14.12.19

Kristína Paulenková: Pohraničí, proč se tam učí hůř. Děti na Ústecku a Karlovarsku ztrácejí v testech

Poučku, že se kvalita týmu pozná podle jeho nejslabšího člena, české školství tak trochu ignoruje. Rozdíly mezi nejlepšími a nejhoršími žáky se prohlubují a může být i hůř. I tak by se daly interpretovat poslední výsledky žáků mezinárodního testování PISA. Testy podstupují patnáctileté děti na základních a středních školách. MF DNES je zanalyzovala podle regionů. V Česku se v podstatě vzdělání po rodičích „dědí“. Například podle OECD v Česku lepší vzdělání než rodiče získá jen 20 procent dětí. To jedna z nejnižších hodnot ve srovnání s dalšími zeměmi. To je jedním z důvodů, proč se rozevírají nůžky nejen mezi žáky z různého prostředí, ale také mezi regiony. Do budoucna by kvůli tomu mohly slabší kraje ještě více zaostávat a vylidňovat se.


Z článku v MF DNES vybíráme:

Mezi premianty v testování PISA patří Praha a Zlínský kraj. Naopak nejhůře si vedou Ústecký a Karlovarský kraj. „Problém českého školství je v tom, že si děti musejí hodně znalostí doplnit doma,“vysvětluje sociolog Karel Čada z Univerzity Karlovy. Výsledky jiných zemí v testu PISA vycházejí mnohdy lépe hlavně proto, že jejich „nejhorší“žáci nejsou tak špatní, jako čeští. Elita jim průměr tolik nezvedá. V Praze, která ve výsledcích žáků exceluje, žije jednoznačně nejvíce vysokoškoláků, mezi muži jich je skoro polovina, v Ústeckém kraji desetina.(...)

To, že vzdělaní lidé do horších krajů moc nemíří, mohou dokládat i podíly úvazků neaprobovaných učitelů. Praha a Středočeský kraj mají sice nejvyšší počet učitelů bez pedagogického vzdělání, ale to se dá vysvětlit spíš nedostatkem lidí na trhu práce v metropoli. Nejvíce učitelů bez pedagogického vzdělání je dále v Karlovarském a Ústeckém kraji, naopak nejméně kantorů bez kvalifikace je ve Zlínském kraji.

Česká školní inspekce dále doplňuje, že ve školství je vidět, jak se úspěch nabaluje na úspěšné.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

proč se tam učí hůř

Proč právě tam se děti učí hůř je bezesporu otázka k louskání.
Pytliky spíš ale zajímá, proč se tam ty děti neučí líp?
Kdo nebo co jim v tom učení se brání?

Okomentovat