestou rušit gymnázia. Naopak je třeba zvýšit kvalitu základních škol. A to nepůjde bez výborných učitelů,“ dodal Růžička.

S ním souhlasí i plzeňský primátor Martin Baxa (ODS), který sám léta učil na gymnáziu v západočeském městě. „Jako primátor vím, že si ředitelé základních škol stěžují na odchod šikovných dětí na víceletá gymnázia. Na druhou stranu si však české školství nemůže v tuhle chvíli dovolit další systémovou změnu,“ uvedl.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) se k rušení víceletých gymnázií prozatím staví zdrženlivě. „Má smysl napřed podpořit druhý stupeň a pak se bavit o redukci víceletých gymnázií,“zdůraznil pro LN.(...)

Podle původního záměru mělo na víceletá gymnázia odcházet nejvýš pět procent školáků. Nyní je jich více než dvojnásobek. A zdaleka se to netýká jen Prahy a dalších větších sídel. „Jsou místa, kde jsou tři třídy ZŠ a jedna třída osmiletého gymnázia. To logicky nasaje třetinu žáků, nikoli pět procent, ne osm nebo deset, s čímž by se dalo žít,“ potvrdil ministr Plaga.

4 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

"Obrovsky to rozevírá společenské nůžky. Většina pokrokových států je naopak zavírá, my se tímto blížíme spíš někam k Africe."

Pana Hřebeckého bych posadila do letadla, aby měl možnost se podívat, jak vypadá vzdělávání v Africe, nejlépe v takovém Lidově demokratickém Kongu.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jsem ráda, že pro nadané máme gymnázia.
A kterépak pokrokové státy to jsou?

Pepa řekl(a)...

Statisticky 5% je 1,5 žáka ze základkové třídy. Statisticky 10% (to je zhruba číslo vydolované z tabulek na ministerském webu a koneckonců i zmiňované v komentovaném článku) jsou 3 žáci ze základkové třídy. Fakt mi chce někdo namluvit, že to je takový rozdíl a že tím jde kvalita základkové třídy skokově dolů?

Jestliže někde prima odsaje ze základek 30% nejnadanějších, ať to řeší na místní úrovni; používat to jako celostátní argument proti víceletým gymplům je prostě podpásovka.

Jsem také rád, že pro nadané máme gymnázia. Jak s nadáním naloží, je povětšinou a víceméně jejich věc, kantoři tak ještě mohou (někdy) ukázat správnou cestu.

Ivo Mádr řekl(a)...

Druhý stupeň ZŠ trpí většinově:
- odchodem poměrně velkého % žáků na víceletá gymnázia
- inkluzí po česku
- byrokracií spojenou nejen s inkluzí
- stárnoucím učitelským sborem
- kdo z mladých absolventů PdF,FF,PřF chce směřovat do takového prostředí?

Pepa
" Fakt mi chce někdo namluvit, že to je takový rozdíl a že tím jde kvalita základkové třídy skokově dolů"
Fakt Vám to můžu potvrdit, chybí tahouni a vzory, učil jsem krátce i před vznikem víceletých gymnázií. Bohužel, je to tak. Víceletá gymnázia samozřejmě nerušit, ale nabírat skutečně nadané žáky. A nechat tam učit skutečně kvalitní kantory. Vidím to tak průměrně na jedno víceleté gymnázium na okrese. Čtyřletá gymnázia v žádném případě nijak neomezovat.

Okomentovat