15.12.19

Vladimír Barák: Za svou podporu Plagovi bych si dnes vlepil facku, říká František Dobšík

Už dlouho nebyly vztahy mezi ministerstvem školství a učiteli tak narušené jako nyní. Kantoři stávkovali a zvažují další protesty. „Ukazuje se, že ministr školství Robert Plaga učinil už řadu kroků pro školství vysloveně negativních. Za svůj resort vůbec nebojuje,“ říká František Dobšík, předseda vlivných školských odborů.

Z rozhovoru v časopisu TÝDEN vybíráme:

Tu (stávku, poznámka redakce) pan ministr školství označil za „debakl odborů“. Nedotklo se vás to?
Nedotklo. Vždyť mu nic jiného nezbývalo. Kdyby řekl cokoli jiného, znamená to přiznání chyby. Že si uvědomuje realitu – že naprostá většina školské veřejnosti nesouhlasí s jeho kroky a že ministerstvo školství řeší problémy českého školství liknavě. My už máme k dispozici konkrétní statistiky stávky a já nechám na laskavém čtenáři, aby řekl, zda šlo o debakl. Přes 1200 škol stávkovalo zcela – neotevřely se. Dalších takřka 3000 škol pak stávku podpořilo částečně – přerušilo práci na některé hodiny, nechalo otevřené jen družiny a podobně. Další tisíce škol projevily souhlasy se stávkou formou vyvěšení letáků na bránu nebo zmínkou na webu rodičům.(...)


Podle mého názoru mohl být ministr v hodnocení stávky mírnější, a přesto neuznat vlastní chybu…
Očividně nejste jeho rádcem (úsměv). Někdo jiný mu ale asi poradil, že nejlepší obranou je útok. Navíc tu sehrála svou roli i určitá antipatie pana ministra vůči odborům. Protože my jsme si na pana Plagu už několikrát stěžovali panu premiérovi. Dokonce jsme upozornili na několik kroků, které působí na školství vysloveně negativně. A jsem stále více přesvědčen, že kdyby se dnes udělala analýza toho, před čím jsme varovali, ukázalo by se, že se naše obavy objektivně naplňují.


Musely se ale vzájemné vztahy tak vyhrotit?
Nemusely. Ale rád bych se vás zeptal, jak byste si sám interpretoval následující situace. Vláda České republiky měla v měsíčním horizontu projednávat změny ve státním rozpočtu. My proto oznámili dopředu termín stávky, abychom ještě mohli upozornit, že pro nás je daný návrh nepřijatelný. A co se stane? Ministr nečekaně přímo v den stávky návrh vytáhne na vládě a nechá ho schválit. Takže my stávkujeme a v ten samý den je smysl stávky zpečetěn. Nebo druhý 
příklad: schvaluje se klíčový zákon. Ministr jej pošle do připomínkového řízení, aby se k němu mohli všichni relevantní účastníci vyjádřit. My to poctivě uděláme, úředníci připomínky nějak zpracují… A pak pan ministr jako z kouzelného klobouku vytáhne hotový návrh zákona, který ale obsahuje body, o nichž se žádná debata nevedla. To vám přijde normální?

5 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

vlivných školských odborů.
Dost dobrý vtip...

A na tu facku - je uz vypsán pořadník?

Lenka Pokorná řekl(a)...

Nafackovat by zasloužili oba.

L.snirch řekl(a)...

Těch facek si měl dít mnoho - za spolupráci s Valachovou. A to mu to ještě nedošlo. No nic.

Simona CARCY řekl(a)...

Nikdy bych nevěřila, že jednou budu s Dobšíkem na 100% souhlasit. A pokud jde o oxymoróny, pak vlivné školské odbory se neliší od nejlepšího ředitele školství....

Simona CARCY řekl(a)...

ministra... pardon

Okomentovat