23.12.19

Ladislav Šustr: Studenti v nejistotě. Část poslanců boj za povinnou maturitu z matematiky nevzdala

Studenti ve třetích ročnících jsou stále v nejistotě, zda je za dva roky nečeká povinná státní maturita z matematiky. Návrh na odklad od ministra školství Roberta Plagy se totiž zasekl ve sněmovně, kde ho blokuje část poslanců. Zákonodárci zejména z SPD a KSČM totiž nesouhlasí s dalším odkladem. Příznivci Plagova návrhu však argumentují tím, že studenti v maturitní zkoušce z matematiky selhávají ve velkém už dnes, i když si tento předmět zvolí dobrovolně.

Z článku v Echo24.cz vybíráme:

Plagův návrh má však podporu zejména u Pirátů, kteří podobný postup navrhovali před ním. Při posledním projednání navíc vystoupil předseda klubu Jakub Michálek s tím, že si celá sněmovna může vyzkoušet maturitní zkoušku z matematiky a podle výsledků se může rozhodnout, zda státní zkouška odsune či nikoliv.

Na obranu matematiky však vystoupila bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), která rázně tento experiment odmítla. „Chtěla bych ocenit, že Piráti jsou soutěživí a určitě se jako matfyzáci a ajťáci, protože tam je jich určitě nejvyšší podíl z hlediska poslaneckých klubů, těší na vítězství v celkové soutěži. Ale jenom bych chtěla upozornit, že jak se všichni matematici shodují, tak pro zvládnutí maturity dnes stačí znát a osvědčit úroveň znalostí v rámci ukončené povinné základní školní docházky,“ uvedla Valachová.

3 komentáře:

Simona CARCY řekl(a)...

Plaga nezodpovědně nabídl studentům naději na zrušení části platného zákona, kterou ani nedokázal obhájit.

mirek vaněk řekl(a)...

Politik něco slíbil. A dopadlo to podle toho. To je překvapení.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Studenti v nejistotě.

Co je dnes jistého... Snad jen, že existence trdloidů je všudepřítomná.
Ustanovení zákona platí, dokud není novelizováno, nebo zrušeno.
Zkompeteňovali by se žáci v matematice jinak, kdyby tomu tak nebylo?
Jakože méně, nebo více? Hůře, nebo lépe? Smysluplně, nebo zbytečně?
Až se bude někdy někdo ohánět tvrzením, že si někdo někoho bere jako rukojmí k prosazení svých zájmů, vzpomenou si pytlici na tohoto lžiškolského lžiministra.

Okomentovat