19.11.19

Vyjádření z MŠMT k telefonickému ověřování vykázaného počtu romských žáků školami...

Pedagogická komora, z.s., řešila stížnost ředitelky školy na výhružky pracovnice Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy škole v telefonátu při ověřování vyplnění počtu romských žáků ve škole. Nezávisle na tom se pracovnice omluvila místostarostovi obce, který se na ministerstvu školství rovněž dotazoval na situaci, o které byl školou informován...

Odpověď Václava Jelena, ředitele Odboru školské statistiky, analýz a informační strategie Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy:

Vážený pane magistře,

byla mi postoupena Vaše stížnost k vyřízení.

Nejprve bych Vás rád informoval, že úředníci ministerstva neobvolávají školy, které „vyplnily ve výkaze nulu ohledně počtu romských žáků/dětí, nebo vyplnily nižší číslo než v minulém roce“, nýbrž ty školy, u nichž byly na základě kontroly předaných odhadů zjištěny takové nesrovnalosti v datech, které je třeba před uzavřením a vyhodnocením celého sběru vyjasnit. Stejný postup je zcela běžný u jakéhokoli jiného sdružování dat realizovaného naším útvarem, a je zcela nezbytný pro zajištění jisté integrity dat.

Své kolegy považuji za profesionály a ověřoval jsem u nich, zda k situaci, kterou popisujete, došlo. Nejsem si vědom toho, že by někdo z nich vyhrožoval inspekcí ČŠI a kontrolou "něčeho jiného", jak píšete. Ani nevidím důvod, proč by tomu tak mělo být.

Pokud má nicméně jakýkoli ředitel školy pocit, že byl přístup mých kolegů neprofesionální, může se se stížností obrátit přímo na mne a příslušnou záležitost můžeme společně projednat (viz kontakt níže).

S pozdravem

Ing. Václav Jelen
ředitel

Odbor školské statistiky, analýz a informační strategie
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Karmelitská 8
118 12 Praha 1
e-mail: vaclav.jelen@msmt.cz
www.msmt.cz
Senovážné nám. 26 | Praha 1
tel.: +420 224 398 242

5 komentářů:

Pavel řekl(a)...

Přesně ve stylu pana Jelena. On nepochopil pár věcí. Před časem jsem zadal MŠMT o informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Šlo mi hlavně o to, na základě jakého rozhodnutí bylo zadáno jisté šetření, jaký projekt byl k výzkumu zpracován a k čemu budou data sloužit. K vyřízení žádost dostal útvar pana Jelena. Jak jsem čekal, došla povšechná informace o ničem (o šetření rozhodli někde u kafe, tak co mi mohli poslat). Když jsem podal odvolání a stížnost podle příslušných právních předpisů, obdržel jsem email od pana Jelena v tom smyslu, že tyto věci se dají vyřešit osobním pohovorem. Ze tu máme v právním a demokratickém státě obvyklé instituty, mu uniká. A zatímco on má na zpracování mnohdy (vetsinou) zbytecnych údajů celý ansámbl, reditel/ka školy řeší vše od opravy záchodu po napadené dítě spolužákem.

Nicka Pytlik řekl(a)...

stížnost ředitelky školy na výhružky pracovnice

Jaké výhružky?

se pracovnice omluvila místostarostovi obce

To vyhrožovala i místostarostovi? A proč se neomluvila ředitelce školy?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Babička říkala: Kdo lže,ten krade.

Ivo Mádr řekl(a)...

A kdo nekrade, okrádá rodinu.

Radek Sárközi řekl(a)...

O problém se začal zajímat školský ombudsman Ladislav Hrzal a bude ho řešit.

Okomentovat