14.12.19

Zuzana Hronová: S obměnou učebnic je to dnes horší než za komunismu, tvrdí nakladatel Fraus

Zná to asi každý - staré, špinavé a rozpadlé učebnice, které se dědí z třídy na třídu, v kolonkách vzadu přibývají další a další jména, často i mimo vyznačené rámečky. Jenže kromě formy velmi rychle zastarává i jejich obsah, tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz plzeňský nakladatel Jiří Fraus, který vydává učebnice již od roku 1991.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

S kým vším se ještě učebnice musí dělit o tuto už tak dost malou finanční položku?

Některé výdaje, jako jsou například náhrady mezd nemocných učitelů, jsou pro školy povinnými výdaji. Konkrétně v případě letošní změny zákona, která zaměstnavatelům nařizuje vyplácet plat i v prvních třech dnech nemoci, se o tyto peníze letos snížil školám rozpočet na učebnice. Takže když přijde na podzim chřipková epidemie, nekoupí se učebnice, protože ředitel si nedovolí nezaplatit nemocným učitelům výplatu. Podobně je to i s dalším vzděláváním učitelů, které se též z ostatních neinvestičních výdajů hradí. Dochází tak k naprosto absurdní situaci - čím více budeme investovat do vzdělávání učitelů, tím starší budou mít naše děti učebnice.

Jak to dělají jinde?

Tohle je tak trochu český Absurdistán. Třeba naši sousedé v Rakousku mají rozpočet na učebnice nejen jako samostatnou položku ve státním rozpočtu, ale je dokonce oddělen i od rozpočtu jejich ministerstva pro vzdělávání, vědu a výzkum. Učebnice jsou hrazeny z rozpočtu kancléřství, ze sekce pro mládež a rodinu. V Rakousku totiž všichni politici již před čtyřiceti lety správně pochopili, že učebnice, které děti dostávají každý rok nové, jsou tou nejlepší prorodinnou politikou. U nás političtí marketéři ve volebních programech vymýšlejí různé krkolomné benefity pro rodiny s dětmi, ale na učebnice, které jsou nedílnou součástí vzdělávání, všechny vlády doslova kašlou. Jakkoli všechny svorně tvrdí, že vzdělávání je jejich priorita.


Foto: fraus.cz
2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Bylo by hezké přečíst si nářky na nedostatkem peněz na učebnice, kdyby to nebyly nářky člověka, který se prodejem učebnic živí. Kdyby to nebyly nářky člověka, od jehož učebnic nyní školy utíkají, protože do některých předmětů nejsou nic moc. Kdyby do nebyly nářky člověka, který školám vlastnících jeho interaktivní učebnice zapřičinil problémy s jejich aktualizací, čímž je nutí do nákupu nových verzí.

Vít Pátek řekl(a)...

A má s tím nedostatkem peněz na učebnic pravdu, nebo ne?? Odmítnete požadavek větších výdajů státu na školní učebnice, resp. pomůcky, jen proto, že ho vyslovil také nějaký nakladatel Fraus? (Je důležitější kdo říká, nebo co říká?)
Co má s celkem zřejmou skutečností společného to, že vám a některým dalším učitelům učebnice vydávané jedním nakladatelstvím nevyhovují? (Podle celkového podílu na trhu je na tom, mimochodem, ze všech nejlíp. Ale to, že kdokoli chce učebnice jiné, si je může na trhu vybrat - když náhodou jeho škole zbudou peníze - je naprosto správně a v pořádku.)
A než definitivně znectíte českého nakladatele ohledně dlouhodobosti podpory a aktualizací školou od něj
kdysi zakoupeného software, zkuste si vybavit, jak dlouho běžně trvá podpora a aktualizace jedné verze softwaru od globálních gigantů (s jejich naprosto jinými možnostmi) ve vašem PC či mobilu. Ono je to totiž zase hlavně o penězích. Až budou nákupy software školami v Česku na úrovni vyspělých zemí, můžete se těšit, že i podpora a aktualizace budou jako v těch zemích... a možná i lepší.

Okomentovat