20.12.19

Radka Kvačková: České školství v mezinárodních testech PISA 2018: Mírně nad průměrem

Šetření Programme for International Student Assessment (PISA) jednou za tři roky je považované za nejdůležitější mezinárodní měření výsledků vzdělávání a ukazuje naše školství ve srovnání s jinými zeměmi. Tentokrát se před nás dostaly i například Polsko nebo Estonsko, které bývaly až za námi. Estonsko se vyšvihlo mezi úplnou špičku.


Z článku na webu Česká pozice vybíráme:

Někoho možná překvapí, že nás výrazně nepoznamenala ani skutečnost, že naši učitelé brali méně peněz než učitelé na Západě. Máme přibližně stejné výsledky jako sousední Rakousko, kde byly, jak přiznalo české ministerstvo školství, výdaje na školství dvojnásobné. Jsou ale i méně potěšující zprávy. Jedna z nich například upozorňuje, že výsledky českých žáků v matematice a přírodních vědách jsou pořád pod úrovní, již ČR dosáhla v roce 2003. Čtenářská gramotnost je stále stejná, snad s výjimkou roku 2009, kdy jsme měli v tomto oboru propad. Máme štěstí, že přibylo zemí, jež jsou na tom hůř.

Zároveň se ale před nás dostaly i země, které bývaly až za námi. Například Polsko nebo Estonsko, o kterém se dá mluvit jako o skokanovi, protože se vyšvihlo mezi úplnou špičku. Tu už dlouho obsazují především země z Asie, tedy Čína, Korea a Japonsko, mezi něž se už před lety vyšplhalo Finsko. Není tedy vyloučeno, že od teď začnou jezdit naši odborníci pro rozumy nejen do Finska, ale i do Estonska. Asijští tygři zůstávají tradičně mimo naše zorné pole už proto, že tam jde o trochu jinou mentalitu.

Žádné komentáře:

Okomentovat