8.1.20

Eva Kolovrátková: Je vaše dítě zralé nastoupit do školy? Nejvyšší čas to zjistit, vybízí psycholožka

Rodiče, kteří chtějí pro své dítě odklad školní docházky, by si měli zažádat o posudek už teď. Kapacity některých psychologů jsou už vyčerpány a objednávají pacienty až na březen a duben. V dubnu se přitom koná zápis do škol, kam už by rodiče měli přijít rozhodnutí, jestli jejich dítě do školy nastoupí, nebo ne.
Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

„Změnil se tím zcela charakter zápisu. Když byl v lednu, měl diagnostickou funkci, učitelé tam mohli rodiče upozornit, že se jim zdá dítě nezralé. Dnes je zápis spíše slavnost, obřad, formalita, kde dítě vůbec být nemusí,“ shrnul prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Zatímco dříve ředitel přijal děti, aniž by věděl, které z nich na zápis dosáhne, dnes už má o kapacitě prvních tříd jasnější představu.

To ale klade nároky na rodiče. „V dubnu už by měli být rozhodnutí o případném odkladu a přinést posudky. Ale stává se, že ne každý se informuje včas,“ upozornil Černý. Přestože novela, která posunula zápisy do prvních tříd z ledna na duben, platí už čtvrtým rokem, rodiče podle něj stále nechávají vyšetření na poslední chvíli.

Opožděná žádost o vyšetření komplikuje práci nejen poradnám, ale i školám. „V praxi jsou poradny přetížené a čeká se až několik měsíců na vyšetření. My to děláme tak, že žádost o odklad přijmeme bez přílohy a vyřídíme ji, teprve až ten žadatel přílohu dodá,“ doplnil Černý.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nezařídí-li rodič svému dítěti odklad, má pocit, že se o něj nestará s patřičnou péčí.

by si měli zažádat o posudek už teď
Lékaři si za posudek "schopen vykonávat povolání učitele" účtují dvě stě korun?

poste.restante řekl(a)...

Školní zralost je pochybné kritérium.
Říkala to ombudsmanka a ta to musí vědět nejlíp.

Okomentovat