2.11.19

Z deníku vesnického učitele: Prosím, pochopte nás

Vesnický učitel komentuje na sociální síti Facebook: "Situace ve školství je tristní. Mladých učitelů je málo, a nejen ti nejstarší odcházejí ze škol pryč. Letos mělo chybět 6000 pedagogů a na mnoha školách se vše lepí dohromady, jak se dá, jen aby to aspoň nějakým způsobem fungovalo. Učitelé jsou ti, kteří tráví čas s těmi, na kterých nám záleží nejvíc, s našimi dětmi. Proč si tedy nevážíme i našich učitelů? Já si nemyslím, že tomu tak vždy doopravdy je, ale minimálně mnoho učitelů se tak cítí, a to je hrozně důležité."
Celý komentář:

Prosím, pochopte nás.

(Na následujících řádcích najdete můj názor, nejedná se o vyjádření postojů žádné ze zainteresovaných stran.)

Původně jsem tady chtěl psát úplně o něčem jiném, ale okolnosti mě přinutily. Učitelé jdou do stávky a je potřeba o tom mluvit.

Situace ve školství je tristní. Mladých učitelů je málo, a nejen ti nejstarší odcházejí ze škol pryč. Letos mělo chybět 6000 pedagogů a na mnoha školách se vše lepí dohromady, jak se dá, jen aby to aspoň nějakým způsobem fungovalo.

Učitelé jsou ti, kteří tráví čas s těmi, na kterých nám záleží nejvíc, s našimi dětmi. Proč si tedy nevážíme i našich učitelů? Já si nemyslím, že tomu tak vždy doopravdy je, ale minimálně mnoho učitelů se tak cítí, a to je hrozně důležité.

Obecně mám pocit, že školství se bere příliš jako samozřejmost. Spousta lidí vám na jednu stranu řekne, že furt máme prázdniny, že jsme v tý práci málo, ale zároveň nikdo by to nešel dělat. "Za ty prachy a ještě s parchantama? Nejsem blázen."

Ano, možná mluvíme o dvou procentech, ale tady jde celkově o princip. Řeší se každá koruna, protože bohužel tím, že učitelů je hodně přes sto tisíc, i pár korun výplaty navíc znamená stovky milionů až miliardy výdajů navíc pro státní rozpočet. Zároveň ale bez peněz nové lidi do školství nedostaneme. Jenže jak už bylo naznačeno, jádro pudla leží jinde.

Učitelé a školy musí mít pocit, že ostatním na nich záleží. Ano, vyššími výplatami se problém zázračně nevyřeší, ale je potřeba od toho začít. Myslím si, že tohle není místo pro to řešit konkrétní cíle stávky, spíše se pojďme tady pod tímhle příspěvkem o školství víc bavit a pojďme řešit, jak docílit toho, aby se v něm učitelé i žáci cítili dobře a abychom si díky lepšímu školství zařídili lepší budoucnost.

Stávka je vždy možná až příliš razantní krok, ale učitelé byli podle mě příliš dlouho ticho. Pojďme tuhle příležitost aspoň využít k rozumné debatě.

#uciteluvdenik

Žádné komentáře:

Okomentovat