7.11.19

Veronika Sedláčková, Ondřej Čihák: Všechny peníze do učitelských tarifů? To je socialismus, odmítá stávku Asociace ředitelů základních škol

Učitelé z víc než poloviny českých škol stávkují za vyšší platy. Školským odborům vadí, že ministr školství a premiér nechtějí dostát slíbeným mzdovým požadavkům. Odborářům nestačí předpokládaný nárůst o 8 % v tarifní složce a 2 % v nadtarifní složce. Trvají na původním slibu, že učitelské platy poskočí celkem o 15 %.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

„Na stávce se ukazuje, že jak je rozdělená společnost, obce a lidé, tak jsou rozděleni i učitelé a nedokážeme se rychle sjednotit na nějaké myšlence... Stávka to není, je to velký průšvih proto, že jsme nedokázali pořádně prokomunikovat, za co se má stávkovat,“ shrnuje Jaroslav Jirásko.

„Stávka potřeba byla, protože přetekl pomyslný pohár... Sliby vlády jsou jen proklamace pro veřejnost,“ věří místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství Markéta Seidlová.

Doufá, že jde v případě výroků jejího oponenta o nedorozumění. „Když máte nástupní plat začínajícího učitele a plat učitele na konci kariéry, a podíváte se na strukturu tarifního platu, tak to není motivující. Proto nenastupují mladí učitelé, což potvrdila i studie.“
Žádné komentáře:

Okomentovat