7.12.19

Spektrum: Ve finském vzdělávacím systému děti nekončí ve slepé uličce

Finské školství těží z vysoce vzdělaných učitelů. „Druhá silná stránka našeho systému je, že ani dětem z učilišť nezavírá cestu na vysoké školy,“ říká Mikko Vieltojärvi, poradce pro kompetence a vzdělávání z Konfederace finského průmyslu.

Z článku v časopisu Svazu průmyslu Spektrum vybíráme:

V čem je finský vzdělávací systém lepší než školství v jiných evropských zemích?
Finské školství má několik hlavních silných stránek. Jsou to především vysoce vzdělaní učitelé. Učitelé na základních školách mají magisterské vzdělání a studium učitelství na vysokých školách láká spoustu absolventů středních škol. Jsme také velmi pyšní na to, že v systému nejsou slepé uličky, v nichž by mladí lidé uvízli. Děti se rozhodují v šestnácti letech po ukončení základní školy, jestli půjdou na všeobecnou střední školu, nebo na odbornou školu, tedy učiliště. Nicméně tato volba jim nezavře dveře k dalšímu studiu. Absolventi odborných škol se mohou hlásit jak na výzkumné univerzity, tak na univerzity aplikovaných věd a pokračovat klidně až k doktorskému titulu. Bakalářský titul z univerzity aplikovaných věd také umožňuje studentovi hlásit se na magisterský program na výzkumných univerzitách.

V Česku se hodně diskutuje o prvcích finského školství, které by bylo vhodné uplatnit i v našem vzdělávacím systému. Dají se takto přenést jen určité prvky zahraničního systému, aby fungovaly?
Nemůžete jen tak vzít zahraniční vzdělávací systém a zavést ho v rozdílné společnosti. Je mnohem lepší vzít si příklad ze silných stránek zahraničních systémů a přizpůsobit je místním podmínkám. Musíte si uvědomit, že školství je vždy těsně spjato se společností. Co se zdá být jako největší výhoda finského školství, nemusí vůbec fungovat v tom českém.
4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nicméně tato volba jim nezavře dveře k dalšímu studiu.

To je ovšem paráda!
U nás si ve školce dítko na mikuláše krůpne strachy do gatěk a vleče se to s ním celý život. Kolikrát mu i maturitu ti zdejší mastodonti znemožní...
Jeden pytliků známý se vyučil číšníkem, pak šel na strojní průmyslovku a nakonec úspěšně vystudoval medicínu! Ale je možné, že pravidelně jezdil na prázdniny do Finska.

Jirka řekl(a)...

Finské školství těží z vysoce vzdělaných učitelů. „Druhá silná stránka našeho systému je, že ani dětem z učilišť nezavírá cestu na vysoké školy,

České školství trpí vysoce "vzdělanými" experty na školství, tzn. každým, kdo "vychodil" nějaké školy a ochutnal Šalamounův bobek. Proto je zcela běžné, že výchovou a rozhodováním rodičů i žáků samotných si uzavírají nejen cestu k toužebně očekávaným certifikátům, ale ke vzdělání jako takovému.

Ygrain řekl(a)...

"Nicméně tato volba jim nezavře dveře k dalšímu studiu."

kdežto naši vyučenci mají zákonem zakázáno udělat si maturitní nástavbu a pokračovat ve studiu, kde srdce ráčí.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Děti ne. Ale dospělí. Ti chlastají ligu.

Okomentovat