21.12.19

Radek Sárközi: Umělá hysterie kolem maturit

Od roku 2021 by se mělo povinně maturovat z matematiky. Teď je horečná snaha to změnit. Jenže Poslanecká sněmovna, utápějící se v apokalypsách, se ani na tom není schopna domluvit.


Z článku v MF DNES vybíráme:

Netuším, kde ministr školství přišel k číslu 24 procent. Ve skutečnosti byla letos dle analýzy Cermatu, který státní maturity organizuje, čistá neúspěšnost prvomaturantů z matematiky v jarním termínu 15,5 procenta a po opravném termínu na podzim to bylo 11,7 procenta. Neúspěšní žáci navíc mají ještě třetí termín, který mohou využít v průběhu pěti let. Nakonec tudíž bude číslo mnohem nižší. Proč se Plaga snaží poslance děsit uváděním přehnaně vysokých procent neúspěšnosti? Nedivme se pak hysterii, která kolem maturity z matematiky zavládla, když fámy šíří sám ministr.

Pro srovnání uvádím, že v roce 2019 byla čistá neúspěšnost prvomaturantů v případě češtiny 16,2 procenta v jarním termínu (tedy více než u matematiky), angličtinu na první pokus nezvládlo 6,8 procenta žáků, ale z němčiny propadlo 33,6 procenta maturujících. Tak zásadním problémem tedy matematika není. Obzvláště v souvislosti s nedávno publikovanými výsledky mezinárodního šetření PISA, kde čeští žáci skončili v matematické, čtenářské i přírodovědné gramotnosti nad průměrem států OECD, i když pouze mírně.

Učitelé matematiky navíc uvádějí, že maturitu z matematiky lze úspěšně složit už na základě znalostí a dovedností ze základní školy (samozřejmě nikoliv za jedna, ale minima potřebných bodů dosáhnout lze).(...)

Dokud se přístup Roberta Plagy k názorům ředitelů škol a učitelů z praxe nezmění a pokud bude nadále uvádět poslance v omyl nepřesnými statistikami, situace ve školství se nezlepší. Jen poroste vzájemná nedůvěra mezi jednotlivými aktéry ve vzdělávání, která vyvrcholila nedávnou stávkou.

32 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

To se dělá takhle: vezmou se čísla(kdo by se pídil po tom, jestli jsou pravá?), nebo se napíše "ve Finsku...…"( a zapomenou zmínit pár hodně podstatných detailů) a udělá se bub s patřičným dovětkem, jak jsme jako ČR zaostalí, neschopní, jak všechny VYSPĚLÉ státy už to dááávno umí a dělají a zvládají. Pak se dodá, že hodně rychle to musíme dohnat, a už to jede. Většinou z kopce, ale jede. Pak dole ..rána a bum...jé, ono to moc nejde. Bubu to jste způsobili vy, učitelé, my jsme to vymysleli dobře,ale to VY jste to udělali špatně. Mezi tím se "vyčerpá" pár hodně bohatých penězovodů. Do škol se usmrkne něco, aby se zalepily huby, zbytek (podstatný) jde kamsi, školství to není.A pak nastoupí nová garnitura a chce vstoupit do dějin něčím jiným a hurá, jdeme na to. Další hysterie vypuká, další podivná čísla a argumenty vytržené z reality české kotliny.

L.snirch řekl(a)...

Pořádná analýza nevznikla před zavedením maturit, pořádná analýza nevznikla dodnes z 9 ročníků maturit.
Od prezidenta spolku PK bych očekával, že bude požadovat kvalitní analýzu či alespoň publikování anonymizovaných dat (byly v roce 2016, od té doby zase ne).
Ale to by nebylo tak mediálně zajímavé, že.
Proto hysterické výkřiky o hysterii. To nepochybně zabere.

Radek Sárközi řekl(a)...

Můj komentář v původní podobě naleznete zde: https://sarkozi.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=739968

L.snirch řekl(a)...

Vyhláškou by se dal seznam škol pořádně očesat snadno a rychle, ale bylo by to v rozporu s duchem školského zákona.
Serioznější je novelou napravit bez analýz (nezaměňovat se statistikami - člověk se rozhoduje či má rozhodovat podle analýz, ne podle statistik - což bych snad ani na školském webu zdůrazňovat, ale je to nutné, protože to spousta lidi asi netuší) přijatý školský zákon.

Radek Sárközi řekl(a)...

K čemu další statistiky, když o datech, která jsou k dispozici, lže ministr školství přímo ve Sněmovně?

L.snirch řekl(a)...

Jak jsem psal, analýzy k rozhodnutí není totéž co statistika, což by měli zejména ti, co mluví rádi o matematice vědět.
Nevědí. A stále mluví.

Josef Soukal řekl(a)...

O analýze předstátních maturit a nynějších školních maturit se pro jistotu vůbec nemluví. Ale to by narušilo stávající permanentní novomaturitní hysterii.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Maturitní data z roku 2013, v němž se nechal uhulákat zbabělý ministr Fiala k návratu hodnocení do škol, jasně ukazují, kam maturita z češtiny šla. Nebudu příslovečné určení místa specifikovat, smazal by mě i pan Wagner.

Poptám se ale asi tak popadesáté všech těch kritikusů centrálního hodnocení: IB maturita, centralizovaná jako hrom, vám nic neříká? A jestliže ne, že byste se o ní třeba kapku poučili? A že byste se pak zamysleli, proč se bez ní s uchazečem o slušné zahraniční univerzity dnes nebaví ani klika od jejich dveří? A co že ji ochotně skládají i finští maturanti??

L.snirch řekl(a)...

Fakt, který je zřejmý:
Kdyby se udělala pořádná analýza z pozice vzdělávání a dopadu na vzdělání před zavedením jednotné státní maturity, nikdy by nevznikla.
Od té doby se jen minimalizuji společenské ztráty, pan Fiala (2012) a nyní pan Plaga se ztráty snaží a jejich výkon je hoden úcty. To je celý příběh.


Jiří Kostečka řekl(a)...

A k IB maturitě jste jste si, pane L.snirchu, ráčil něco načíst? Neřkuli abyste na ni připravil řádově stovky studentů?
Ona totiž ta česká státní maturita, milý pane, vznikla hlavně proto, že už se pár poctivých učitelů nemohlo dál dívat na to, jak se podvádí u té školní. A taky se uměli rozhlédnout po světě.
TOTO je fakt, který je zřejmý.

Vít Tomis řekl(a)...

pan Plaga se ztráty snaží a jejich výkon je hoden úcty.
No to tedy rozhodně není...

L.snirch řekl(a)...

Pane Kostečko,
zasaďte se o zrušení nesmyslné jednotné státní maturity a pojďme spolu podporovat směřování výuky k IB maturitě. Do té doby, než tak učiníte, je vaše psaní bezpředmětné.

A líbí se mi, jak píšete, jak "pár poctivých" (určitě se mezi ně při vší skromnosti řadíte) zabránilo těm ostatním učitelům podvádět. A ještě ti dotyční chtějí přidávat platy, dodávám. To by se mohlo rovnou tesat do kamene.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Ad L.snirch:
"Od té doby se jen minimalizuji společenské ztráty, pan Fiala (2012) a nyní pan Plaga se ztráty snaží a jejich výkon je hoden úcty. To je celý příběh."

Tomu říkám čeština. Minimalizujte se, jak je ctěná libost, ale nekecejte do školství. To je celý příběh.

Josef Soukal řekl(a)...

Pn Šnirch bohužel absolutně nereflektuje argumenty z desítek diskusí, které proběhly v předchozích letech. Diskuse s ním nemá smyslu.

Jiří Lukáš řekl(a)...

A že byste se pak zamysleli, proč se bez ní [IB maturity] s uchazečem o slušné zahraniční univerzity dnes nebaví ani klika od jejich dveří?

No tak to se ta maturita z ČJL asi moc nepodařila, když její výsledky vlastně nikoho nezajímají!
Asi ji tedy její tvůrci udělali docela blbě, když její prestiž je nicotná!
Asi ano, ne?

Jasné to bylo docela záhy, už v roce 2012 mohl tehdejší premiér konstatovat: „Tento model státních maturit je podle mého názoru mrtvý.“ Mnohým pak to bylo jasné od samého počátku, věděli, že ta maturita je už mrtvě narozená.


zbabělý ministr Fiala

Pokud by měl být Petr Fiala označen za zbabělce, tak leda v tom smyslu, že nebyl razantnější, že nereflektoval Nečasova slova o smrti maturity důsledněji.
Připojuju se ke slovům pana Šnircha: „Pan Fiala (2012) a nyní pan Plaga se ztráty snaží [minimalizovat] a jejich výkon je hoden úcty.“


nekecejte do školství
Diskuse s ním nemá smyslu


Pane Šnirchu, nenechte se otrávit maturitními „nekrofily“ z Asociace češtinářů.

L.snirch řekl(a)...

Nechat se otrávit - na to pánové z ASČ nemají ani omylem. Více to vždy vypovídá o nich, mě se to vůbec netýká.
Zkostnatělost názorů pana Kostečky, Soukala a Stanzela je přesně to, co člověk viděl v 80. letech, když sledoval společnost, a pak došlo ke změně, i když to vypadalo jako nemožné.
České školství na svůj Listopad stále čeká, ale jednou určitě přijde - slovy Václava Havla:
"Naděje není přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne."
Od Ježíška mám jediné přání, očesat jednotnou státní maturitu na minimum, když už úplné zrušení asi není nyní politicky průchodné. Jinak si všechny přání a sny umím plnit sám, tady jeho pomoc potřebuji.
Tak kdyby to Ježíšku šlo ...

Josef Soukal řekl(a)...

Zdá se, že trolení na PI nemá konce.

Jiří Lukáš řekl(a)...

No když s ním neskončíte, předsedo, tak pochopitelně skončit nemůže. To dá rozum. Vám ne?

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Je zajímavé a poučné sledovat, jak se z těch obránců lidské důstojnosti a jiných pomalu sloupává tenoučký nátěr kultivovanosti a na povrch se dere jejich pravá podstata. Tak jen víc a houšť.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Pane Stanzele, konkretizujte to a podložte to relevantními argumenty, prosím. Díky, chlape!

Jakub Žytek řekl(a)...

Pane Šnirchu, už jsem to zde různě napsal, tuším, dvakrát: pokud projde návrh ministra Plagy, bude v případě češtiny státní maturita "očesána" víceméně formálně.

Zatímco v novele zákona je poměrně obecná formulace ("Zkoušky z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka se konají vždy formou písemné práce a formou ústní zkoušky před zkušební maturitní komisí."), v prováděcí vyhlášce je tato ústní zkouška vymezena dosti striktně: oproti mediálně vzbuzovaným očekáváním ("školy si budou moci podobu maturity z češtiny určovat samy" apod., SUČJL tu bude asi zklamána) jde prakticky o tutéž formu, jaká byla původně v maturitě státní (stále seznam školní četby, stále seznam 20 titulů za žáka odevzdávaný k maturitě, kteroužto podobu jste, pokud si pamatuji, taky dost kritizoval).

Co se týče slohové práce, zde k jistému rozvolnění došlo: témat má být pět a má je určovat škola, i když čas na práci je centrálně určen na 90 - 150 minut. Mimoto vyhláška předepisuje i poměr mezi písemnou a ústní částí pro výsledné hodnocení, a sice 40 % pro PP a 60 % pro ÚZk. Proč si škola nemůže zvolit vlastní podobu profilové zkoušky (nebo např. poměr hodnocení 50:50), ví snad jen odpovědný ministerský úředník. Myšlenka, že je to proto, aby žák neuspěšný ve slohovce mohl být u ústní části ještě tzv. protažen, mi připadá příliš fantastická.

To, co MŠMT/ ministr nyní navrhuje, se tak u ČJL vlastně jeví jako prosté outsourcování státní maturity: ústní Zk a slohovka se pouze přesunou zpod hlavičky "státní" do (značné míry předdefinované) "školní", ministerium ušetří za hodnotitele slohovek, didakťáky opraví z větší části stroj a ohledně zbytku nemusí nést úřad už žádnou zodpovědnost.

Zda se tato nová verze maturity z ČJL podařila moc nebo málo, zda její výsledky budou někoho zajímat, či co pro zlepšení její prestiže udělali její noví tvůrci, ponechávám už na posouzení laskavého čtenáře.

L.snirch řekl(a)...

Pane Žytku
nejsem maximalista, každý krok správným směrem vítám a neříkám, že to, co je navrhováno, bude ideální stav.
Bude to školní maturita - obrovský krok vpřed. To už stačí na zvolání Hurá.
Prováděcí vyhláška dost věci asi určí, nevím, zda i podrobné osnovy ústní zkoušky (možná 30 bodové či kolika), co je nutné. Ale rozhodně tak nějakou volnost nechá. O kdyby zůstalo 60 % omezujících podmínek, to, že padne 40 % - další krok vpřed.
Určitě nebude předepisovat témata písemek, formu asi nějak jo, ale už volnost témat je skvělá. Atd.
Pokud vím, mají školy dostávat na hodnocení peníze (aspoň to někde v ministerském návrhu bylo, nevím zda stále je). Já bych místo outsourcování státní maturity použil odznárodnění a bude šance dát tomu z pohledu studenta lidskou dimenzi (místo opravování anonymem či počítačem a komunikaci mailem - je to nedůstojné u takové zkoušky). Což je velmi vítané. Mnou určitě.
Prestiž (celostátně) se může jen zvednout.
A přes kontroly ČŠI lze hlídat to, aby nedocházelo k extrémům - stejně k nim docházelo u státní maturity a ČŠI musela zasahovat.

Josef Soukal řekl(a)...

Pane Šnirchu,,

vezmu vaši poslední odpověď a z ní pouze to, co obsahuje alespoň náznak věcnosti.

"Určitě nebude předepisovat témata písemek, formu asi nějak jo, ale už volnost témat je skvělá. Atd."
Co víte o kvalitě maturitních zadání z dob před zavedením nové maturity? Jak bude možné jejich kvalitu kontrolovat? Pokud se objeví zadání nekvalitní, jak to bude možné řešit?

"Pokud vím, mají školy dostávat na hodnocení peníze (aspoň to někde v ministerském návrhu bylo, nevím zda stále je)."
Tak je to tam, nebo není? A pokud ano, jak konkrétně je platba hodnotitelům zajištěna?

"Já bych místo outsourcování státní maturity použil odznárodnění a bude šance dát tomu z pohledu studenta lidskou dimenzi (místo opravování anonymem či počítačem a komunikaci mailem - je to nedůstojné u takové zkoušky). Což je velmi vítané. Mnou určitě."
Je "lidská dimenze" výrazným zlepšením, když současně přinese výrazné oslabení postavení maturanta? Viz připomínky ASČ.

"Prestiž (celostátně) se může jen zvednout."
Jak, proč? Jak si ověříme kvalitu zkoušky v gesci školy, když výsledky nebude možné kvůli odlišnosti podmínek vůbec srovnat? Jak prestiži zkoušky pomůže fakt, že v písemné a ústní zkoušky ztratí certifikační hodnotu? Jak prestiži zkoušky prospěje, když už teď se objevují zásadní pochyby - a zdaleka je neformuluje jen ASČ -, zda bude vůbec možné vypořádat potenciální stížnosti maturantů, pokud se nebudou týkat porušení čistě formálních pravidel?

"A přes kontroly ČŠI lze hlídat to, aby nedocházelo k extrémům - stejně k nim docházelo u státní maturity a ČŠI musela zasahovat."
Mohl byste uvést, jak ČŠI zasahovala v případě "extrémů" státní maturity? Tedy uvést konkrétní excesy, konkrétní zásahy.
Mohl byste uvést nějaké konkrétní výstupy ČŠI ohledně maturity? Kolik kontrol provedla, co kontrolovala, jaké nedostatky zjistila, jak je řešila? Mohl byste popsat, jak může ČŠI zasáhnout například do formulace maturitních otázek, vedení konkrétní zkoušky, hodnocení výkonu žáka?

L.snirch řekl(a)...

Pane Soukale
kontrolovat kvalitu - chápu, že existuje u někoho posedlost furt něco srovnávat, kontrolovat a měřit a hlavně nevěřit učitelům. Bez toho se těžko usíná. Horší než státem organizované smažení palačinek to ale být nemůže, jsem v fakt klidu. Doporučuji totéž.

Oslabení maturity tím, že bude ve školách, je Vaše fobie, se kterou umím pomoci. Věřte učitelům. Zkuste si to opakovat od vánoc až po nový rok a třeba tomu uvěříte. Já učitelům věřím, čert ví proč Vy ne.

Co je v návrzích novel si nastudujte, školní maturity jsou zadarmo i dosud, tak aspoň to bude férové. Proč se za státní platí a za školní ne? Divné, co? Chápu, že vybraní češtináři ponesou tuto rovnost těžce. Ale přesto to v nějakém návrhu bylo, na internetu si to najdete. Jestli bude, je z důvodů uvedených irelevantní. Bylo tomu tak i do roku 2010 a svět se divte, školství bez toho žilo.

Dokumenty ČŠI jsou veřejné, nastudujte si je, nebudu dělat za Vás. Vystupujete jako vzdělaný člověk, tak máte mou důvěru. Věřím Vám, že si to nastudujete.

Pokud máte ještě nějakou otázku, napište, rád Vám pomůžu.

Přeji Vám hezké vánoce, rád jsem Vás celý rok 2019 četl, věřím, že mi svou přízeň zachováte i v roce 2020. Těším se.


Josef Soukal řekl(a)...

Dobře, pane Šnirchu, beru to tak, že vy jste svátky zahájil rovnou silvestrovsky.

Vít Tomis řekl(a)...

I když úplně pominu pedagogicko-didaktickou úroveň společně casti MZ, tak neschopnost Cermatu připravit technické zázemí maturit byla 8 let strašná. SCIO přijímačky a další zřizovatelem vynucené testy nebyly o nic lepší.

L.snirch řekl(a)...

Pane Soukale,
to byly naprosto seriozní odpovědi na Vaše otázky. Je mě líto, že jste to nepochopil.
Nu což.

Zen řekl(a)...

Pane Snirchu, dovolte abych vyjadril svuj podiv nad Vasim vztahem k mereni kvality, zvlaste vezmemeli v uvahu, ze jste byvaly reditel podniku ... I kdyz - pokud to byl podnik vyrobni - to mozna vysvetluje, pro jste byvaly.
Srovnejte, prosim, s best practices napr. v Zaponsku: Tam jsou merenim kvality opravdu posedli. A kvalita jejich vyrobku tomu odpovida.

A posledni(zitra jiz dam pokoj): Znate uslovi "Duveruj, ale proveruj!"? Velmi stare, ale stale platne

L.snirch řekl(a)...

Vy musíte vlastnit křišťálovou kouli, víte úplně rovnou a vše, před Vámi není nic ukryto. :-)
Co ta státní maturita prověřuje v porovnáním s cíli RVP, které jsou postavené na kompetencích?
V něčem je chyba, bud v RVP nebo v tom prověřování.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Pane Šnirchu, nějak "zapomínáte", že SM z češtiny ma 3 části. A že V RVP máme očekávané výstupy a učivo. V oblasti jazyk a jazyková komunikace SM z ČJaL (RVP G) ověřuje (různou měrou ve všech třech částech), zda žák:
- odlišuje různé variety národního jazyka a vhodně jich využívá ve svém jazykovém projevu v souladu s komunikační situací
- při analýze vybraných textů popíše základní rysy češtiny a vysvětlí zákonitosti jejího vývoje i současné vývojové tendence
- v mluveném projevu ovládá zásady spisovné výslovnosti a pro účinné dorozumívání vhodně užívá zvukové prostředky řeči (modulace síly, výšky hlasu a tempa řeči; umístění přízvuků a pauz, správné frázování)
- v mluveném projevu vhodně užívá nonverbálních prostředků řeči
- v písemném projevu dodržuje zásady pravopisu a s oporou příruček řeší složitější případy; účinně využívá možností grafického členění textu
- v písemném i mluveném projevu volí vhodné výrazové prostředky podle jejich funkce a ve vztahu k sdělovacímu záměru, k dané situaci, kontextu a k adresátovi; vysvětlí a odůvodní význam slov v daném kontextu
- ve svém projevu uplatňuje znalosti tvarosloví a slovotvorných a syntaktických principů českého jazyka
- využívá znalostí o větných členech a jejich vztazích, o aktuálním členění výpovědí a o druzích vět podle záměru mluvčího k vhodnému vyjádření myšlenky, k účinnému dorozumívání, logickému strukturování výpovědí a k odlišení záměru mluvčího
- v mluveném i psaném projevu vhodně využívá slohotvorné rozvrstvení výrazových prostředků češtiny
- používá různé prostředky textového navazování vedoucí ke zvýšení srozumitelnosti, přehlednosti a logické souvislosti sdělení; uplatní textové členění v souladu s obsahovou výstavbou textu a rozvíjením tématu
- při tvorbě vlastního textu mluveného i psaného využívá základní principy rétoriky
- volí adekvátní komunikační strategie, zohledňuje partnera a publikum
- posoudí a interpretuje komunikační účinky textu, svá tvrzení argumentačně podpoří jeho všestrannou analýzou

V oblasti literární komunikace je to podobné. Možná by neškodilo znát fakta a nahradit jimi své kované přesvědčení.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Pane Lukáši, že zrovna vy požadujete relevantní argumenty, je skoro úsměvné. Ale budiž. Ono bohatě stačí připomenout "užitečného člověka", kterýmžto titulem jste počastoval kolegu Soukala. Všichni, kdo jsme prošli výukou "M-L filozofie" či dějinami MDH a KSČ víme, který Leninův výrok parafrázujete. Že je urážlivý, je vám zcela jasné. "Maturitní nekrofilové" je další nepokrytá urážka. A pokud vy jako někdo, kdo až narcistně trvá na oslovení pane (třeba když upozorňuje správce webu na chybu ve svém příjmení), použije v závěru příspěvku familiární "chlape", je motivace tohoto oslovení také jednoznačná. Ale jsem přesvědčen, že opět předvedete dvojitého odpíchnutého Hamáčka...

Jiří Lukáš řekl(a)...

Pane Stanzele, děkuji, rozumím.
A víte, proč jsem Vám adresoval to oslovení "chlape"? Chtěl jsem Vás motivovat k chlapské odpovědi. Tak proto.

Okomentovat