8.11.19

Zuzana Růžičková: Učitelská rebelie: nejednotnost, malá radikálnost, špatné odbory a virtuální grafy

Učitelská rebelie ukázala několik skutečností. 1. Kantoři jsou nejednotní. 2. Učitelé u nás nejsou radikální. 3. Odbory mají špatné PR. 4. Ministr i premiér neumí počítat. 5. Premiér Babiš umí dobře pracovat s virtuální realitou.


Ve zhruba 8 tisícovkách škol se po celé republice na začátku týdne řešilo, kolik kantorů se přihlásí nebo nepřihlásí do stávky. Prakticky ve všech sborovnách v republice tak byly postupně vykopány a v těch šťastnějších školách posléze zakopány válečné sekery, ať už to účastníci i neúčastníci stávky chtěli nebo ne. Učitelé proti sobě. Ředitel proti učitelům. Zřizovatel proti řediteli. Nakonec kolem 1200 škol zamklo dveře. Na více jak dvojnásobku škol však někteří učitelé „do toho šli“ a jiní ne. A tam nastalo asi největší zatínání sekerek, a to z různých důvodů. Na dalších třech tisícovkách vzdělávacích ústavů pak minimálně řešili, jestli stávku podpoří nebo ne, aby se pak nakonec přidali aspoň proklamativně. Rebelii sice podpořilo opravdu hodně škol, ale zároveň se ukazuje, jak jsou učitelé nejednotní. A do toho všeho tu byly slyšet stále dokolečka omílané různé proklamace takových pidiorganizací, jako je třeba Asociace ředitelů základních škol s 250 členy, která (dle svého webu) hovoří za vedení ZŠ s 5700 učiteli, zatímco nás je celkem zhruba 150 000 kantorů.
Radikálů (myslím názorových ohledně vývoje ve školství) je mezi českými kantory zatím pomálu. Typická česká paní učitelka je empatická paní, která myslí především na své malé žáčky a dělá svoji práci jako poslání (což si mylně část populace překládá jako zadarmo). Když se podíváme na učitelské stávky v Evropě, tak nedávno polští kolegové strajkovali dva a půl týdne, v Řecku před časem měsíc a půl. V den českého protestu učitelů trvajícího jediný jeden den pochodovali ulicemi třeba kantoři v Nizozemsku (tématem jsou jak jinak finance) nebo stávkují taktéž už několik dnů i kantoři v Chorvatsku. Tím nechci říci, že se čeští rodiče mají chystat na to, že školy budou brzy opět zavřené. Do toho já opravdu nevidím. Nicméně už i český odborářský boss se rozhovořil o tom, že by se delší stávka možná mohla objevit i v naší české školičce. A že určitá část kantorstva přestává být krotkými ovečkami, je také fakt.

Pan Dobšík a jeho odbory je téma samo pro sebe. Na jedné straně se teď snažil ještě narychlo zlepšit před učiteli pošramocenou image a u některých se mu to asi povedlo, ale celkově se nedivím slovům o amatérském přístupu. Odbory by si určitě zasloužily revitalizaci. Najmout si profesionální agenturu, která se jim postará o výstupy, hesla, image, načasování. Podívejme se zpětně na lékařskou akci Děkujeme, odcházíme. To byla docela dobře odvedená práce, že? Témata ve školství, kterých se odbory mohou chopit, jsou totiž tady a svítí do tmy jako zářivá reklama. Inkluze. Třídnické příplatky. Nedostatek učitelů. Neaprobovaná výuka. Atd. A zvlášť teď po této akci, kdy ještě stále doznívají různá vyjádření, čísla, emoce.

A teď už jen velmi krátce. Počty pánů Babiše a Plagy bych vyjádřila takto: 8+2=15. O těchto číslech už bylo napsáno, řečeno a stokrát přemleto snad všechno. Takže to tu nechávám bez většího komentáře.

No a na závěr si dáme virtuální grafy. To je totiž mistrovský kousek z poslední doby. Pan premiér a pan Plaga v posledních dnech zamávali hned několikrát do televizní kamery grafy, které ukazují v posledním sloupečku sumu přes 45 tisíc. Že jde o virtuální realitu, něco jako když sedíte v simulátoru a v raketě se proháníte vesmírem, to zmiňují jen okrajově nebo vůbec. Obrázek s grafem přikládám. Povšimněte si sloupečku z roku 2018 (32 244.-). Tam totiž končí opravdová realita. Vše ostatní jsou zbožná přání a bůhvíjestli. A mnoho učitelů tomu opravdu už nevěří.

Převzato z autorčina blogu na iDNES.cz.

89 komentářů:

L.snirch řekl(a)...

Premiér Babiš umí dobře pracovat s virtuální realitou.
Odbory mají špatné PR.
Proto jsou kantoři nejednotní.
A tedy učitelé nejsou radikální.

A máme celý příběh logicky seřazen. Od shora dolů.
A návod, jak to změnit.
Zase od shora dolů, jinak se ani schody zametat nedají - to víme z roku 1989.

Moc pěkný blog.

Eva Adamová řekl(a)...

Zkuste psát lepší. Brání Vám v tom někdo? Poučte se u pana Čapka. Ten má také moc pěkný blog, takový šťavnatý, na kterém už znectil kde koho. Už jen čekám, kdy se tam pustí sám do sebe.

L.snirch řekl(a)...

Blog jsem upřímně pochválil, nechápu pointu vaši poznámky. Proč lepší?
Divnej den?

Eva Adamová řekl(a)...

Jo tak Vy jste to myslel pochvalně? Tak to jste mne opravdu zmátl, protože si nepamatuji, že byste tu kdy s někým souhlasil či někoho pochválil.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Německé aerolinky Lufthansa kvůli stávce palubního personálu ve čtvrtek a pátek zruší na 1300 letů. Výpadky pocítí zhruba 180 tisíc cestujících...

Asi by bylo dobře povolat z těch němejc pár zdatných lektorů.
Možná ale někteří zaměstnanci přepravovali neodbavené pasažery horkovzdušnými balóny.

L.snirch řekl(a)...

Opět se silně mýlíte.
Často si pochvaluji příspěvky a často se shodnu s panem Lukášem, panem Lippmannem, panem Štefflem, panem Botlíkem, panem Hausenblasem.

Nicka Pytlik řekl(a)...

si nepamatuji, že byste tu kdy s někým souhlasil či někoho pochválil.

Ale ano, paní Adamová.
S čapky a peťmi souhlasí snirchové zcela pravidelně. A sami sebe pochválí rádi.

Nicka Pytlik řekl(a)...


A je tu pěkně jmenovitě uvadena celá ta parta správných chlapců i chlapáků.

L.snirch řekl(a)...

Pytlíci si jako paní Adamové ze světa dneska čert ví proč nic nepamatuji a v pátek jsou mimořádně popleteni. To se stane. Je to lidské.
Hlavní je, že před 30 lety padla berlínská zeď.
I když ty virtuální zdi tahají někteří ve svých hlavách nadále, jak ukázal tento týden.
Je čas bourat zdi. V našich hlavách. Všechny My a Oni. Vede to ke spokojenosti.
Proto všem doporučuji - pusťte si Pink Floyd The Wall - přijdete na jiné myšlenky.
Aspoň o víkendu.
Nebuďte další cihlou v něčí falešné zdi. :-)
Doporučuji moc pěkný článek pana Botlíka v dnešních Lidovkách na straně 11.
Carpe diemRobert Čapek řekl(a)...

Pane Šnirch,
musím vás pochválit tak nějak obecně a nyní i konkrétně! Věřte, že jako redaktor Sparku jsem naposlouchal za ty roky tisíce rockových alb (například jen každý měsíc jich hodnotíme "hvězdičkami" přes padesát). A při nedávné diskuzi jsem zrovna The Wall musel zařadit do své první pětky, kterou bych si vzal "na pustý ostrov".
Trošku mi připadáte jako trpělivý a poetický Wright (samozřejmě v konetxtu celé diskografie, ne alba "The Wall"), který často jedním mocným tónem řekne vše podstatné. Pan Lippmann je působivý kytarový sólista, takový ojedinělý David Gilmour a kreativní a neúnavný rytmus pana Botlíka mi připomíná Nicka Masona. A já, sžíravý a ironický Roger Waters, tvrdím hudbu basou.
To není hudba pro mainstream, pivní slavnosti nebo ples v sokolovně. To je hudba, pro kterou musí mít člověk hlavu i srdce.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Roger Waters zpívá velice často falešně. V té jeho hudbě mi to nějak nevadí (stejně, jako mi to nevadilo u Bowieho,ale třeba i u Hapky). Ale jisté falešné tóny fakt nesnáším a rve mi to uši.
The Wall je velice fajn. Možná by se tu někdo měl zbavit těch svých zazdívacích cihel, Pytlík to není.

Robert Čapek řekl(a)...

Aha a J. Karvaiová je tu od toho, aby její uši všechno soudily. Tak Waters zpívá falešně? A falešný zpěv rve její uši? Doufám tedy, že chodí na Pedagogickou komoru s pořádnými ucpávkami :-) Ale nejen mě bolely uši třeba z jejich nesmyslů o domácím vzdělávání. Ale já zapomněl, sama to řekla: jak je v přímém rádiovém přenosu, tak mele nesmysly, nesmíme se na ní zlobit. Tak já se nezlobím. A Waters o vás a vám podobných hezky zpívá v "The Happiest Days Of Our Lives" ;-)

L.snirch řekl(a)...

:-) Bavím se. Díky. :-)
Vystihl jste přesně to, co jsem chtěl vyjádřit jako souhrnný dojem tohoto týdne a dějinné události 1989.

Přesně v den, kdy jsem se narodil, postavili berlínskou zeď.
Asi je mi tak celý život předurčeno se s těmi zdmi potkávat.
První zásadní zeď na základce, kdy jsem v roce 1975 týden co týden chodil k zástupci ředitele s reportem, zda jsem se nechal konečně ostříhat. Za celý rok 9. třídy jsem to nějak nestihl. To byla první zásadní zeď, kterou jsem přelezl.
No a pak to šlo rychle, těch lákavých zákazů filmů, muziky, knížek bylo tolik - dodnes jsem nestihl vše přečíst. Slyšet a vidět naštěstí ano. Ve škole člověk sbíral inspiraci, co všechno je zakázáno. Aby se mohl odpoledne vzdělávat.

Album The Wall bylo maturitní po předchozím orwellovském Animals.

V Praze na matfyzu nastoupila Jasná páka, Pražský výběr, Filmový klub, kde se styl na roční členskou průkazku fronty celou noc. Natáčení filmu Amadeus s panem Formanem (manuální brigáda při filmu) a noční setkávání s tímto režisérem v strahovských klubech.

Pak se zdi začaly bourat, nejdříve polystyrénové a pak i ty fyzické.
Ale ty virtuální zdi Pink Floyd zbourat na celém světě nedokázaly.
Ty zůstaly v hlavách.
Na chvíli bylo lákavé v roce 1989 uvěřit, že by snad mohly padnout i ty.
Dramatik na Hradě.
Ale lidé brzy vystřízlivěli a vzpomněli si na ty své zdi ve své hlavě.
Na své jistoty a životní opory. Ty jim vždy řeknou, kdo může za jejich frustraci.
Školství je jich bylo vždy plno - za mého studia a bohužel i nyní.
Tento týden byl takový katarzní, odhalil jich v plné nahotě dost.
Metači nálepek sedí všude a jsou vždy připraveni. To je životní jistota.
Je fajn si tady pokecat a ujistit se, zda se svět nezměnil.
Nezměnil.
Pořad je tolik zdí, které člověk musí překonávat. Ve školství i v životě.
Ale to překonávání zdi nálepek, předsudků,... je stále tak lákavé. :-)

Carpe diem


:

Eva Adamová řekl(a)...

"To je hudba, pro kterou musí mít člověk hlavu i srdce."

V podání čapků a podobných na to musí mít člověk spíš žaludek.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Jakkoliv to hrozilo, bál jsem se to zakřiknout. Inu, stalo se. Na ČŠ prudilo komárčí hezkodňování, užvaněný všeználek a lepič nálepek pan Šnirch, který u všech zdí světa vždy věděl, na které straně stát, vygůglil "Carpe diem". Uff, za co, Bože, nás trestáš?!!

L.snirch řekl(a)...

Dík za komentář, pobavil.
Carpe diem je dodnes náš pozdrav z roku 1987, kdy jsme vedli tajně skautskou činnost.
Ten váš gúgl ještě nebyl. :-)
My se jen bavili s panem Čapkem asociacemi k dnešnímu výročí.
Kdo nemá smysl pro humor či nadsázku, toho bůh po právu trestá. :-)
Carpe diem

Jana Karvaiová řekl(a)...

Falešně mi nezní zpěv. Inteligentní člověk o pochopí. Narcistní jedinci stoprocentně nepochopí.
Já se taky bavím. Třeba omíláním jednoho názoru na mě. Připomíná mi to několik žáčků ze specky, kteří taky mají pocit, že když mi něco sdělí šestkrát za sebou, že to budu lépe slyšet. Tam mi to nevadí,tady taky ne. Jsem zvyklá.Připomíná mi to argumenty některých pedgogů, proč nejdou do stávky - prý aby si veřejnost nemyslela. Jenže já už dávno pochopila, že každý jeden si bude myslet co chce, navzdory všemu. Tudíž jsou jedinci, kteří i kdybych svatozář nosila, vždy najdou hnidičku. No a? Soudí jen jeden a ten ví.

L.snirch řekl(a)...

Píšu obecně reakci na váš komentář, ne o Vás.
Stejná hluchota na straně stávkujících je k desítce věcných relevantních důvodů, proč stávka již hodinu po vyhlášení nemohla být úspěšná.
Psala to a píše je část učitelů, veřejnost, novináři, opoziční politici.
Koho jsme měli vlastně na straně stávky? Jediná osoba se mi vybaví, a to Valachová. Což je ten nejtěžší paradox. Ostatní vyjádřili pochopení, což zdaleka není totéž co podpora.
Pořád stejná hluchota a stejné "argumenty" - stávkokazi, hamižnost, aby si veřejnost nemyslela,....
Co jen tady na PI těch nálepek na nestávkující stávkující učitelé vymysleli za poslední týden. A to nemluvím o sociálních sítích.
U veřejnosti jsme těžce "zabodovali" a "zvýšili" kredit.
Navíc to poškodilo vztahy mezi učiteli a brání jednotnosti i pro budoucí stávky.
Nevím, zda se ta jednotnost může vůbec dát zase do pořádku a podaří se někomu sjednotit důvěru. Je mnoho nesmiřitelných kohoutů na jednou dvorku školství. Jen co urážek tady napadalo. Nikdo nevyzval ke složení zbraní.
Odbory tu stávku vedly, jakoby měly zadání: Rozdělte učitelé na dva tábory.
Povedlo se jim to dokonale.
V komentářích učitelů se to bude objevovat, se obávám, asi i poté, co emoce vychladnou.
Co se dá dělat. Místo zisku ztráty.

Tak skončil týden, ve kterém si krom stávky připomínáme i 30 let zbourání berlínské zdi.

krtek řekl(a)...

Já nevím. Nestávkoval jsem, nestávkovali jsme a rozdělen si nepřipadám. Naopak mi připadá, že se učitelé, ač rozděleni stávkou, sjednotili v názoru na Plagu, Babiše a Dobšíka: jsou to manipulátoři, kterým jde víc o vlastní prospěch.
Stávka měla jeden dobrý závěr - řada učitelů se narovnala.

L.snirch řekl(a)...

S poslední větou souhlasím. Otázka jen je, proč to trvalo tak dlouho.
A řada učitelů byla narovnaných už před tím. Tak se snad nyní spojí do společné skupiny.
Ale pokud opravdu ano, výborně, raději pozdě než nikdy.
Je to pak velké pozitivum.

Školství potřebuje jednotně, asertivně formulovat potřeby pro kvalitní výuku. To nejsou jen platy, ale mnoho dalších potřeb. A poslední 2 roky o tom konečně mluví všechny politické strany. Potřebujem toho využít a získat maximum, dokud je to nepřejde.
Jenže pak se nesmí vytáhnout malichernost, navíc která navíc nikomu nejde rozumně vysvětlit. Což se bohužel povedlo.
Osobně rozdělen nejsem. To ani nejde, pokud člověk není schizofrenik.
Ale jestli nevidíte rozděleni mezi učiteli aspoň tady v diskusi, tak nevím.
Není to repre vzorek, jistě. Ale kde jsem byl tento týden a bylo tam mnoho učitelů z různých škol (volejbal, jídelna,....), rozdělení bylo a velké emoce.
Můžete to být jen krátkodobá frustrace z blbě provedené stávky (odpovědnost nese plně vedení odboru, ne ti, co stávkovali, ti jsou hodní respektu), která se rychle vydýchá. Doufám. Přeji si to.

Martin Krynický řekl(a)...

"Ale lidé brzy vystřízlivěli a vzpomněli si na ty své zdi ve své hlavě.
Na své jistoty a životní opory. Ty jim vždy řeknou, kdo může za jejich frustraci."

Jenže virtuální i skutečné zdi se dají stavět z obou stran. Je těžké říct kolik cihel tam z jedné strany položila touha po jistotách nebo frustrace a kolik tam z druhé strany naskládala povýšenost, nezájem a potřeba pocitu morální převahy. Na obou stranách jsou připravení metači nálepek (třeba ta frustrační je nalepená snad už na všem). A uvnitř obou těch zdí jsou všichni spokojení, protože vidí jen tu část, kterou stavěla druhá strana.

L.snirch řekl(a)...

Obecně máte pravdu, pane Krynický. Jinak děkuji za Váš skvělý web.
O frustraci mluví sami ti, co stávkovali, to není nálepka, to není jak popřít.
Mluvit o morální převaze a aroganci lze taky vždy a u všeho.
Nepochybně.
Když někdo předloží věcnou analýzu něčeho, fakt to je VŽDY arogance a morální převaha nebo podnět k zamýšlení a ke změně? Pokud to nevezmu jako podnět k zamýšlení, člověk se nemůže nikdy posunout. I když někdo podává pomocnou ruku, lze to vždy vzít osobně a udělat zeď. Mám strach, že už neumíme rozeznávat a podsouváme všemu nějaké bubáky.
Možná je můj svět naivní, já vím, ale já takto naivně uvažuji. Když mi někdo dává zpětnou vazbu, beru ji vždy. Umíme přece lehce poznat, co jak myslí a vzít si to, co nás posune.
A já nyní jsem konečně aspoň trošku ve školství v naději, že se věc posouvají správným směrem. Nevím jak dlouho mi ta naděje vydrží. Podotýkám, jsem odpůrce politiky ANO, jsem plně na straně opozice. Ale to neznamená, že nějaké věci ve školství neumím ocenit.
Můj tarif i díky jednomu postaršení se za roky 2013-2020 zvedne o 60,3 % (nařízení vlády, tvrdá nezpochybnitelná fakta, to si v excelu spočtete na 1 minutu, data jsou veřejná). Průšvih jsou příplatky za třídnictví, osobní hodnocení, odměny za činnosti navíc. Ty vlastně 7 let stagnují, když neklesají. Je to jistě demotivační. Je to dobře? Když to napíšete učitelům, napadnout vás (zkusil jsem to na FB :-). Za fakta.
Společnost obecně, ale pochopitelně i učitele, ted mnoho věci bere osobně. Nevěří ani svým ředitelům. Taková je atmosféra.
Takže ono to je spíše o schopnosti umět věcně naslouchat a nebrat nic osobně. Jaroslav Dušek o tom má skvělé divadelní představení.Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane L.snirhcu, ono to nebylo na vás.
A te´d z jiného soudku. Asi tušíte, že třeba moje maličkost nebo další se leta snaží o argumenty opřené o fakty. Snažili jsme se oslovaovat kompetentní lidi. Děláme připomínky k vyhláškám a zákonům a některé byly i schváleny. myslím, že za sebe )protože nelze psát za ostatní) dělám dost. To, že byli učitelé zahnáni do kouta a jejich reakcí je stagnace, nečinnost a frustrace - není jejich chyba. Ne každý má náturu vždy vstát a jít dál. Dost lidí prostě sklopí hlavu a jede si svou práci a nic víc. Je to také způsobeno tím, že hlasu lidu se všeobecně prostě nenaslouchá. Takže slova jako: a proč bychom to dělali, stejně to nebude k ničemu, jsou čím dál častější. protože třeba pročítání Strategie +2030 stojí moře času. A připomínkování ještě víc.Bude to k něčemu? Ten můj čas? Připomínkování Vyhlášky 27/2016 stálo moře času. A bylo to k něčemu? Stál nás ten čas za to?
Stále dokola stejné otázky.
Musí vzniknou pedagogická komora. Ať už ji povede kdokoli. Jen tak budeme jako pedagogové bráni v potaz. Teď ani nesmíme sami za sebe připomínkovat a musíme hledat někoho, kdo to za nás podá oficiálně. Ano, máme naštěstí takového partnera,ale nebylo by lepší, kdybychom to zvládali sami? Za mě ANO.
Jistě, lidé s hádají. I zde.Ale pořádně si pročtěte, kdo je umírněný a kdo je radikální až sprostý. A já se nemohu zbavit dojmu, že jednomu sprosťákovi nadržujete. i kdyby měl sebelepší dázor, nezlobte se na mě, ale to nelze brát v potaz. Studentům taky nemůžeme říkat :tvoje práce stojí za hovno. Musíme být diplomaté, protože tudy cesta nevede. Proč stejnou míru neuplatňovat na učitele. Ani učitel, kterému někdo (byť oprávněně) sdělí: děláš blbě, jsi na prd, takový učitel se spíš zašprajcne, než by uznal kritiku.

Martin Krynický řekl(a)...

Ak té stávce. Já jsem stávkoval, škola nestávkovala.
Já se rozhodl, že je pro mě důležité dát vědět, že se mi situace nelíbí, podpořit ostatní učitele, kteří stávkovali, a přispět k tomu, aby se ze zpackané stávky nestala totální ostuda. Bylo to pro mě důležitější než se neušpinit tím, že budu mít něco společného s Dobšíkem a nebudu stát přesně pod tím praporem, který bych si představoval. Je to tak trochu můj životní postoj, že jsem občas ochoten sebrat rozšláplou svačinu, která leží na zemi a ostatní ji štítivě obcházejí, aby si nemuseli mýt ruce.
To, že někdo jiný nestávkoval, respektuji.
Jednotu mezi učiteli poškodily obě strany stejně. Ani jedna nedokázala přesvědčit druhou, ani jedna se nedokázala vzdát svého rozhodnutí kvůli zachování jednoty.

L.snirch řekl(a)...

Paní Karvaiová:
Nemyslel jsem, že je to na mě. Nic takového ani jsem nepsal.
Za tento týden jsem vyslechl tolik urážek, ani jedna se mě nedotýká. Ty nejhorší putuji z Hradu, i ty beru jako pochvalu, ty další jsou o několik levelů níže. Takže jsem v klidu.

Ocitujte jedinou větu, že jakémukoliv sprostákovi nadržuji.
Zkuste najít jednu větu, kdy jsem vulgární či někomu nadávám.
Nedělám to v reálném životě, kdy moji klíčovou vlastnosti je respekt, k studentům zejména, a neskutečná trpělivost vysvětlovat.
Pracujete s předsudkem. O tom jsem psal výše.
K tomu nemám co dodat, je to vaše právo, ale nenesu za něj odpovědnost.

Pobavení se nad složením kapely "Pink Floyd" doufám nepovažujete za nadržování. Ta nadsázka byla vtipná a zřejmá a nikoho neurážela, jen pobavila (asi ne každého) svou absurdnosti, že.
A pokud někoho pochválím za vystoupení v DVTV, tak hodnotím to vystoupení, nic víc.
Osoby nehodnotím, to mě nepřísluší.
A sprostých a úročných je tady tolik příspěvků a komentářů. Vědomých a nevědomých
Někdy je nejsprostší a nejvíce urážlivý ten, který neřekne ani jediné sprosté slovo. Vůči žákům a studentům. To spíše kritizuji.
Protože učitel útok na svou osobu unese a ubrání se.
Ale útok od autority je pro děti mnohem horší. Nemají se jak bránit.

Mějte hezký den


L.snirch řekl(a)...

Souhlasím pane Krynický.
Hlavní viník je vedení odborů za zpackanou stávku, to se shodnem.
Pak už ta jednota byla velmi komplikovaná, i když teoreticky mohla být.
Jenže na druhou stranu tím by se chybný krok vedení odboru legalizoval.
U nás stávkovali 2 ze 70.
A několik na základě "stávky" vystoupilo z odboru.
Myslíte, že vedení odboru přijme odpovědnost za zpackanou stávku a odstoupí?

Martin Krynický řekl(a)...

Pokud znáte můj web, asi víte, co si myslím a co se snažím. A právě proto nevěřím, že se podaří asertivně a jednotně naformulovat požadavky pro kvalitní výuku.
Nepůjde to dokud si ta část učitelů, která je jakoby na mé straně, neuvědomí, že sice má na své straně média a dokáže té druhé části učitelů blokovat přístup do médií nebo k formulování vzdělávací politiky, ale právě tím, vzdělávací politiku dělá sice ušlechtilou a krásnou, ale nejednotnou a nerealizovatelnou.
A je jen na ní - na UP, autorech Strategie 2030+ nebo novinářích, jestli se zkusí podívat na svět i očima té druhé (větší) skupiny, nebo se budou dál snažit hlavně o to, aby jejich ruce zůstaly čisté a smíří se s tím, že holt bude potřeba zavírat oči při pohledu na podlahu.

L.snirch řekl(a)...

Pane Krynický, znám Váš web, občas v něm čerpám inspiraci, vím, že nyní spolupracujete na jiném projektu Matematiky. Snažíte se bezpochyby stejně jako já formulovat kvalitní podmínky pro výuku matematiky a fyziky (já matematiky a ICT).
Já naději neztrácím, protože jak jinak by to mělo jít - je diskuse, pak někdo politicky přijme rozhodnutím mantinely (základní, ne příliš omezující). A pak nastoupí odpovědnost škol a učitelů a pochopitelně kontrola třeba ze strany ČŠI. Nyní jsou ty mantinely šíleně omezující, zdánlivá svoboda ŠVP, ale pak zásahy centra tu svobodu v podstatě zlikvidují.
To je prvnímu odstavci.

2. a 3. odstavci nerozumím, co jste chtěl říci.

Josef Soukal řekl(a)...

"proč stávka již hodinu po vyhlášení nemohla být úspěšná"

Otázky: Mají po stávce učitelé a školství jako kapitola rozpočtu větší šanci získat dodatečné peníze z rozpočtu? Může si premiér a ministr dovolit zaujmout k učitelům tak ostře konfrontační postoj jako ještě před několika dny? Dovolí si příští rok své sliby porušit tak jako letos?

"Ostatní vyjádřili pochopení, což zdaleka není totéž co podpora."
A je to mnohem víc než ignorace nebo odpor.

"Co jen tady na PI těch nálepek na nestávkující stávkující učitelé vymysleli za poslední týden."
A co nesmyslů předtím padlo na adresu stávky... A co se týče "nálepek", které máte na mysli kromě mého vyjádření?

"U veřejnosti jsme těžce "zabodovali" a "zvýšili" kredit."
Psal o tom už PR, citoval jsme to v blogu. Dodávám, kdo chtěl porozumět, porozuměl, kdo - už předtím - nechtěl, tak neporozuměl. Nic jiného se ani nedalo očekávat. Nebo si myslíte, že stávka všech učitelů by nám u veřejnosti vynesla méně odsudků?

"Nevím, zda se ta jednotnost může vůbec dát zase do pořádku a podaří se někomu sjednotit důvěru. Je mnoho nesmiřitelných kohoutů na jednou dvorku školství. Jen co urážek tady napadalo. Nikdo nevyzval ke složení zbraní.
Odbory tu stávku vedly, jakoby měly zadání: Rozdělte učitelé na dva tábory."
To se předtím učitelé ostře nestřetávali? To snad stávka formulovala požadavky, které nebyly ve prospěch všech učitelů? Vždyť absurdní tvrzení AŘZŠ pominulo, že nejdříve je třeba finance získat, pak je možné je rozdělovat.
Nevěřím, že AŘZŠ či Učitelská platforma vůbec kdy podpoří nějakou stávku proti stávajícímu ministrovi.

Jana Maříková řekl(a)...

Stávka byla úspěšná - už jen tím, že na světlo světa vyšla pravdivá čísla o horentních platech učitelů a peněz do školství celkově. A kupodivu - děti si stávkujících učitelů spíše váží, ty, které se už zajímají a ptají. Naopak jim přijde nelogické, že někdo naříká na nízký plat a pak do stávky nejde. Také jsem na škole stávkovala sama - vůbec nevím, jestli nějaké soukromé školy stávkovaly. Vedení to přijalo trpně, ale korektně. Jak jsem už někde napsala - bohužel, spoustě kolegů připadá pod jejich úroveň stávkovat, ale brát hluboce podprůměrný plat vysokoškoláka jim pod úroveň nepřijde. Třeba jim to příště sepne.

L.snirch řekl(a)...

Pane Soukale,
odpovídám na položené otázky
Otázka č. 1: Myslím si, že šance jsou v PS stejné jako před tím.
Otázka č. 2: Premiér otáčí postoje a názory každou minutu, tam sledovat konziostenci je marnost nad marnost.
Otázka č.3: Klidně, je to jen věci nálady ve společnosti v daný den, populista umí měnit své sliby z minutu na minutu. Žádná jistota nevznikla.
Konstatování: Ignorace a odpor nebyly ani před tím 2 roky.
Otázka č.4: Přečtěte poctivě celé diskuse na PI, ČŠ, na FB a pochopíte. Vy jste se svou troškou byl jen nepatrná podmnožinka, v podstatě zanedbatelná.
Otázka č. 5: Ano, myslím si to.
Otázka č.6: Ano, ale přibyl střet navíc.
Otázka č. 7: Ne, nebyla v zájmu všech učitelů, jak jsem dokumentoval výše. To ví přece každý. Byla jen zájmu některých, jak množství věcných analýz zdokumentovalo dopředu i po stávce.


Josef Soukal řekl(a)...

To jsou, pane Šnirchu, odpovědi ve vašem stylu: Názor, nic víc, semtam se nečemu vyhneme, semtam si vypomůžeme nesmyslem.
Zajímaly by mne ty "věcné analýzy", tedy spíš výčet uváděných argumentů.
Proč stávka nebyla ve vašem zájmu, pane Šnirchu? Podle mne přinejmenším zvýšila šanci na to, aby se peníze do nadtarifů nerozkutálely na něco jiného, a "zásluhou" premiéra a ministra upozornila veřejnost na to, co se učitelům slibuje; to už se bude hůř porušovat. A ať si myslíte cokoli, propříště premiér pro vyjadřování na adresu učitelů zvolí jiný styl.

Oldřich Botlík řekl(a)...

Šéfkomentátor Lidových novin Petr Kamberský dnes napsal ve své rubrice Chlívek (P. Kamberský používá označení Chlívek podobně jako třeba L. Blaha používá označení pytlíci -- kvalita obsahů ale podobná není):

Chlívek v debatách s kantory zarazily dvě opakující se figury. Figura první: „Proč píšete o tom, že přidáno mají dostat schopní, copak někdo hodnotí lékaře či novináře?“ Figura druhá: „Uráží mne, že mám nižší plat než řidič autobusu.“

Námitka první Chlívku připadá jako někdy z roku 1988: přece všude, v každé firmě, dokonce i v každé neziskovce nejsou úplně rovné platy. Je smutné, že povědomost o této novince ještě nedorazila do českého školství.

Druhá námitka vypadá jako zásadní, leč ve skutečnosti je o to nelogičtější. Kde je psáno, že má mít učitel vyšší plat než řidič autobusu? Jen proto, že kantor musí mít vysokoškolské vzdělání?

Ano, platy na základních a středních školách jsou nízké. Dobří učitelé jsou obvykle nadšenci, přičemž peníze do rodinného rozpočtu musí přinést partner nebo partnerka. Bez zvýšení platů se budou šikovní lidé i nadále školství spíše vyhýbat. Ale pokud nikdo nechce dělat řidiče tramvaje/popeláře/koronera, tak klidně budou mít řidiči/popeláři/koroneři dvakrát vyšší plat než učitelé/novináři/gynekologové. Někdo tu práci dělat musí a finance jsou docela efektivní způsob, jak někoho přilákat. Argument řidičem tramvaje, prosím pěkně, raději nepoužívejte. Mimo jiné proto, že chyba učitele či novinového pisálka je obvykle snadno napravitelná.

K tomu dodávám, že se blíží doba, kdy bude vládě i daňovým poplatníkům naprosto zřejmé, že díky moderním technologiím je řada vysokoškolsky vzdělaných učitelů ve školách zbytečná, protože neumějí dělat se žáky téměř nic jiného než to, co v čem technologie nahradí učitele už dnes. Vláda pak ráda (a za podpory občanů) místo nich opravdu pořádně zaplatí třeba jen třetinu těch, kteří dokážou dělat se žáky něco pořádného. A dokážou je zaujmout -- ne pouze zastrašovat vidinou různých zkoušek. Na hlídání pak vláda klidně najme muslimky v burkách...

Být mladým učitelem, pořádně si nastuduji počátky průmyslové revoluce a osud ludditů.

L.snirch řekl(a)...

Pro výborné učitele je 10+0 horší než 8+2. Je to demotivační.
Kdyby se stávkovalo za 15 % v září, je to úplně něco jiného.
Nárůst tarifu, jak jsem psal výše, je 2013-2020 (již vydané nařízení) včetně 1 postaršení 60,3 %. U nadtarifu (příplatky, osobní, odměny) 2013-2019 nárůst 0%, spíše pokles.
Stačí fakta?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Stávku zpackali především nestávkující učitelé, ať už si pro tu svoji ubohoučkou předpodělanost našli jakkoli zástupně osvícenou záminku.
Tečka. Bez diskuse. Škoda slov.

Josef Soukal řekl(a)...

Pane Šnirchu, fakta stačí - když jste je schopen vidět. To, co jste napsal vy, je jejich pokřivenina.

Josef Soukal řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Josef Soukal řekl(a)...

"Námitka první Chlívku připadá jako někdy z roku 1988: přece všude, v každé firmě, dokonce i v každé neziskovce nejsou úplně rovné platy. Je smutné, že povědomost o této novince ještě nedorazila do českého školství."
Že školství není firma ani neziskovka, to Chlívka nenapadlo? A že na rozdíl od novinářů mají lékaři v nemocnicích tabulkové platy, k němu také zatím nedorazilo? A že ve školství nejsou ÚPLNĚ ROVNÉ platy, to taky neví? Člověk by řekl, kde bere takový Chlívek odvahu psát komentáře do novin a proč je vlastně píše. Zřejmě pro O. Botlíka, aby mohl citovat pitomosti a na jejich základě vytvářet pitomosti vlastní.

Josef Soukal řekl(a)...

O "zkažené" stávce píší nejraději ti, kteří by si přáli, aby byla opravdu zkažená. A kteří jinak dehonestují učitele programově. Prostě ti, kteří mohou být učitelům úplně ukradení.

Ivo Mádr řekl(a)...

"A kteří jinak dehonestují učitele"...

Samozřejmě, školství naposledy "okusili" pře více jak 50 lety. Všemu rozumí, všudy byli, všechno znají. Známé typy.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Samozřejmě, školství naposledy "okusili" pře více jak 50 lety. Všemu rozumí, všudy byli, všechno znají.

„Všemu rozumí, všudy byli, všechno znají.“ - To je možná spíš problém těch, kteří nikdy „neokusili“ nic jiného než právě jenom školství.

Petr řekl(a)...

Mám velmi podobný dojem.

Ivo Mádr řekl(a)...

Jiří Lukáš, Petr

Takže jsem se trefil. Jinak se s vámi v mnohém shodnu, určitě jste oživením diskuze.

Eva Adamová řekl(a)...

"Otázky: Mají po stávce učitelé a školství jako kapitola rozpočtu větší šanci získat dodatečné peníze z rozpočtu? Může si premiér a ministr dovolit zaujmout k učitelům tak ostře konfrontační postoj jako ještě před několika dny? Dovolí si příští rok své sliby porušit tak jako letos?"

Ano, přesně tyto otázky by si měl každý položit a také si na ně poctivě odpovědět. Zdůrazňuji, že poctivě, a ne tak, jak to někteří výše učinili tzn., aby jejich odpovědi pokud možno neodporovaly jejich předchozím vyjádřením.

Ivo Mádr řekl(a)...

Eva Adamová

Recese v Německu a potažmo v EU může přerůst v novou ekonomickou krizi. Potom vezmou veškeré sliby zasvé. Cílem všeho úsilí by měl být tlak na to, aby rozpočet školství stoupl na 5% HDP.

Petr řekl(a)...

Připouštím, že jistý "preventivní" význam může mít i zpackaná stávka. Myslím ale, že významně podceňujete premiérův PR tým. Pokud by za stávkujícími učiteli skutečně stálo tolik potenciálních voličů, jak si představujete, ustoupil by, případně třeba Plagu obětoval (vzpomínáte na ministra dopravy Ťoka?). Nic z toho se nestalo a věřte, že podstatný důvod je jediný: veřejné mínění ve skutečnosti není na straně učitelů. Populisté takhle uvažují.

L.snirch řekl(a)...

Lidé ve školství netuší, co musí prožívat lidé ve firmách. Co to třeba v době krize je snížení platu o 10 % ze základu. Co to je, když vám 2 měsíce nepřijdou peníze na účet a přesto stále děláte zadarmo. To je ta veřejnost, kterou potřebujeme oslovit, aby u voleb vytvářela tlak na prioritu školství.
Po 22 letech v soukromých firmách a přechodu do školství jsem pochopil jedno. Tady socialistické uvažování většinově neskončilo. Tomu odpovídá i argumentace. Té vysněné jednoty nikdy takto nemůžete dosáhnout. Na středních odborných je totiž velká část učitelů odborní vysokoškoláci z praxe.
Novináři a různí experti jsou pro Vás neznalí, názory části učitelů urážíte.
Mimochodem přesně pro tuto aroganci se většinově veřejnost na učitele dívá tak jak dívá.
Kdo chce kam,... jak říká teta Kateřina. :-)
Berte to jako mé poslední vyjádření ke "stávce". Vy jiný názor nechcete slyšet. Pak je tedy zbytečný. Buďte nadále spokojení se sebou samými.

Za Saturninův spolek vás zdraví jeho "ředitel"Zuzka Růžičková řekl(a)...

Děkuji:-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Lidé ve školství netuší, co musí prožívat lidé ve firmách.

Ale bo-žín-ku!
Proto jsou také ve školství, ti lidé ve školství.
Otázkou zůstává, proč ve školství nejsou ti lidé, co se musí uprožívat ve firmách.
Tak leda je nalákat na prožitkovou pedagogiku...

L.snirch řekl(a)...

Tam, kde nás zákon pustil (SOŠ), je nás hodně. A věřte, že jsme spokojeni. :-)

Ivo Mádr řekl(a)...

L.snirch

"A věřte, že jsme spokojeni" - mluvíte o škole kde působíte? Jinde jsou názory mnohem radikálnější, včetně gymnázií. Zřejmě jste se stavem ve školství nadmíru spokojeni. Věřte, pěkná slova zaobalená do zlaté fólie změny nepřinesou.

L.snirch řekl(a)...

Pan Pytlik se ptal, proč odborníci nejsou ve školství, když práce v soukrmých firmách není med. Odpověděl jsem, že jsou ve školách. A jsou ve srovnání s tím, co poznali v soukromých firmách spokojeni (o tom byla řeč).
Vytrhl jste větu z kontextu. Čert ví proč.
Opakuji, se stavem školství nejsem spokojen. S platy, s podmínkami.
Ale musí se to dělat profesionálně. Což jsme se shodli.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Profesionál především nefluše do vlastních řad. To dělá tak akorát nějaký přicmrdávač u píva.
U snirchů můžou být tak akorát rádi, že je v nějaké škole přijali, zřejmě pro nedostatek řádných učitelů.

Oldřich Botlík řekl(a)...

Profesionál především nefluše do vlastních řad.

No právě!

Petr řekl(a)...

ad pytlík

Hnus.

L.snirch řekl(a)...

9. listopadu 2019 20:36 Nicka Pytlik řekl(a)...
"Profesionál především nefluše do vlastních řad. To dělá tak akorát nějaký přicmrdávač u píva.
U snirchů můžou být tak akorát rádi, že je v nějaké škole přijali, zřejmě pro nedostatek řádných učitelů."

Teď musíte být na sebe pyšný.
Užil jste si pět minut slávy.
Já vám je přeji. :-)
Carpe diem

Nicka Pytlik řekl(a)...

Správně má být:
"To je hnus, velebnosti."
Hele, chlapsi ztrácejí glanc. To když si učitýlci dovolí opáčit nápodobně.
Celé roky na obdobných fórech pytlici v té dnešní překotně měnící se době vstřebávají rétoriku odborníků na vzdělání, konzultantů, auditorů a vůbec. Zdá se, že už se toho naučili docela dost. Pohled do nastaveného zrcadla je docela nepříjemný, že? Hoši...

Petr řekl(a)...

Na mě si plivejte dle libosti, je mi to zcela fuk. Každá profese si buduje mýtus své specifičnosti a velikého tajemství, které je vnějším pozorovatelům nepřístupné, a tudíž se nemají právo vyjadřovat o zasvěcených.

Hnus je, jak se navážíte do svých kolegů učitelů. Upocená snaha o infantilní bonmoty se vám poněkud zvrhává v dost ubožácké vysírání. Čím víc takových jako vy, tím líp pro jakoukoli vládu. Netřeba se starat o krizovou komunikaci, učitelé se v pohodě zmasakrují sami.


Nicka Pytlik řekl(a)...

Upocená snaha o infantilní bonmoty se vám poněkud zvrhává v dost ubožácké vysírání.

Peťo, Peťo... takový slušný chlapec. A což teprvá upřímná snaha o knížecí rady?
Tak co? Požhavíme telefóny na patřičná místa? Zase...

Josef Soukal řekl(a)...

"Hnus je, jak se navážíte do svých kolegů učitelů."
Kdyby tam nebylo "kolegů", sedělo by to skoro na celou partičku, která se tu pokouší vnutit do diskuse a ukázat ostatním, jací jsou pitomci. Musím ale napsat "skoro", protože se k ní bohužel přimykají i někteří učitelé.

L.snirch řekl(a)...

Skoro mám pocit, že si někteří myslí, že na základě středy mají legitimní právo chovat se jako hulvát. I takto tzv. "narovnání se" může dopadnout.

P. Vršecký řekl(a)...

Tedy pane Šnirchu, jsem zmaten. Vaši kolegové (učící odborníci neučitelé) spokojeni jsou a vy ne? Proboha proč? Hulvátství není nic pěkného, na tom se shodneme. Když tady ale jeden anonymní ubožák chodí na přítomné diskutující, vesměs učitele, pravidelně ukázat svou (pohříchu jen domnělou) nadřazenost politického papaláše a jeho ubohost v tomto směru nemá dno (typicky nazvání učitelů "učitýlky"), sklidí, světe div se, přesně to, co tak usilovně a dlouhodobě zasévá. Nevěřím, že někoho aspoň průměrně inteligentního to opravdu může překvapovat.

Robert Čapek řekl(a)...

Základním znakem myslícího člověka je přiznat porážku a poučit se z chyb. Zvláště porážku drtivou. Ale odbory a falešná Pedagogická komora vydávají porážku za "vítězství" a žádné chyby nepřiznají si. Všichni je viděli, jen onu a jejich klaka ne. Místo přemýšlení, jak udělat věci příště lépe, raději křiví skutečnost. To, že se zvýšila nevraživost vůči těm, kdo myslí racionálně a vidí věci v pravém světle, je opět jistým znakem, ukazujícím nedospělé myšlení.

To, co mě naplňuje optimismem, je malý dosah těchto žlučovitých přestřelek. Učitelé ve sborovnách mají svoji hlavu. Když Dobšík mluví v médiích o tom, že ho 80% učitelů podporovalo nebo Sárkozy o tom, že se "zapojilo" 6000 škol, pomyslí si něco k kašparech. Bohužel to pro ně bude i memento pro akce příští, kde se tito pánové zase budou angažovat.

Odstrašujícím příkladem budiž diskuze na FB Pedagogická komora. Tam se přemýšlí o stávce příští, aby bylo co nejúčinnější. A nejlepší by prý byla v lednu - protože rodiče budou mít vyčerpaná svoje volna po vánocích a hodně je to "zabolí". Ano, takto se přemýšlí o našich spojencích, rodičích: jak to udělat aby je stávka nejvíc bolela? To je přesně kultura myšlení falešné Pedagogické komory.

poste.restante řekl(a)...

Když mi někdo dává zpětnou vazbu, beru ji vždy. Umíme přece lehce poznat, co jak myslí a vzít si to, co nás posune.
A jste si jist, pane Šnirchu, že to umíte?
Víte, když sleduji Vaše výroky za dobu, kdy zde vstupujete do diskusí, mám pocit, že jste se názorově neposunul ani o píď.
Možná se pletu. Můžete uvést nějaký příklad, kdy se v důsledku "zpětné vazby" Váš názor posunul?

Můj tarif i díky jednomu postaršení se za roky 2013-2020 zvedne o 60,3 % (nařízení vlády, tvrdá nezpochybnitelná fakta, to si v excelu spočtete na 1 minutu, data jsou veřejná). Průšvih jsou příplatky za třídnictví, osobní hodnocení, odměny za činnosti navíc. Ty vlastně 7 let stagnují, když neklesají. Je to jistě demotivační. Je to dobře?
Jistě. Fakta jsou fakta. Ovšem selektivně vybíraná fakta jsou manipulací.
Zkuste během minuty spočítat, jak se posunuly platy u ostatních profesí.
A jak se změnily relace učitelských platů třeba vůči Vámi oblíbeným průměrům - všech profesí, VŠ profesí, průměrům v EU, OECD. No asi to zabere víc, nežli minutu. Nebo stačí se přidržet veřejně dostupných zdrojů. A pak se najednou "fakta" mohou ocitnout v jiném světle.

Když to napíšete učitelům, napadnout vás (zkusil jsem to na FB :-). Za fakta.
Ne každý učitel umí s daty pracovat a ne každý umí argumentovat. Někdo prostě pak o hlasateli některých faktů stručně sdělí, že je to blbec.
Jako člověk, který přišel do školství z průmyslu byste na takový styl komunikace měl být zvyklý.
A jako člověk ohánějící se věcností a analytickými schopnostmi, byste měl i z tohoto ne příliš korektního komunikačního stylu být schopen najít zpětnou vazbu a z ní se poučit.

Společnost obecně, ale pochopitelně i učitele, ted mnoho věci bere osobně. Nevěří ani svým ředitelům. Taková je atmosféra.
Ano a já se mnohokrát pokusil vysvětlit, proč tomu tak je.
Když mne někdo desetkrát podvede, pojedenácté mu neuvěřím ani náhodou.

poste.restante řekl(a)...

Pane Čapku, VY UČITEL NEJSTE.

L.snirch řekl(a)...

P.Vršecký:
Osobně jako učitel spokojen jsem, zejména v relaci s práci v soukromých firmách-
To mi nebrání, abych v tom, že si myslel, že profese učitele dobře hodnocená není.
A že už vůbec není šance pořádně zaplatit vynikajícího učitele.
Protože se platí skoro všem stejně a jediný způsob, jak si polepšit, je zestárnout.
Vidíte v tom nějaký rozpor? Píšu to celou dobu.

poste.restante:
Zkuste najít profesi, které rostly základní mzdy 2013-2020 o 60 %. V státní i soukromé sféře.
Statistiky a tabulky mají prezentovat odbory. Jsou za to placené a mají dodávat podklady pro argumenty při vyjednávání. Ne jednotlivý učitel, já jediné tvrdé data co získám, jsou tarify z nařízení vlády. Ty vidí každý.
Opakuji, učitelé jsou stále špatně placení, zejména být dobrým učitelem se nevyplatí, nadtarifní složky nerostou vůbec, roste jen tarif.
To ví každý ekonom, že je demotivační. Na to stačí selský rozum.

Josef Soukal řekl(a)...

"Můžete uvést nějaký příklad, kdy se v důsledku "zpětné vazby" Váš názor posunul?"

Přesné postižení jevu, který bych nazval "Šnirchův problém".

L.snirch řekl(a)...

"Soukalův problém" je stejný, takto vyjmenujete stovky jmen - ono to je problém celého školství. Názory jsou tak odlišné a v tolika věcech, že se velmi těžko hledá kompromis.

Petr řekl(a)...

Soukalův problém... děkuji, konečně mi to všechno docvaklo, jak jsem jen mohl být tak nedůvtipný. Pan Soukal ve šlépějích svého slavnějšího jmenovce na PI (i jinde) prostřednictvím svérázných vystoupení testuje meze postmoderny!

https://en.wikipedia.org/wiki/Sokal_affair

Jana Karvaiová řekl(a)...

Chtěla jsem RČ ignorovat, ale před chvílí jsem si vzpomněla na něco docela důležitého.
Proč tedy vyzýváte k válce? Je nutné, aby změna znamenala válku? Tím, že budete štvát, tak asi moc nedocílíte.

https://video.aktualne.cz/dvtv/rve-na-vas-ucitel-ponizuje-vas-jednejte-nenechte-to-plavat-r/r~6cf4bd26b03e11e8b3e20cc47ab5f122/

Děkuji za odpověď.

L.snirch řekl(a)...

Příklad zpětné vazby, kdy jsem změnil názor:
Můj názor je již 6 let zrušit celou jednotnou státní maturitu, důvody 6 let píšu.
Přijal jsem kompromis, nechat je DT ČJL a na výběr DT AJ nebo DT matematika. Tak jak nyní je návrh v PS. Není to pro mě ideál, ale tento kompromis plně podporuji a jsem za něj rád. Snad projde.
Změnil jsem názor, že zrušit celou jednotnou maturitu zatím nepůjde.
Kompromis, že každý udělá 2 DT a zbytek škola, je pro mě nyní přijatelný.

Kdy Vy jste, pane Soukale a další přijali kompromis, tedy změnili názory?
Pochlubte se.

Ivo Mádr řekl(a)...

L.snirch

Jen vzpomínám na svou maturitu na gymnáziu. Celá probíhala na škole, učitelům, ředitelům, předsedům komisí se věřilo. Jsem si samozřejmě vědom toho, že doba pokročila díky novým technologiím. Školní maturitu tehdy tvořily 4 povinné předměty Čj + Rj + M + volitelný předmět. Ale to už je jen historie.

Ivo Mádr řekl(a)...

9. listopadu 2019 23:42 - Petr

Hmm, spolupracovníci Petra dozajista neznají jeho "pravé" názory, jinak by nevystupoval anonymně. Anonymy nesnáším tak nějak z doby reálného socialismu.

L.snirch řekl(a)...

Ivo Mádr

Můj sen, že i budoucnost. Za ten bojuji 6 let. Protože něco bylo v minulosti mnohem lepší než dnes - třeba forma maturity.

Josef Soukal řekl(a)...

No to jste se tedy, pane Šnirchu, moc nevycajchnoval. Když už pominu to, že "přijetí kompromisu" nemusí znamenat "měním názor na základě toho, že jsem přijal argumenty druhých": Vy jste přijal kompromis spočívající v neodůvodněné devastaci společné části maturity? Kompromis koho s kým? Plagy s Kartousem? Který seriózní argument ve prospěch zrušení testů zazněl? Které argumenty, jež ASČ s AMATE uvedly proti novele, jste vyvrátil?
Já si vás naopak pamatuji jako zatvrzelého opakovače svých tvrzení bez ohledu na cokoli. Například kolikrát jsem si od vás přečetl, jak snadné je maturitu opsat: Pročpak tedy se železnou pravidelností dopadají nejhůř žáci jistých typů škol? Neumějí snad opisovat? Proč dopadají nejhůř i v dalších centrálně hodnocených částí maturity?
A když už se ptáte mne: Uveďte argumenty, na základě kterých bych měl něco podstatného na svých názorech změnit. Něco - podle vás - zcela jednoznačného. Stávku nechme stranou, její úspěšnost není objektivně zcela vyhodnotitelná, protože její důsledky navenek nemusí být vůbec patrné.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Skoro mám pocit, že si někteří myslí, že na základě středy mají legitimní právo chovat se jako hulvát.
L.snirch řekl 10. listopadu 2019 9:47

U těch peťů to pytliky také překvapilo. Co jen k tomu ty peťi vede? Hezké to tedy není...

Josef Soukal řekl(a)...

"Protože něco bylo v minulosti mnohem lepší než dnes - třeba forma maturity."
Tak zrovna v matematice prosazují zrušení testů jen jednotlivci - vy, O. Botlík, možná ještě někdo další.

Robert Čapek řekl(a)...

poste.restante než budete vykřikovat velkými písmeny, definujte si, kdo je "učitel". Udělejte si v hlavě trochu pořádek, pro jednou. Zítra například jedu učit do Přerova. Znamená to, že jsem truhlář? :-)

paní K., nelze zaměňovat názor jedince a jednání organizací, z nichž obě "prý" jednají v zájmu učitelů (jedna prý "hledá, co nás spojuje") - a přitom je svou činností rozdělují. Ano, ač se vám to bude zdát divné, válka proti nekvalitě vede k výsledkům. Ale nemíchejte hrušky a jablka, rodiče NIKDY nebudou nepřítelem dobrého učitele. I když odbory a Falešná PK jim stávkou plivli do tváře.

L.snirch řekl(a)...

Psal jsem o tom, že je to snadné. Na některých školách není opsat od koho. A nikdy jsem nepsal, že chce každý opisovat, či dokonce, že každý opisuje. Vy máte problém s pochopením logiky textu?

Změna názoru není totéž co vyvrátit názory jiného - to snad jako češtinář chápete, co to je zase za hra? Prostě změnil jsem názor na základě názoru jiných a taky na základě možné reality. Nemyslím si v tuto chvíli, že je nutné zrušit celou státní maturitu, stačí v tuto chvíli kompromis nechat jen 2 DT a zbytek svěřit škole. Odůvodnit si to umím, přesvědčit vás nechci, ani by to nešlo, protože vy jste v tomto bodě šprajclej a kompromis nepřijmete, to přece víme přece oba. Změna názoru není přesvědčit jiného. Už pochopil?

Na kompromisu hodnocení stávky se shodneme.

L.snirch řekl(a)...

Giordano Bruno byl taky jednotlivec. Neklesám na mysli. :-)

Prosazuje ODS, Starostové, ANO, ...., možná se budete divit. Možná to zrušení projde PS.
Slovy Havla, mě stačí naděje po té cestě jít. Ta naděje nutně není v tom, že se to povede. Ta cesta je cíl. Díky, že mi fandíte.

Eva Adamová řekl(a)...

"Zítra například jedu učit do Přerova ..."

A co si tam čapci zaučí, tělocvik nebo rodinnou výchovu? Nebo to budou zase nějaké ty "exkluzivní příběhy z natáčení", kterými častují čapci účastníky školení? Doufám, že nezapomenou na ten o čtyřkaři ze zeměpisu na základce, který ho potom neaprobovaně léta výborně "učil". A hlavně ať nezapomenou na ten o tom, jak čapci učili difúzi aniž by tušili, co to vlastně je. Ty prý jsou nejslavnější a nejpopulárnější. Jo nezapomenou při tom poplivat co nejvíce svých bývalých kolegů a kolegyň.

poste.restante řekl(a)...

Zítra například jedu učit do Přerova. Znamená to, že jsem truhlář? :-)

Ne, pane Čapku, Vy nejste truhlář.
Nejste ale ani učitel.
Vy jste totiž "pedagogický hrdina".

Nikoliv ovšem profesionál.
Vy si jen za "pedagogické hrdinství" necháváte platit.
To je docela rozdíl.

Smutné je, že my dva bychom se dozajista na mnoha věcech mohli shodnout.
Jenže to byste zase musel být zpátky učitelem.
Tedy někým, kdo pomáhá lidem tím, že je učí.
Musel byste být zase "jedním z učitelů".
Někým, kdo kolegy ctí a bezdůvodně neuráží jen pro vlastní prospěch.

Robert Čapek řekl(a)...

pr: "Nikoliv ovšem profesionál x Vy si jen za "pedagogické hrdinství" necháváte platit."
Ty dva výroky jsou v rozporu. Ale nebuďte v omylu, mě neplatí za hrdinství, ale za mou práci. Pedagogickou a učitelskou práci. Pomáhám mnoha, mnoha lidem. I tím, jak a co učím, i tím, co a jak píšu, i tím, že nemlčím v podobných diskuzích. Tedy jestli je vaše definice učitele, "ten, do pomáhá lidem tím, že je učí" - jsem učitelem. A potvrzení toho dostávám v mailech i ústně téměř každý den.

A moje učitelská práce je náročnější, než učit na základní nebo střední škole. To je proti mojí práci procházka růžovým sadem, za to ručím. Obojí jsem dělal roky. Ale co je vám vůbec do toho, co jsem a co dělám? Kádrujete mě, či co?

Pro mě jste jen anonym, no name. To znamená, že o mé práci víte, já o vaší ne. Já se za nic, co dělám, nestydím. Kdo si vezme mé CV nebo mou práci a hledá si záminky k trapným atakům, je u mě hlupák, který se podobá šikanujícím dětem na Facebooku. Ještě že se do mě trefujete tak hloupě, že? :-D Jinak bych se asi rozplakal :-D :-D :-D Máte kliku, že s vámi komunikuji, protože s jinými anonymy komunikovat nebudu nikdy. Právě proto, že za nimi nic nestojí. Možná ani s vámi. Trochu se polepšete, protože se svou argumentací podobáte jistým poněkud hysterickým hejterkám.

poste.restante řekl(a)...

Nic jiného jsem ani nečekal. :-)

Nemylte se. Profesionál, to není jen "ten, kdo si nechává za něco platit".

A nemylte se opakovaně, Vaše CV jsem doposud vlastně ani nečetl. (Asi bych měl.)
Nekádruji Vás, ani Vaši práci.
Hodnotím jen styl Vaší komunikace a chování i vyjadřování vůči učitelům.

No a pokud se mého "polepšení" týče.
Nechám ostatním čtenářům na posouzení, čí projev působí více hysteričtěji.

Robert Čapek řekl(a)...

poste restante: "Nekádruji Vás, ani Vaši práci. Hodnotím jen styl Vaší komunikace a chování i vyjadřování vůči učitelům."

poste restante (celý příspěvek):
Pane Čapku, VY UČITEL NEJSTE.
10. listopadu 2019 14:32

Šach, mat. To bylo prosté, milý Watsone :-D

Josef Soukal řekl(a)...

Zkrátka, pane Šnirchu, opisování evidentně nefunguje, přesto o něm stále píšete.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Blogger Robert Čapek řekl... 10. listopadu 2019 21:07
s jinými anonymy komunikovat nebudu nikdy. Právě proto, že za nimi nic nestojí.

Blogger Petr řekl... 9. listopadu 2019 15:41
Validitu argumentů lze hodnotit bez ohledu na to, kdo je říká.

Blogger poste.restante řekl... 10. listopadu 2019 14:32
Pane Čapku, VY UČITEL NEJSTE.

Blogger Nicka Pytlik řekl... právě teď
Sdělení, které se shoduje se skutečností, nelze vnímat jako prověřování určité osoby.

L.snirch řekl(a)...

Pane Soukale,
čemu věříte nebo ne, nemá vliv na realitu.
Realita jde svou cestou bez ohledu na Vaši víru.

poste.restante řekl(a)...

Já věděl, že to nepochopí...

Okomentovat