1.1.20

Anna Brzybohatá: Rok 2020 přinese školám peníze podle hodin a učitelům vyšší platy

Změny ve školství od nového roku by měli učitelé poznat na výplatních páskách, ředitelé zase v přidělených penězích do rozpočtu škol. Mezi ty největší „novinky“ totiž patří refinancování regionálního školství. Nově se budou finance rozdělovat podle odučených hodin místo počtu žáků ve třídě.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Ministerstvo školství si od změny financování regionálního školství slibuje větší přehled. Současně má nový systém vzít v úvahu finanční náročnost podpůrných opatření a také rozdílnou platovou úroveň pedagogů v jednotlivých školách.

Od změny si resort slibuje otevření prostoru pro vyšší míru dělení tříd na skupiny, možnost využití tandemové výuky a snižování počtu žáků ve třídě.

PHmax by však mohl způsobit problémy například na speciálních školách, kterým se už dále nesmí doporučovat asistent pedagoga. Asistenti se překlopí do klasické platové inventury a o pomůcky si školy budou žádat stejně jako dříve.

Speciální školy se tak bojí o asistenty pedagoga. Nemají často tolik hodin, aby je mohli zaměstnat na plný úvazek. Ve školních družinách může být asistent navíc zhruba 14 hodin týdně. To je podle speciálních škol zoufale málo a asistenti by tak mohli ze školství odejít.

Změna principů financování se netýká vyšších odborných škol a základních uměleckých škol, ani soukromých a církevních škol, kde se budou peníze rozdělovat stejným způsobem jako doposud.

Žádné komentáře:

Okomentovat