1.12.19

Josef Mačí: Proč nemají školy na učebnice pro žáky? Mohou za to i rostoucí platy učitelů

Ze stejných peněz jako pomůcky se platí i nemocenská učitelů. A ta se zvedá v závislosti na výši mezd. Částka, ze které školy platí učebnice pro žáky, zůstává už osm let přibližně stejná. A příští rok také neporoste. „Rád bych s nimi pohnul už příští rok, protože jsou na naprosto tristní úrovni, ale v tuto chvíli to není na pořadu dne,“ vysvětloval při představování rozpočtu ministr školství Robert Plaga (ANO).

Z článku na Seznam Zprávy vybíráme:

„Vyčlenění nemocenské z ONIV je bohužel v tuto chvíli nereálné z důvodu závazných ukazatelů státního rozpočtu definovaných MF, rozpočtovými pravidly a zákonem o státním rozpočtu na daný kalendářní rok,“ odmítá to mluvčí MŠMT Lednová.

Ministerstvo školství se totiž o podobný krok pokoušelo, a to už v roce 2014. Peníze určené na nemocenskou chtělo zahrnout do prostředků na platy. Resort financí to ale nepovolil. Podle něj by tak MŠMT porušilo metodiku vykazování dat do informačního systému.

„Navrhovaná změna by vedla k jednoznačně negativnímu zkreslení ukazatele limitu objemu prostředků na platy, což by následně vedlo i ke zkreslení údaje za průměrnou mzdu na zaměstnance. Tento postup by současně narušil kontinuitu vykazování a způsobil neporovnatelnost údaje za předchozí období,“ potvrzuje pohled rezortu financí jeho mluvčí Tomáš Weiss.4 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

No to je zase titulek!!! A potom, že se u nás nevede mediální kampaň proti učitelům.

Peněz na učebnice bylo vždy málo, v posledních dvaceti letech se situace ještě zhoršila a rozhodně za to nemůžou platy učitelů. V současnosti za to může
každá nesmyslná položka ve státním rozpočtu např. slevy na jízdném. A nevynechala bych ani spolufinancování ptojektů z EU ze státního rozpočtu, protože tady situace dospěla tak daleko, že někde se vyhazují peníze lopatami z okna a někde chybí peníze na základní věci.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici nezatížili v porevoluční historii rozpočet školy, potažmo státu svými požadavky na učebnice pro žáky ani korunou. V tomto směru mají svědomí čisté.
Ale jak píše paní Adamová... může za to vláda a eu.

E.Kocourek řekl(a)...

rostoucí platy učitelů za to mohou asi tolik, jako může za nehodu chodec, kterého na přechodu Mercedesem srazí zdrogovaný cikán bez řidičáku. ////

Jiri Janecek řekl(a)...

Ono kdyby byla jedna sada učebnic bez pracovních sešitů pro všechny děti, byly by náklady třetinové...

Okomentovat